Lelum.pl

Czosnów – forum mieszkańców gminy zdj. Leszek Giziński

Karma dla psa z chorą wątrobą: na co musimy uważać?

21 Grudnia 2018

Autor tekstu:

Adrianna Elbe

Karma dla psa z chorą wątrobą. Wątroba u psa odpowiada za syntezę oraz magazynowanie potrzebnych do życia składników odżywczych, termoregulację, filtrację krwi, a także neutralizację toksyn. Co więc dzieje się w sytuacji, gdy organ ten przestaje działać prawidłowo?

Karma dla psa z chorą wątrobą. Wątroba u psa odpowiada za syntezę oraz magazynowanie potrzebnych do życia składników odżywczych, termoregulację, filtrację krwi, a także neutralizację toksyn. Co więc dzieje się w sytuacji, gdy organ ten przestaje działać prawidłowo?

Karma dla psa z chorą wątrobą. Niezależnie od rozmiarów czworonoga, problemy z wątrobą może mieć każdy z nich. W tego typu sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na to, co podajemy zwierzakowi do jedzenia. Jaką dietę i karmę zastosować, by nie zaszkodzić pupilowi, który z tym problemem się mierzy?

Karma dla psa z chorą wątrobą

Jak funkcjonuje wątroba u psa?

Głównym zadaniem Za najgroźniejszą z nich uznaje się amoniak. Jest to produkt uboczny procesu rozpadu białek, zachodzący we wszystkich komórkach organizmu czworonoga.

Problemy z wątrobą u psa

Wspomniany amoniak usuwany jest z organizmu razem z moczem. Jeśli jednak psia wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, znajdująca się w jego krwi toksyna może skutkować zaburzeniami neurologicznymi. Wstępne objawy chorej wątroby u psa to zazwyczaj depresja, wzmożona apatia, wzmożona uległość bądź agresja. Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć.

Karma dla psów z niewydolnością wątroby

Na szczęście wątroba jest jednym z tych organów, które zdolne są do samoregeneracji. Poza farmakologią należy gruntownie zmienić nawyki żywieniowe psa. Karma dla psa z chorą wątrobą. Dieta, która zostanie wdrożona w życie czworonoga, powinna zawierać umiarkowaną ilość białka. Jego nadmiar może bowiem skutkować wzmożoną produkcją amoniaku. Co – jak już wspomnieliśmy wcześniej – bardzo źle wpływa na osłabiony już narząd. Z drugiej jednak strony, białka nie można zupełnie wykluczyć. Jest ono podstawowym składnikiem budulcowym wszystkich tkanek.

Jak karmić psa z chorą wątrobą? Ogromne znaczenie ma również odpowiednio niższa zawartość tłuszczu. Choć jest on źródłem energii czworonogów oraz podnosi walory smakowe psiego pożywienia, nie należy mu jej dostarczać zbyt dużo.

Karma dla psa z chorą wątrobą. Obecność błonnika w diecie

Karma dla psa z chorą wątrobą. Kolejną bardzo istotną kwestią jest podawanie psu karmy bogatą w błonnik. Wraz ze stolcem pozwala on usuwać z organizmu amoniak oraz inne toksyny. Błonnik hamuje także jego produkcję w jelicie grubym.

Jaka dieta najlepsza dla psa z chorą wątrobą?

Dieta psa powinna być bogata także w cynk, który również bierze udział w procesie neutralizacji amoniaku. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym chroni wątrobę, wiążąc ze sobą cząsteczki miedzi, która również nie jest wskazana w diecie naszego czworonoga. Jej nadmiar doprowadza bowiem do uszkodzenia komórek tego narządu.

Co powinien jeść pies z chorą wątrobą? Ponadto, zestaw działających ze sobą przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, C, tauryna i luteina, sprzyjają neutralizacji wolnych rodników i wspomagają regenerację hepatocytów, czyli komórek wątrobowych.

Dla wątroby korzystna jest również L-karnityna. Jej zadaniem jest przyspieszanie metabolizmu tłuszczy oraz przyczynia się do zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania wątroby na energię.

Karma dla psa z chorą wątrobą

Czym karmić psa z chorą wątrobą? Jak więc łatwo wywnioskować, odpowiednio dobrana karma dla psa nie jest łatwa do samodzielnego przygotowania. Aby uniknąć błędów, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia zdrowia pupila, warto tę kwestię poruszyć z osobą, która doradzi nam najlepiej- weterynarzem. Jeśli jednak skłaniacie się ku wyborowi karmy na własną rękę, dobrym wyborem jest Royal Canin Hepatic HF 16.

Choroby wątroby mogą wynikać ze źle dobranej wcześniej diety, spożywanych leków lub przebytych w przeszłości zabiegów. Karmy dla psa z chorą wątrobą. Zadbajmy więc o to, aby karmy, które spożywa pies były przede wszystkim lekkostrawne i nie obciążały bardziej uszkodzonych już narządów.

Czego nie może jeść pies z chorą wątrobą?

Z tego też powodu spożywane przez niego posiłki nie powinny składać się wyłącznie z dań mięsnych. Wiadomo, psy lubują się w tego typu daniach, jednak zastąpienie ich innymi smacznymi przekąskami, jest możliwe. Karma dla psa z chorą wątrobą. Psią dietę urozmaicić można wszelkiego rodzaju olejami oraz niską zawartością tłuszczu. Jest to sprawdzony sposób na to, by nie zaszkodzić własnemu pupilowi oraz zwiększyć jego apetyt, który może być znacznie obniżony w trakcie przebiegu choroby.

Karma dla psa z chorą wątrobą i nerkami

Inną przypadłością, która może iść w parze z chorą wątrobą jest niewydolność nerek. Nerki są narządem parzystym, bez którego organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Jest on bowiem odpowiedzialny za wydalanie przefiltrowanych z krwi substancji szkodliwych w postaci moczu.

Karma dla psa z chorymi nerkami. Nerki są również ważnym organem wewnątrzwydzielniczym wytwarzającym reninę, erytropoetynę czy prostaglandyny. Z tego właśnie względu ich niewydolność prowadzi do nadciśnienia, niedokrwistości oraz innych zaburzeń ogólnoustrojowych. Nerki są również ściśle związane z funkcją metaboliczną. Stąd też ważne jest, aby o nerki swojego pupila dbać z niezwykłą starannością. Również, a właściwie przede wszystkim, za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety.

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Najważniejsza kwestia dotyczy stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Dzięki niej nerki pracują w odpowiedni sposób, a mocz nie jest zagęszczany.

Karma, którą podajemy zwierzętom nie powinny być w zbyt dużym stopniu bogate białko. Może to bowiem pogłębić i przyspieszyć proces postępującej choroby. Żywienie czworonoga należy zaopatrzyć w minimalną ilość białka potrzebnego do budowy tkanek.

Karma dla psa z chorą wątrobą

Wśród najbardziej znanych i polecanych przez weterynarzy karm dla psów, oprócz Royal Canin, wyróżnić można te marki Hepatic. Karma Bosch Special Light jest dietą niskokaloryczną, co dla chorego czworonoga jest kluczowe.

Mokra karma dla psa z chorą wątrobą

Do odpowiednich karm dla psów z chorą wątrobą można zaliczyć przykładowo Hill’s Canine Prescription Diet, czy Trovet Hepatic HLD Canine. Kupowanie tego rodzaju pożywienia dla zwierząt możliwe jest oczywiście przez internet. Wiele marek oferuje właścicielom kupno w formie pakietów, w których cena takiej karmy jest znacznie niższa. Polecamy to rozwiązanie wszystkim osobom, które jedzenie dla swojego pupila wolą kupować hurtowo.

Karma dla psa z chorą wątrobą. Aby odpowiednio zadbać o narządy swojego pupila, należy uprzednio skonsultować tę kwestię z weterynarzem. Dopiero po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji, należy zainteresować się wyborem adekwatnej do potrzeb psa karmy. Ich dostępność na rynku wciąż rośnie, a marki zajmujące się ich sprzedażą, prześcigają się w cenach i oferowanych rodzajach psiego pożywienia.

Zarówno wątroba, jak i nerki to bardzo istotne organy, niezbędne do funkcjonowania ludzi oraz zwierząt. Ludzie sami są w stanie odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, dostarczając organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. W przypadku zwierząt kwestia ta jest dosyć utrudniona. Zadbajmy więc o to, by nasz pupil prawidłowo się rozwijał, a jego dieta była zrównoważona i bogata w składniki, które wspomogą przeciwdziałanie lub walkę z chorobami.

Karma dla psa z chorą wątrobą. ZOBACZ ZDJĘCIA:

Karma dla psa z chorą wątrobą

Jeśli psia wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, znajdujący się we krwi mocznik może skutkować wieloma zaburzeniami, w tym neurologicznymi.

Karma dla psa z chorą wątrobą

Pierwszymi objawami problemów z wątrobą u psa może być depresja, zmniejszona aktywność oraz znaczny brak apetytu.

Karma dla psa z chorą wątrobą

Aby pies prawidłowo się rozwijał, jego dieta musi być wzbogacona w potrzebne składniki odżywcze.

Karma dla psa chorego na wątrobę

Jedną z oferowanych na rynku karm jest Bosh Special Light. Niskokaloryczny, powstały głównie z myślą o chorych zwierzętach produkt w znacznym stopniu może pomóc zwalczyć psią przypadłość.

Karma dla psa chorego na wątrobę

Karma Happy Dog Supreme Toscana to także wybór wielu weterynarzy. Ich delikatna formuła nie podrażnia chorego organu, a wręcz przeciwnie- doprowadza do jego odbudowy. Cena takiego artykułu to około 20 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Tagi:

Adrianna Elbe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zwierzęta

Ogromne niebezpieczeństwo zbliża się do Polski? Policja apeluje: „może być niebezpieczne dla społeczeństwa”

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Widzisz kota na zdjęciu? 4 obrazki podbijają sieć, ludzie głowią się nad odpowiedzią

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Znajdziesz kota na zdjęciu? 95% osób nawet nie podejmuje się zadania

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu ukryty jest kot. Aż 90% osób nie jest w stanie go znaleźć w mniej niż 30 sekund

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu znajduje się pies. 98% osób poddaje się po 10 minutach szukania

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę

Czytaj więcej >