Wybitna aktorka Kalina Jędrusik w tym roku skończyłaby 92 lata. Była ceniona nie tylko za swój ogromny talent, ale również miłość do zwierząt. Swego czasu cieszyła się ogromną popularnością, a uwaga często skupiała się również na jej pełnym przygód życiu prywatnym.

Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 roku, chociaż przez wiele lat sądzono, że był to rok 1931. Błędna data widnieje również na grobie artystki. Zmarła 31 lat temu – 7 sierpnia 1991 w Warszawie.

Kalina Jędrusik – kariera i życie prywatne

Kalina Jędrusik stawiała pierwsze kroki na deskach teatru już w latach 50. Jej talent został szybko doceniony, dzięki czemu udało jej się rozwijać dalej. Współpracowała z wieloma teatrami, m.in. Teatrem Komedia, Polskim, Narodowym czy Współczesnym. Grała u boku najwybitniejszych gwiazd.

Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1953 roku, grając w „Ewa chce spać”. Wkrótce kariera Kaliny nabrała tempa. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie grała dla tamtejszej Polonii. Uchodziła za uosobienie kobiecości. Często wcielała się w rolę kokieterek i uwodzicielek. Oszałamiała swoim pięknem.

Była żoną pisarza Stanisława Dygata, z którym pozostawała w małżeństwie otwartym. W czasie trwania związku ze Stanisławem miewała wiele romansów. Spotykała się m.in. z Tadeuszem Plucińskim, Wojciechem Gąssowskim, Władysławem Kowalskim czy Włodzimierzem Sokołowskim.

Kalina Jędrusik zaszła w ciążę ze Stanisławem, jednak poroniła. Po czasie doczekali się dziecka, które zmarło zaledwie kilka dni po porodzie. Wskutek komplikacji oraz problemów zdrowotnych Kalina nie mogła mieć już dzieci.

Śmierć z miłości

Kalina Jędrusik kochała zwierzęta. W ich obronie wielokrotnie przechodziła na dietę wegetariańską. Dokarmiała i pomagała bezpańskim psom, a także była fanką kotów. W swoim domu miała kilka kotów, mimo że borykała się z uczuleniem na ich sierść.

Aktorka zmarła w nocy 7 sierpnia 1991 z powodu astmy oskrzelowej, która była wynikiem uczulenia na sierść kotów, którymi się opiekowała.

Po niespełna tygodniu od śmierci została pochowana w alei zasłużonych na cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Kalina Jędrusik
fot. Edward Hartwig, Public domain, via Wikimedia Commons
Grób Kaliny Jędrusik
fot. Cezary Piwowarski, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Jacek Kuroń odszedł 18 lat temu. Tak dziś wygląda jego grób na Powązkach
  2. Aleksandra Kwaśniewska świętuje z mężem. Czekali bardzo długo, w końcu udało im się zaszaleć w stolicy
  3. Córka Anny Przybylskiej opuszcza dom rodzinny. Podjęła odważną decyzję, chce pójść w ślady mamy