Kinga Duda przerwała milczenie. Córka prezydenta Andrzeja Dudy zamieściła na mediach społecznościowych wpis, w którym odniosła się do decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Jej słowa wywołały prawdziwą burzę w komentarzach. Nikt nie spodziewał się podobnej opinii.

Córka prezydenta Andrzeja Dudy postanowiła przerwać milczenie i zamieścić wpis odnoszący się do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje aborcji embrio-patologicznej. W jednym momencie posypała się lawina komentarzy.

Kinga Duda wypowiedziała się na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Na ten moment czekało mnóstwo Polaków. Córka pary prezydenckiej postanowiła zabrać głos w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Oświadczenie Kingi Dudy zostało opublikowane na Twitterze. Informację o autentyczności wpisu potwierdził dla polsatnews.pl rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski:

– W ostatnich dniach na ulicach polskich miast odbywają się protesty. Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października. Jednak dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody — akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących. Wyrażanie poglądów w sposób agresywny i obraźliwy, nawołujący do łamania prawa, przez jakąkolwiek osobę czy stronę sporu, nie może być akceptowane – rozpoczęła swój wpis Kinga Duda.

Córka pary prezydenckiej wyraźnie podkreśliła, że jej poglądy są jej prywatną sprawą i nie zamierza dzielić się nimi z opinią publiczną:

–  Uważam, że moje przemyślenia i poglądy to moja prywatna sprawa i nie mam obowiązku dzielenia się nimi z opinią publiczną. Chociaż nie jestem sędzią, politykiem, parlamentarzystą, a co za tym idzie, nie mam wpływu na kształt prawa w Polsce, to jednak jako młoda kobieta, która być może kiedyś będzie matką, postanowiłam, w ramach pewnego wyjątku, przedstawić moje stanowisko w sprawie wyroku TK z 22 października. Mam bowiem poczucie, że osoby myślące podobnie do mnie nie są wystarczająco reprezentowane w tym sporze – kontynuuje wpis Kinga Duda.

 1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
 2. Tragedia w rodzinie królewskiej. Książę nie żyje, tragiczna wiadomość z zagranicy obiegła media, był taki młody
 3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Kinga Duda: Ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży

Doradczyni prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otwarcie przyznała, że nie potrafi postawić się w sytuacji, w której znajduje się kobieta, która dowiedziała się, że jej dziecko urodzi się niepełnosprawne. Jednak sama twierdzi, że nie zdecydowałaby się na przerwanie ciąży: – Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę – twierdzi Kinga Duda.

Jak zauważyła, dotychczasowe rozwiązanie dawało możliwość wyboru, jednak kobiety nie musiały z tego wyboru korzystać – Rozwiązanie istniejące dotychczas dawało możliwość wyboru. Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać. W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami. Bo to ta kobieta mierzy się z konsekwencjami swojej decyzji do końca życia – kontynuuje córka pary prezydenckiej.

Zaznaczyła także, że zawsze uważała kompromis aborcyjny za dobre rozwiązanie – Zawsze uważałam istniejący dotychczas swoisty kompromis aborcyjny za rozsądne rozwiązanie. Jak każdy kompromis i ten miał to do siebie, że nie był idealny i nie był zadowalający ani dla zwolenników zupełnie nieograniczonej aborcji, ani dla obrońców życia. Jednak przez 27 lat stanowił wyważone i akceptowalne dla większości społeczeństwa rozwiązanie kwestii legalnego przerywania ciąży – stwierdziła.

Swój wpis zakończyła słowami, w których dała do zrozumienia, że stawia na rozsądne wyjście z sytuacji – Nie mogę zatem pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok TK. Wydaje mi się, że posłowie, którzy w Polsce stanowią prawo, powinni jak najszybciej znaleźć rozsądne i kompromisowe rozwiązanie obecnej sytuacji, które mogłoby zakończyć spór wywołany wyrokiem – podsumowała Kinga Duda.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Kinga Duda zabrała głos w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
  2. Dramat Maryli Rodowicz. Gwiazda jest w poważnym stanie. Ciężko jej pomóc. Musiała odwołać wszystkie swoje plany i podróże
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. Kinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenie
  7. Ujawniono druzgocącą kwotę emerytury Jolanty Kwaśniewskiej. Mało kto wie, że jest autorką książki kulinarnej

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułPorażające doniesienia ekspertów. Siła wirusa jest większa, niż przypuszczano
Następny artykułDruga fala uderzyła z potężną siłą. Polacy masowo wykupują jeden produkt, ty możesz nie zdążyć
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl