Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kim jest agnostyczka? Poznaj całą prawdę
Julia Saracen
Julia Saracen 15.11.2018 15:41

Kim jest agnostyczka? Poznaj całą prawdę

dziewczyna
fot. screen YouTube.com @JustPoliceVideos

Kim jest agnostyczka? To pytanie nurtuje wielu z nas. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, kim jest agnostyk i o co w tym w ogóle chodzi. Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszamy was do artykułu.

Kim jest agnostyczka? To osoba, która wyznaje przekonanie, że całkowite poznanie rzeczywistości jest niemożliwe, a co za tym idzie — nie ma możliwości jednoznacznego potwierdzenia lub zanegowania istnienia boga czy innych zjawisk świata metafizycznego. Chcesz dowiedzieć się więcej i poznać wszystkie szczegóły? Zapraszamy do artykułu.

Kim jest agnostyczka, agnostyk?

Najłatwiej wytłumaczyć ten termin porównując go do innych przypadków: ateisty i osoby wierzącej — na przykład chrześcijanina. Ateista zdecydowanie nie wierzy w istnienie boga, chrześcijanin z kolei odwrotnie — wyznaje taką wiarę. Agnostyk zaś przyjmuje, że nie ma dostatecznych dowodów na to, by stwierdzić, że bóstwa faktycznie istnieją, ale nie znajduje też podstaw, by temu zaprzeczyć.

Co to jest agnostycyzm?

Termin ten wprowadził w połowie XIX wieku Thomas Henry Huxley — angielski filozof, paleontolog i zoolog. Wywodzi się on od greckiego słowa „agnostos” – czyli niepoznawalny.

Pogląd ten zrodził się w czasach ogromnego zainteresowania uczonych naukami przyrodniczymi; to, co niemożliwe było do uchwycenia i wytłumaczenia za pomocą rozumu, było odrzucane jako niemożliwe do zdefiniowania. W potocznym rozumieniu za agnostycyzm uznamy zarówno przekonanie, że kwestia istnienia Boga jest zupełnie nierozstrzygalna (silny agnostycyzm), jak i pogląd zakładający, że możliwe jest, by w przyszłości ta kwestia została rozstrzygnięta (słaby agnostycyzm).

Od politeizmu do ateizmu

Od początku swojego istnienia człowiek stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje coś więcej poza formą życia, jakiej na co dzień doświadcza. Starożytne kultury skłaniały się do wierzeń politeistycznych, czyli takich, które zakładają istnienie wielu różnorodnych bóstw. Z czasem utworzyły się nowe kierunki religijne, oparte na wierzeniu w jednego boga, ale filozofowie nie przestawali zastanawiać się nad istotą życia i możliwymi scenariuszami. W obecnych czasach siła religii w poszczególnych państwach słabnie, a zjawiska takie jak ateizm czy agnostycyzm są coraz bardziej rozpowszechnione. Przyjmuje się, że 22% ludzkości przyznaje się do bycia ateistami, a najnowsze badania pokazują, że to właśnie państwa niereligijne zaliczają się do tych najbezpieczniejszych!

td_block_13 limit=”1″ post_ids=”37905″]

Kto przyznaje się do agnostycyzmu?

Do bycia agnostykami przyznaje się część artystów: Brad Pitt, Zac Efron, Leonardo DiCaprio, Uma Thurman, czy Sting, który w wywiadzie dla portalu Onet.pl wyznał:

Jestem agnostykiem, więc nie wiem. Nikt tego nie wie, to ludzie wymyślają różne historie. Reinkarnacja też nieszczególnie do mnie przemawia. Jestem szczęśliwy z tego życia i bycia sobą. Nie mam pojęcia, czy coś się działo ze mną, zanim się urodziłem ani co się będzie działo po mojej śmierci. Myślę, że po prostu odejdę. I dlatego to życie jest tak ważne. Nie poszukuję żadnego przyszłego raju, nie wierzę w niego. Wydaje mi się, że powinniśmy tworzyć raj tu i teraz.

Agnostycyzm, kto go krytykuje?

Krytycznie do agnostycyzmu odnoszą się środowiska związane z Kościołem Katolickim, uznając go za grzech przeciwko cnocie religijności i wybór łatwiejszej drogi pozbawionej obowiązków i ograniczeń. Część ateistów także negatywnie wypowiada się na ten temat, twierdząc, że rozróżnienie między agnostycyzmem a ateizmem jest trudne. Niektórzy przypisują temu poglądowi brak zdecydowania czy nawet odwagi definitywnego opowiedzenia się po którejś ze stron.

W co wierzą agnostycy? Czy agnostycy wierzą w istnienie duszy?

Duchowość przypisywana jest człowiekowi jako coś, co odróżnia go od świata zwierząt. Dusza jest według różnych wierzeń pewnym pierwiastkiem zdolnym przeżyć śmierć cielesnej powłoki człowieka. Niektórzy wierzą, że w zależności od tego, jakie życie prowadziliśmy na ziemi, nasza dusza zostaje wynagrodzona wiecznym szczęściem lub też ukarana i skazana na nieustające męczarnie. W buddyzmie z kolei wędruje przez kolejne wcielenia, co nazywamy reinkarnacją.

Agnostycy przyznają, że nie wiedzą nic na temat duszy, a popierają to przeświadczeniem o braku jednoznacznych dowodów badawczych na jej istnienie, bądź też nieistnienie — czyli w typowy dla siebie sposób.

Agnostycy – skąd wiedzą co jest dobre, a co złe?

Podobnie jak ateiści agnostycy nie uzależniają ludzkiej umiejętności rozróżniania dobra od zła od religijności. Wskazują raczej na uwarunkowania społeczne i wyuczony kodeks moralny. Zwracają uwagę również na istnienie naturalnego dla człowieka sumienia i empatii. Agnostycy przyznają, że człowiek może popełniać czyny pożądane i niepożądane, chociaż nie posługują się terminem grzechu. Według nich to nie wyznawana wiara, a nieuchronność kary powstrzymuje ludzi od popełniania przestępstw.

Ciekawostką są wyniki badań, według których typowy ateista jest osobą tolerancyjną, współczującą i przestrzegającą prawa, a jednocześnie mniej autorytarną czy uprzedzoną od osób głęboko religijnych.

Kim jest agnostyczka? Mamy nadzieje, że znaleźliście w naszym artykule wszystkie odpowiedzi na nurtujące was pytania.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak się ubrać do Bazyliki św. Piotra? Co wypada, a co nie wypada
  2. Jak się ubrać do Ziemi Świętej? Wszystko, co powinnaś wiedzieć
  3. Jak się ubrać na sylwestra w rozmiarze XL? Najlepsze fasony sukienek

by Aleksandra Warchoł

źródło: wikipedia.pl, racjonalista.pl, docplayer.pl, eszkola.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?