Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kayah jest nieuleczalnie chora. Ujawniła, jak naprawdę wygląda jej codzienność, niestety

Kayah jest nieuleczalnie chora. Ujawniła, jak naprawdę wygląda jej codzienność, niestety

Kayah
fot. East News/Piotr Molecki

Kayah od lat zmaga się z hashimoto. Wokalistka nie wstydzi się mówić o tym, na co choruje i zachęca wszystkich do profilaktycznych badań. Dzięki gwiazdom takim jak piosenkarka rośnie świadomość wśród Polaków na temat tej nieuleczalnej choroby.

Hashimoto jest nieuleczalnym schorzeniem, które ma charakter przewlekły. Zmiany wywołane chorobą są trwałe i nieodwracalne.

Kayah cierpi na hashimoto

Kayah już od wielu lat cierpi na hashimoto, o czym wielokrotnie mówiła w wywiadach. Piosenkarka nie boi się poruszać trudnych tematów. Ciągłe zmęczenie, opuchlizna i rozdrażnienie to jedne z najczęściej występujących objawów tej choroby. Poza tym Kayah miała problemy ze snem i musiała zrezygnować z wielu produktów żywnościowych.

Przede wszystkim wokalistka odstawiła produkty zawierające gluten, nabiał i cukier. To jednak nie koniec wyrzeczeń. Kayah musiała zrezygnować z niektórych zabiegów medycyny estetycznej. Piosenkarka nie ukrywała, że ciężko żyje się z hashimoto i choroba pokrzyżowała wiele jej planów.

Kayah nie jest jedyną osobą publiczną, która zmaga się z tym schorzeniem. Dziennikarka Karolina Szostak również cierpi na hashimoto. W wyniku choroby prezenterka znacznie przybrała na wadze, ponieważ schorzenie znacznie osłabia metabolizm. Szostak zadbała więc o odpowiednią dietę i ruch.

Choroba hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Prowadzi ono do stopniowego niszczenia tego gruczołu i spadku produkowanych przez niego hormonów. Należy do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki. Jest jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy.

Najczęstsze objawy występujące przy tym schorzeniu to m.in. zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, przybieranie na wadze, wypadanie i łamliwość włosów oraz zaparcia.

Kayah nie jest jedyną gwiazdą, która opowiedziała, że cierpi na to schorzenie. Oprócz niej publicznie na ten temat wypowiadały się m.in. dziennikarka Kinga Rusin, Karolina Szostak, modelka Marta Dyks, blogerka Maffashion, czy prezenterka Anna Kalczyńska.

Dużo spać, dużo się przytulać, być z najbliższymi, jak najwięcej się śmiać i być blisko natury, najlepiej w cieple i w słońcu..to najważniejsze rady, jakie zapamiętałam z poradnika dla zmagających się z hashimoto. Nikt za nas tego nie zrobi: trzeba opiekować się sobą i zadbać o zdrowie! – mówiła prowadząca Dzień Dobry TVN.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Tagi: