Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Pamiętacie listonosza ze „Złotopolskich”? Jerzy Turek zmarł nagle w 2010 roku, organizm zniszczyła choroba
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 16.01.2021 08:53

Pamiętacie listonosza ze „Złotopolskich”? Jerzy Turek zmarł nagle w 2010 roku, organizm zniszczyła choroba

Jerzy Turek
Screen z serialu „Złotopolscy” TVP Seriale

Pamiętacie listonosza ze Złotopolskich? Jerzy Turek zmarł ponad 10 lat temu, w tym roku będziemy obchodzić 11. rocznicę jego śmierci. Okazuje się, że aktor zmagał się z wieloma dolegliwościami, a tuż przed odejściem jego organizm wyniszczyła choroba. Przypominamy postać tego lubianego artysty.

O tym, że Jerzy Turek zostanie aktorem, zdecydował za niego los. Jako młody chłopak zamierzał iść do szkoły podoficerskiej. Jednak kiedy szedł z kolegą po mieście, zobaczył plakat Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. To pokierowało jego życie zupełnie inaczej, niż na początku planował.

Jerzy Turek zmarł ponad 10 lat temu. Bardzo chorował

Okazuje się, że u szczytu sławy, jego kariera aktorska zawisła na włosku. Artysta o mało co nie stracił głosu, kiedy w 1973 roku zdarł sobie gardło.

— Po kilku latach uprawiania zawodu zdarzyło mi się nieszczęście — przez głupotę zdarłem gardło. Najpierw wyciąłem migdałki, a potem nie wiedziałem, że powinienem wziąć wiele lekcji emisji głosu, by na nowo nauczyć się mówić — wyznał w jednym z wywiadów dla Rzeczpospolitej.

Dodał, że do tego musiał wówczas intensywnie pracować głosem, ponieważ takie wymagania stawiała przed nim duża sala Teatru Narodowego i struny po prostu nie wytrzymały. Z tego powodu aktor miał dwie operacje.

Gdy antybiotyki nie pomogły, na strunach artysty pojawiły się polipy. Przeszedł pomyślnie operację, jednak ta nie gwarantowała mu na początku, że wróci do zawodu.

Kolejna choroba dopadła Jerzego Turka tuż przed śmiercią. Gwiazdor znany z roli listonosza w Złotopolskich przeszedł udar mózgu i przez wiele miesięcy był hospitalizowany. W dodatku zdiagnozowano u niego białaczkę. Odszedł od nas 14 lutego 2010 roku, miał 76 lat.

Jerzy Turek stracił syna

Aktor był głównie kojarzony ze swoich komediowych ról, które lubił odgrywać. Jednak mało kto wie, że komiczne zachowania jego bohaterów na scenie, to tylko maska, pod którą bardzo cierpiał.

W wieku zaledwie 13 lat zmarł jeden z jego synów. Chłopiec zachorował i mimo usilnych starań lekarz, nie udało się go uratować.

Byłem zupełnie innym człowiekiem do czterdziestego roku życia. Syn mi zmarł. W wieku trzynastu lat. Jeden z bliźniaków. Od tego czasu życie mi się straszliwie zmieniło. Z takim garbem już się do śmierci chodzi. Nie pogodzę się z tym aż do końca — wyznał Turek w książce Mieszanka filmowa. Rozmowy i szkice literackie.

Jerzy Turek został pochowany w Kobyłce pod Warszawą. Na pogrzebie była obecna nie tylko rodzina, lecz także aktorzy z planu TVP 2. Pamiętacie z kolei kucharza ze Złotopolskich? Aktor zmarł w dramatycznych okolicznościach.

Zobacz zdjęcie:

Jerzy Turek

Jerzy Turek zmarł w 2010 roku. Przed śmiercią zmagał się z poważną chorobą.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Rzeczpospolita, Super Express