We wrześniu czekają nas ważne wydarzenia. Polscy medycy zapowiadają wyjście na ulice – będą walczyć o dofinansowanie ochrony zdrowia.

Polscy lekarze zapowiadają protest

Ostatni rok nie był łatwy dla polskich medyków. Sytuacja pandemiczna wielokrotnie była krytyczna – w szpitalach brakowało personelu, łóżek, respiratorów, nawet karetek. Dziś wiele osób z niepokojem patrzy na zapowiadaną czwartą falę jesienią.

Okazuje się, że lekarze zamierzają podjąć zdecydowane kroki. 2 sierpnia został zawiązany Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. Zapowiedziano na nim, że we wrześniu pracownicy ochrony zdrowia będą domagać się zmian – przede wszystkim zależy im na podwyżkach i dofinansowaniu szpitali.

Komitet zaznaczył, że trudno oznajmić jeszcze ile osób weźmie udział w strajku. Zaznaczono, że nikogo nie zamierzają odciągać od szpitalnych łóżek – stąd też decyzja o rozpoczęciu strajku 11 września, gdy sytuacja w szpitalach ma być spokojna. Strajk ma być ogólnopolski, możliwe, że udział w nim wezmą tysiące medyków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Protest lekarzy – jakie są postulaty?

Przede wszystkim głównym postulatem medyków jest dofinansowanie ochrony medycznej. Możliwe, że bezpośrednią przyczyną strajku były niedawne podwyżki dla posłów i ministrów.

– Rozdawane są pieniądze, a nie myśli się o priorytetach. Dopóki nie trafimy do szpitala, nie wiemy, jak jest, myślimy, że nasze problemy to przesada. Dopiero kiedy czekamy na SOR osiem czy dwanaście godzin widzimy, jak wygląda służba zdrowia – wyznaje pielęgniarka z Łodzi.

Nie jest tajemnicą, że pracownicy ochrony zdrowia, od których zależy życie milionów Polaków, są wciąż niedofinansowani. Wielu studentów medycyny decyduje się na wyjazd za granicę. Także wyposażenie szpitali wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Główne postulaty pracowników medycznych to zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 8% PKB, zwiększenie pensji pracowników, liczby świadczeń zdrowotnych dla pacjentów oraz poprawa ich dostępności i jakości, oraz zwiększenie pracowników ochrony zdrowia.

Źródło: Fakt

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Wiśniewski kompletnie łysy. Internauci zbierają szczęki z podłogi na jego widok
  3. Córka poinformowała o nagłej śmierci. Artysta zmarł we śnie