Zazdrość to uczucie, które czasami może nam przysporzyć wielu problemów. Pojawia się w momencie, kiedy czujemy się zagrożeni. W grę wchodzi zazdrość o obecnego partnera, koleżankę z pracy czy z osiedla. Może się nawet zdarzyć, że jesteśmy zazdrośni o… byłego partnera! Zaskoczeni?

Zazdrość czasami może przerodzić się w chorobę. Często występuje w relacji partnerskiej, ale może pojawić się również w relacjach przyjacielskich czy koleżeńskich. Można posunąć się nawet trochę dalej! Najnowsze badania dowodzą, że zazdrość może pojawić się również w kontekście naszego byłego partnera albo byłej partnerki. Jesteście zdziwieni? My również…

Dlaczego jesteśmy zazdrośni?

Zazdrość to uczucie znane nie od dziś. To wrażenie frustracji, które pojawia się, kiedy czujemy jakieś zagrożenie. Często pojawia się w związku, kiedy na horyzoncie pojawia się rywal lub rywalka. Właśnie wtedy boimy się, że możemy stracić partnera. Towarzyszy nam, znany chyba każdemu, ścisk w dołku.

To uczucie, które jest obecne w prawie każdym związku. Jest normalne do momentu, w którym nie przeradza się w chorobliwą zazdrość. Chęć kontrolowania partnera jest silniejsza od nas. Pojawia się brak zaufania do drugiej osoby i może się nawet zdarzyć, że oskarżymy partnera o coś, czego nie zrobił.

Skrajną odmianą tych emocji jest zespół Otella. To zazdrość urojona. Może nawet prowadzić do destrukcyjnych zachowań, a nawet stanów depresyjnych. To nieleczone zaburzenie, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do samobójstw i morderstw w afekcie.

Opisane wyżej zachowanie jest ekstremalną odmianą zazdrości. Nie każda zazdrość może przerodzić się w zaburzenie. Klasyczna odmiana tego frustrującego uczucia może dotknąć nie tylko obecnych partnerów. Może pojawić się również w odniesieniu do naszych ex!

Najnowsze badania donoszą, że co trzeci Polak jest zazdrosny o swojego byłego partnera lub partnerkę. Wyniki świadczą o tym, że najbardziej zazdrosne są osoby w wieku od 18 roku życia do 25. Aż 36% badanych przyznało się do zazdrości o swojego byłego partnera. To zaskakujące!

Jakie są przyczyny zazdrości?

Dlaczego jesteśmy zazdrośni o naszych byłych? To uczucie może się nasilić w momencie, kiedy zakończymy związek, a nasz ex szybko znajdzie sobie inny obiekt westchnień.

Nachodzą nas wtedy myśli czy dobre zrobiliśmy kończąc ten związek, dlaczego on się tak szybko pozbierał po rozstaniu, chyba nigdy mnie nie kochał. Takie uczucie jest niesamowicie uciążliwe. Obniża poczucie naszej wartości i samoocenę.

Może się nawet zdarzyć, że dopadnie nas niekontrolowana złość i chęć zemsty. To jednak nie jest najlepszy pomysł. Pewnie zastanawia was, skąd się w ogóle bierze takie uczucie w stosunku do byłych?

Okazuje się, że w wieku od 18 do 25 lat jesteśmy bardziej skupieni na tym, żeby znaleźć odpowiedniego partnera. Myślimy wtedy o założeniu rodziny i na tym się skupiamy.

Dlaczego osoby starsze nie są zazdrosne o swoich byłych? Może i niektórzy są, ale wraz z wiekiem zmienia się obiekt zazdrości. Po 25 roku życia człowiek zaczyna się bardziej skupiać na karierze zawodowej, sukcesach w pracy itd. Wtedy zazdrość również może nam towarzyszyć. Możemy doznać tego uczucia np. w kontekście koleżanki z pracy, która zdążyła awansować, a jest krócej w firmie.

Gdzie jest haczyk? Najlepiej zadać sobie pytanie o co jesteśmy zazdrośni, co jest tego przyczyną? Jeśli dowiemy się, gdzie leży powód, łatwiej nam będzie pozbyć się tej negatywnej emocji. Może przyczyną jest nieprzerwane uczucie do byłego partnera? Może chodzi o zazdrość, że nasz ex tak szybko się pozbierał?

Pamiętajmy również o tym, że nie warto mścić się na byłym partnerze. Nie skupiaj się na przeszłości, musisz ruszyć z miejsca.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ewa Farna nie jest już brunetką! Postanowiła na OGROMNĄ zmianę
  2. Horoskop na weekend [22-23.09.2018]
  3. Doda w butach, które kosztowały fortunę! Nosiła je Kendall Jenner

źródła: ofeminin.pl, parenting.pl, kobieta.pl