Kazimierz Pułaski był kobietą? Tak przynajmniej donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Georgii, którzy przez ostatnie 14 lat badali szkielet generała. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości — polski bohater narodowy był w istocie… bohaterką!

Kazimierz Pułaski to polski generał, który zasłużył się w wojnie o niepodległość USA. Był jednym z najbardziej zasłużonych dowódców i marszałków konfederacji barskiej. Teraz jednak okazuje się, że… Kazimierz Pułaski był kobietą! Jak doszło do tego zaskakującego odkrycia? 

Kazimierz Pułaski był kobietą?

Polski generał, który zasłużył się w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych to bardzo interesująca postać. Nazywany jest ojcem amerykańskiej kawalerii, a jego zasługi zagwarantowały mu w 2009 pośmiertne honorowe obywatelstwo USA. Jednak od kilkunastu lat toczyły się intensywne badania szkieletu zmarłego w 1779 roku Pułaskiego, które doprowadziły do zaskakujących odkryć!

Zespół antropologów z Uniwersytetu Południowej Georgii już od 14 lat zajmował się badaniami DNA Pułaskiego. Generał zginął podczas bitwy pod Savannah w 1779 roku, jednak przez wiele lat nikt nie poznał miejsca jego pochówku. Dopiero w 1996 roku odkryto szczątki, które od razu wzbudziły zainteresowanie naukowców. Szkielet generała miał bowiem nietypową budowę i wcale nie przypominał szkieletu mężczyzny!

Polski bohater narodowy był kobietą?

Badania nad kośćmi Kazimierza Pułaskiego trwały od 2005 roku, a ich wyniki są naprawdę zaskakujące. Wynika z nich, że Kazimierz Pułaski był kobietą! Naukowcy przebadali wcześniej szkielety wiele osób interseksualnych, czyli o cechach niejednoznacznie męskich ani kobiecych. Po latach badań okazało się, że dowódca był biologicznie kobietą, co można było wywnioskować między innymi z budowy jego miednicy i szczęki.

Badacze posłużyli się także DNA pobranym z pocisku znalezionego w ciele Pułaskiego. Męski wygląd generała badacze tłumaczą przerostem nadnerczy, powodującym zwiększone wydzielanie męskich hormonów. Biologicznie więc Kazimierz Pułaski był kobietą! Więcej o znanym dowódcy dowiecie się z filmu Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?, który rzuca światło na nietypowe odkrycie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kazimierz pułaski był kobietą
Wikimedia Commons

Lata badań wykazały, że Kazimierz Pułaski był kobietą!