Judyta Turan zmarła 12 stycznia, wiadomość o jej odejściu została przekazana przez Związek Artystów Scen Polskich. Dwa miesiące przed śmiercią aktorka opublikowała niezwykle przejmujący krótkometrażowy film.

Judyta Turan miała zaledwie 37 lat, chorowała na raka piersi. Pomimo złego stanu zdrowia i skomplikowanego leczenia cały czas starała się być aktywna. Robiła to przede wszystkim dla swoich córek. 12 grudnia opublikowała nagrany przez siebie film.

Judyta Turan film

Aktorka opublikowała wideo pt. Szóste życie 12 grudnia, dokładnie dwa miesiące przed śmiercią. Część scen powstała w wannie, w filmie znalazły się też materiały ze szpitala i rozmowa z lekarzem.

– ,,To bardzo złośliwy nowotwór.” Usłyszałam tę diagnozę ponad 2 lata temu. Dla wielu taka informacja oznacza koniec, kres, niemoc. Uważam, że jest zupełnie odwrotnie. Rak piersi HER 2+ był dla mnie nowym początkiem, filmowym szóstym życiem danym od losu, zbudowanym na akceptacji i rozwoju duchowym. Nowotwór to koniec mojego poprzedniego życia, jego pożegnanie, którego nieodłącznym elementem stało się zmierzenie się z traumami, bólem, złymi decyzjami – napisała Judyta Turan w opisie swojego filmu.

Na wideo aktorka wciela się w pięć ikonicznych postaci kobiecych, monologi zostały stworzone na bazie historycznych materiałów. W filmie pojawiają się także nagrania ze szpitala. Aktorka opowiada, co się u niej dzieje.

– Każdy z tekstów koresponduje bowiem z moimi osobistymi przeżyciami oraz drogą leczenia i zdrowienia. W filmie kryję się w wannie, która staje się mianownikiem wszystkich opowiadanych historii.

W swoim monologu Judyta Turan opowiada o bólu, ale też o swojej niezwykłej sile. W pewnym momencie wyznała, że śmierć jest blisko.

– Ból nie ma znaczenia. Nic nie ma znaczenia. Tu jest wolność absolutna – kończy.

Judyta Turan chorowała na nowotwór piersi

Aktorka zmarła wczoraj, 12 stycznia. Smutną informację za pośrednictwem Facebooka przekazał Związek Artystów Scen Polskich:

– Odeszła Judyta Turan. Urocza, serdeczna, życzliwa, pogodna. Piękny Człowiek. Nie poddawała się, mimo nierównej walki, którą toczyła od lat. Ale przeciwnik okazał się silniejszy. Żegnaj, Judy!

Ponad dwa lata temu u Judyty Turan zdiagnozowano wyjątkowo agresywny nowotwór piersi, po roku pojawiły się przerzuty do kości. Dzięki zbiórce aktorka leczyła się w Niemczech. Terapia przynosiła sukcesy.

Terapia trwa już właściwie 4 miesiące i wpłynęła na mnie bardzo pozytywnie. Markery spadły, jeszcze nie są w normie, ale jest wyraźna poprawa, więc to mnie cieszy. Jest to terapia komórkami dendrytycznymi – tak to się fachowo nazywa – wyznała 11 miesięcy temu w rozmowie z WP abcZdrowie.

Niestety, na filmie z grudnia Turan wyjawiła, że znowu zaczyna leczenie.

Zobacz film:

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl