Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jej kawałek „Mydełko Fa” śpiewała cała Polska. Co teraz dzieje się z Marleną Drozdowską?
Kamil Olek
Kamil Olek 27.01.2022 14:11

Jej kawałek „Mydełko Fa” śpiewała cała Polska. Co teraz dzieje się z Marleną Drozdowską?

Marlena Drozdowska
fot. Adam Jagielak / East News

W 1991 roku światło dzienne ujrzał album „Mydełko Fa”, który wokalistka Marlena Drozdowska nagrała wspólnie z aktorem Markiem Kondratem. Żadne z nich nie mogło się jednak spodziewać, że nawet 30 lat później tytułowa piosenka wciąż będzie pamiętana przez rzesze Polaków. Co trzy dekady po premierze płyty porabia jej autorka?

Marlena Drozdowska – wiek, kariera, mąż

Piosenkarka urodziła się w 1958 roku, już niedługo będzie więc obchodzić 64 urodziny. Debiutowała w wieku zaledwie 15 lat na ówczesnym Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich, rok później, wraz z Grupą I, wystąpiła zaś na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała utwór „Radość o poranku” (którego słowa napisał Jonasz Kofta), za co otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Na krótko związała się także z kabaretem „Pod Egidą”, po czym wyjechała do Berlina, by dołączyć do zespołu Gerd Michaelis Chor. Wraz z grupą koncertowała między innymi w Austrii, Republice Federalnej Niemiec czy Szwajcarii (gdzie występowała chociażby z Cliffem Richardem).

Do Polski powróciła w połowie lat 80., następnie zaś wydała solową płytę (pochodząca z albumu piosenka pod tytułem „Bajadera plaża” stała się w 1986 roku przebojem „Lata z radiem”). Gdy na początku lat 90. w Polsce w najlepsze trwała transformacja ustrojowa wokalistka wraz z Markiem Kondratem postanowiła zaś stworzyć projekt, który w założeniu miał być parodią wszechobecnych ówcześnie „chodnikowych” hitów.

Płyta „Mydełko Fa” przyniosła jednak zupełnie odwrotny efekt, sama Drozdowska zaczęła być zaś nazywana pierwszą polską wokalistka disco polo. Miłośnicy podobnego rodzaju muzyki nie dostrzegli bowiem, że utwór jest pastiszem.

Mimo że artystka „nie wyrzeka” się utworu, na co dzień zajmuje się zupełnie inną muzykę. Przez ponad 30 lat od premiery „Mydełka” wydała aż siedem albumów, w tym momencie w przygotowaniu jest zaś kolejny. Drozdowska regularnie daje także koncerty, choć, jak przyznała w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”, także tam nie jest w stanie uwolnić się od osławionej piosenki z lat 90.

– Czasami jest tak, że gdy gram recitale i śpiewam piosenki o zupełnie innym charakterze, organizatorzy proszą, by na końcu zaśpiewać „Mydełko Fa”. Jest coś w tej piosence – przyznała Marlena Drozdowska.

Prywatnie mężem artystki jest Jan Drozdowski, kompozytor i gitarzysta, a także szef artystyczny jej muzycznych przedsięwzięć.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. „Pytanie na śniadanie”: Widzowie zaskoczeni zachowaniem prowadzącej. Co sobie myślała?
  2. Nie do wiary z kim Roznerski pojawił się na salonach. Nie mogła oderwać od niego wzroku
  3. Piotr Gąsowski w centrum dramatycznych zdarzeń. Przyjechała straż