Naukowcy potrafią nas zadziwić! Przeprowadzone badania naukowe mówią nam, abyśmy nie ograniczali sobie porannej kawy. 

Czy kawa jest dobra dla naszego zdrowia?

Jak wykazują najnowsze badania, uwielbiana przez wielu z nas kawa, w rzeczywistości ma więcej zalet niż wad. Spożywanie jej codziennie w ilości kilku filiżanek, może być Twoim kluczem do osiągnięcia zdrowego i długiego życia. Badania zostały przeprowadzone wśród mieszkańców Europy oraz USA, a ich analiza była zaskakująca!

Czy kawa jest zdrowa?
pixabay.com

Osoby unikające kofeiny żyją krócej

Jak wykazali w swoich badaniach naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Rakiem oraz Imprerial College w Londynie, osoby pijące regularnie kawę żyją dłużej. Według zebranych danych od 520 tyś. osób, które miały mniej niż 35 lat, najwięcej kawy wypijali ludzie w młodym wieku, a także nałogowi palacze i alkoholicy. Osoby nieodmawiające sobie kawy, zazwyczaj mają skłonności do diet ubogich w warzywa i owoce, w których przeważają dania mięsne.

Po 16 latach prowadzonych analiz, na temat zastosowania kawy, ok. 41 tyś. badanych zmarło. Naukowcy skupili się na wykluczeniu czynników, które ściśle związane były z prowadzonym stylem życia (dieta, palenie papierosów). Dzięki temu odkryli, że grupa, która wykazywała się najwyższym spożyciem kawy, miała dużo niższe ryzyko wystąpienia wszystkich przyczyn śmierci, niż osoby, które nie piły kawy wcale. Mężczyźni wypijający co najmniej 3 filiżanki kawy dziennie wykazywali 18% mniejsze szanse na śmierć, natomiast u kobiet pijących ta samą ilość kawy śmiertelność wzrosła o 8%.

Co warte naszej uwagi, kawa świetnie wpływa na nasz metabolizm. Osoby pijące kawę mają wątrobę w lepszej kondycji, a także nie narzekają na wysoki poziom cukru we krwi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jak przedstawiają się fakty na temat spożycia kawy?

Nie możemy powiedzieć, że picie kawy wydłuży życie, ale widzimy spory związek pomiędzy tą czynnością a długowiecznością. Jeśli lubisz pić kawę, nie wahaj się sięgnąć po kolejną filiżankę! Jeśli nie pijesz kawy, może warto rozważyć, czy zacząć praktykować dla zdrowia ten rytuał – powiedziała Veronica W. Setiawan, która jest główną autorką badań oraz profesor nadzwyczajną w Uniwersytecie w Południowej Kalifornii.

Naukowcy podkreślili jednak, że wskazane są dalsze badania dotyczące przeciwutleniaczy, które znajdują się w kawie. Mogą one mieć ogromny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najlepszy przepis na naleśniki
  2. Też kochasz muffinki? Zobacz przepis na ich świąteczną wersję
  3. Banalnie proste risotto z grzybami. Idealne na romantyczną kolację

Źródło: elle.pl

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl