Dlaczego jedzenie smakuje nam lepiej po alkoholu?

Jedzenie po alkoholu smakuje najlepiej. Każdy, kto choć raz dał się ponieść weekendowemu szaleństwu wie, że po alkoholu żołądek nie tylko zdaje się nie mieć dna, ale i smak zjadanych potraw jest o wiele lepszy.

Nasza redakcja postanowiła dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Poniżej znajdziecie kilka powodów dlaczego tak właśnie się dzieje.

Dlaczego jedzenie po alkoholu smakuje nam bardziej?

Naukowcy nie od dziś zastanawiali się nad związkiem alkoholu i jedzenia. Grupa badaczy przeprowadziła eksperymenty na myszach, którym podano dużą dawkę alkoholu. Gryzonie, będąc w stanie wskazującym pochłonęły w krótkim czasie bardzo dużą ilość karmy. Naukowcy odkryli, że podczas spożywania alkoholu, neurony w mózgu produkują zwiększoną ilość peptyd AgRP, który odpowiedzialny jest za wywoływanie uczucia głodu. To wyjaśniałoby dlaczego jedzenie po alkoholu zdaje się nie mieć końca.

Skoro już wiemy dlaczego po alkoholu potrafimy zjeść monstrualne ilości jedzenia, pora wytłumaczyć, dlaczego jedzenie po alkoholu smakuje tak dobrze i dlaczego sięgamy zazwyczaj po tłuste i słodkie dania.

W 2001 roku badania naukowców na grupie kilkunastu kobiet i mężczyzn dowiodły, że alkohol zmniejsza produkcję leptyny — hormonu, który odpowiedzialny jest za uczucie sytości oraz satysfakcji z jedzenia. Gdy pijemy alkohol, ilość hormonu sytości jest tak niewielka, że nasz organizm szuka sposobu, by zaspokoić swój głód. To dlatego jedzenie po alkoholu będzie raczej hamburgerem lub pizzą niż sałatką z jarmużem.

Nie każdy wie, że mózg potrafi produkować swoje własne opioidy. Zwłaszcza kiedy nasze neurony zorientują się, że pijemy alkohol. Wtedy dostajemy potężnego kopa euforii. Ponadto, opioidy uaktywnione w wyniku picia alkoholu wpływają na to, jak odbieramy teksturę jedzenia i jego paletę smaku. To dlatego wybieramy dania, które mają w sobie dużo cukru, ponieważ nasz organizm utożsamia cukier ze szczęściem.

Czy wam zdarzyło się dużo zjeść po suto zakrapianej imprezie? Jakie jedzenie po alkoholu wybieracie najczęściej?

ZOBACZ ZDJĘCIA NAJLEPSZEGO JEDZENIA PO ALKOHOLU:

Jedzenie po alkoholu

Obraz 1 z 5

Fot.pixabay.com @khanjpg

ZOBACZ TEŻ:

  1. Krupa krytykuje Rozenek za bycie twarzą marki, która testuje kosmetyki na zwierzętach. Małgosia odpowiada
  2. Doda chce nakręcić dokument…o SAMEJ SOBIE. Emil ma być producentem
  3. Zwiastun „The Nun” wycofany z YouTuba. Był zbyt straszny! Mamy VIDEO

źródło: hiro.pl