Joanna Kulig to bardzo pozytywna i uśmiechnięta postać polskiego show-biznesu, która wręcz zaraża uśmiechem. Jest wybitną aktorką i odtwórczynią roli w filmie Zimna Wojna, który zdobył nagrodę w Cannes. Mogliśmy ją podziwiać w wielu rolach zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Jak wygląda historia kariery wybitnej aktorki? 

Joanna Kulig dała się nam poznać jako szalona matka i żona, która pięła się po szczeblach zawodowej kariery w serialu O mnie się nie martw. Serialową Igę pokochali widzowie, a kariera Joanny Kulig jest naprawdę imponująca. Artystka jest świetną aktorką i sprawdza się w każdej, nawet najbardziej wymagającej roli. Oprócz tego można było podziwiać ją na deskach polskich teatrów. Joanna Kulig jest także posiadaczką wyjątkowego głosu, a swoją karierę rozpoczynała jako 16-latka, występując w programie Szansa na sukces, który wygrała. Jest wyjątkowo utalentowaną polską artystką, której nie sposób odmówić wdzięku.

Joanna Kulig – początek kariery

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 roku w Krynicy-Zdroju. Jest słynną polską aktorką filmową, teatralną oraz serialową. Jest również bardzo uzdolniona muzycznie, a swoją karierę rozpoczynała w popularnych programach muzycznych. Joanna już od najmłodszych lat wykazywała się zamiłowaniem do muzyki. Ukończyła I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu, a także II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie wokalnej. Kulig posiada niezaprzeczalny talent wokalny, a swoim głosem zachwycała już od najmłodszych lat na lokalnych występach i w późniejszym czasie, w programach muzycznych.

Joanna Kulig, jak wiele gwiazd polskiego show-biznesu swoją karierę rozpoczęła występami w programach muzycznych. Mogliśmy podziwiać jej głos w Szansie na sukces, a także w Idolu. Joanna nie miała sobie równych w odcinku Szansy na sukces, który wygrała, a w finałowym odcinku programu również stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce. W programie Idol artystka dotarła do półfinału, a jak sama przyznaje, dużo lepiej wspomina występ w Szansie na sukces. Dlaczego? Ponieważ Kulig zaznacza, że jest to program bardziej realistyczny. Osoby występujące nie są w żaden sposób stylizowane i stają przed kamerami w takich ubraniach, jakich przyjechali do programu.

Role na dużym ekranie

Joanna Kulig na dużym ekranie zadebiutowała w 2007 roku i była odtwórczynią jednej z ról w filmie Środa, czwartek rano Grzegorza Packa. Jej pierwszy występ został natychmiast dostrzeżony przez krytyków filmowych i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Joanna Kulig otrzymała nagrodę za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz została doceniona podczas festiwalu Młodzi i Film.

Wartym uwagi jest także występ Joanny Kulig w filmie Kobieta z piątej dzielnicy, gdzie aktorka wcieliła się w rolę barmanki z Polski. Zagrała wtedy u boku największych gwiazd światowego formatu, tj.: Ethan Hawke, czy Kristian Scott Thomas. Współpraca z reżyserem nie skończyła się jednak na tym filmie, a zaowocowała kolejnymi produkcjami, które doceniane są na całym świecie. Joannę Kulig mogliśmy podziwiać w roli oscarowej Idy, a także w Zimnej Wojnie, która spotkała się z uznaniem w Cannes.

Aktorka strzeże swojego życia prywatnego, a o jej związku z reżyserem – Maciejem Bochniakiem, nie mówi się wiele. Para podjęła się współpracy, a Joannę mogliśmy podziwiać w roli Gensoniny w filmie Disco polo. Mąż zdecydowanie wykorzystał talent Joanny w całości, a jej zdolności aktorskie i wokalne pozwoliły na świetne odtworzenie roli.

Joanna Kulig zagrała w takich filmach jak:

 • Środa, czwartek rano
 • I Love You So Much
 • Janosik. Prawdziwa historia
 • Milion dolarów
 • Maraton tańca
 • Zagubiony czas (Die Verlorene Zeit)
 • Sponsoring (Elles)
 • Kobieta z piątej dzielnicy (La femme du Vème)
 • Los numeros
 • Nieulotne
 • Hansel i Gretel: Łowcy czarownic (Hansel and Gretel: Witch Hunters)
 • Ida
 • Warsaw by night
 • Facet (nie)potrzebny od zaraz
 • Way Back Home
 • Disco polo
 • Niewinne
 • Pitbull. Niebezpieczne kobiety
 • Zimna wojna

Role teatralne

Joanna Kulig ma na swoim koncie wiele rewelacyjnych ról na deskach teatrów. Każda osoba, która kocha sztuki teatralne, z pewnością zna Kulig z jej genialnych ról, które zawsze spotykały się ze świetnymi recenzjami. Kilka lat temu Joannę można było podziwiać w krakowskim Starym Teatrze, a aktorka grała u najlepszych polskich reżyserów.

Joannę Kulig mogliśmy podziwiać w następujących sztukach:

 • Sen nocy letniej
 • Sejm kobiet
 • Oresteja Ajschylos
 • Operetka
 • Oczyszczenie
 • Zakochany Paryż
 • Sonata Belzebuba
 • Wassa Żeleznowa
 • Król Lear
 • Smuteczek, czyli ostatni naiwni
 • Chopin
 • Niech no tylko zakwitną jabłonie
 • Katarantka

Z największym zachwytem widzów spotkała się rola Joanny w Śnie nocy letniej, gdzie gwiazda wcielała się w rolę zmysłowej kokietki – Hermii, w reżyserii Mai Kleczewskiej. Warta uwagi jest także rola w dramacie Wassa Żeleznowa, który wystawiany był w Och-Teatrze. W reżyserii Maksyma Gorkiego, Kulig zagrała u boku Krystyny Jandy, która bardzo docenia talent Joanny, a także jej zaangażowanie w swoją pracę.

Droga Joanny Kulig do Cannes

Kariera Joanny Kulig wyraźnie kwitnie. Aktorka została dostrzeżona na całym świecie za sprawą roli w filmie Zimna Wojna, a gratulacje otrzymała od samej Julianne Moore. Kariera filmowa Joanny Kulig rozwinęła się po filmie Sponsoring, gdzie aktorka zagrała u boku Juliette Binoche, jednak to nie jedyna rola, gdzie Joanna grała u boku największych sław kina. Występowała także u boku Ethana Hawke oraz Lou de Laage.

Joanna Kulig jest wyjątkowo pracowitą artystką, a do tego nie sposób nie podziwiać jej osobowości. Kulig jest wulkanem energii, być może dlatego znajduje tyle siły do ciężkiej pracy nad coraz to nowszymi produkcjami, które zdobywają uznanie na całym świecie. W swoje role wkłada serce i wykorzystuje swój talent w 100 procentach. Nic więc dziwnego, że Joanna może cieszyć się świetnymi recenzjami i jest uważana za jedną z najlepszych polskich aktorek.

Genialna rola solistki zespołu ludowego

W produkcji Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego Joanna Kulig wcielała się w rolę solistki zespołu ludowego. Reżyser wykorzystał wszystkie atuty artystyczne Kulig, co przyniosło spektakularne efekty. W rozmowie z mediami Joanna opowiadała o swoich przygotowaniach do roli, które nie były łatwe. Aktorka pomimo świetnego wokalu ćwiczyła śpiew klasyczny, a także taniec. Mało tego, Kulig uczyła się także jive’a!

Choć Joanna Kulig jest bardzo drobną kobietą, do roli musiała schudnąć 4 kilogramy. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, jednak jak sama gwiazda przyznała, sprawiało jej to trudności. Artystka była na ścisłej diecie i regularnie ćwiczyła na siłowni. Wyrzeczenia się jednak opłaciły, a rola Joanny została doceniona przez sławy światowego kina. Kulig jest artystką bardzo utalentowaną, a śpiew i taniec nigdy nie były jej obce, więc odgrywana rola nie sprawiała jej dużych problemów, czego efekty możemy podziwiać w genialnej ekranizacji.

Joanna Kulig najjaśniejszą polską gwiazdą w Cannes

Choć w filmie Zimna Wojna grali inni polscy aktorzy, m.in.: Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, czy Adam Ferency, to rola Joanny Kulig spotkała się z największym uznaniem. Bez wątpienia była najjaśniejszą gwiazdą Zimnej Wojny, a ją rolę doceniło wiele gwiazd światowego formatu. Umiejętności Kulig spotkały się z zachwytem Julianne Moore, która szczerze pogratulowała aktorce.

Co ciekawe, Moore postanowiła powtórzyć swoje gratulacje i na swoim instagramowym profilu zamieściła wpis wraz ze zdjęciem, na którym przytula Joannę:

– Gratuluję pięknego występu. Cały czas o nim myślę. Cieszę się, że miałam szansę cię poznać – napisała Julianne Moore.

Joanna Kulig nie była w stanie ukryć wzruszenia i radości, że jej postać została aż tak doceniona. Kulig wyznała, że z pewnością nigdy nie zapomni momentu, kiedy przytuliła się z Moore, co było dla niej wzruszającym i niesamowitym doświadczeniem.

Joanna Kulig prywatnie

Joanna Kulig strzeże swojej prywatności i rzadko zdradza szczegóły związane z życiem codziennym. Wiadomo jednak, że Kulig jest niesamowicie ciepłą osobą, która bardzo kocha swoją rodzinę. Od dziewięciu lat jest szczęśliwą żoną reżysera – Macieja Bochniaka.

Joanna wiele razy wyznała, że w swoim mężu ma ogromne wsparcie i lubi z nim współpracować, choć rzadko się na to godzi. Nie chce być kojarzona wyłącznie z ról w filmach męża. Kulig bardzo ciepło opowiada o swoim małżeństwie. Uważa, że mają z mężem bardzo podobne charaktery. Zaznacza także, że podobni są pod względem temperamentu i choć mogłoby się to wydawać mieszanką wybuchową, patrząc na fakt, jakim wulkanem energii jest Kulig, w rzeczywistości idealnie ze sobą współgrają.

Gwiazda o niesamowitych talentach

Bez wątpienia Joanna Kulig jest niepowtarzalną gwiazdą, która może pochwalić się ogromnymi osiągnięciami nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Postać Kulig jest niesamowita i w każdej roli bardzo zaskakuje. Z pewnością nie jest to aktorka, którą można przypisać do jednej roli, ponieważ za każdym razem jej wcielenie jest niepowtarzalne i zupełnie inne. Filmy, w których możemy podziwiać Kulig, spotykają się z bardzo dobrym odbiorem i są doceniane przez krytyków filmowych.

Aktorka zasługuje na podziw, ponieważ ciężko doszukać się tak pracowitej gwiazdy. Kulig mocno stawia na rozwój osobisty i chętnie nad sobą pracuje. Inwestuje w siebie i często zapisuje się na kursy językowe. To bez wątpienia niesamowite, że przy tak ogromnym natłoku pracy, Joanna wciąż ma ochotę i siłę na samodoskonalenie. Wiele razy udowodniła, że zawód jest jej wielką pasją, a do wymagających ról, potrafi się rewelacyjnie przygotować. Wiele razy już zaimponowała nie tylko grą aktorską, ale i doskonałym warsztatem wokalnym.

Jej warunki wokalne umożliwiłyby jej bez wątpienia karierę piosenkarki, jednak przy tak bogatym warsztacie aktorskim, wykorzystanie połączenia wszystkich umiejętności jest najlepszym sposobem na ukazanie wszystkich warunków artystycznych. Joanna Kulig to osoba, z której możemy być naprawdę dumni, a jej poczucie humoru oraz uśmiech wzbudza jeszcze większą sympatię, którą darzą ją jej fani oraz środowisko show-biznesu. Joanna Kulig to bez wątpienia gwiazda, która jeszcze nie raz nas zaskoczy.

 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Beata Kozidrak. Historia największej polskiej gwiazdy
 2. Carrie Fisher – historia kultowej aktorki „Gwiezdnych Wojen”
 3. Wojna gigantów disco polo! Słynny artysta okrutnie uderzył w Sławomira

Źródła: natemat.pl, plotek.pl, kultura.onet.pl, wikipedia.org

Poprzedni artykułModa na nalewki – przepisy na nalewki z sezonowych owoców
Następny artykułKendall Jenner. Czy top modelka zawdzięcza wszystko swojej rodzinie?