Kobieta, która zasłużyła się swoimi osiągnięciami dla Polski zmarła w poniedziałek, 23 grudnia 2019 roku w Gdańsku. Była nie tylko primabaleriną, ale też choreografką i pedagogiem. Swoim ogromnym talentem i zaangażowaniem, potrafiła porwać nawet największe tłumy.

Słynna primabalerina baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku zmarła w wieku 82 lat. Jej taniec doceniany był nie tylko przez widownię, ale też specjalistów na całym świecie. Kobieta w swoim życiu zdobyła wiele nagród, które potwierdzają jej talent.

Kim jest Alicja Boniuszko?

Alicja Boniuszko urodziła się 16 października 1937 roku w Madziole na Wileńszczyźnie. W wieku 8 lat repatriowała się do Polski, na stałe osiadając w Gdańsku. W 1956 ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku, gdzie była uczennicą Janiny Jarzynówny-Sobczak.

Tancerka bardzo szybko zyskała wielką sławę. Przełomowym momentem w jej początkującej karierze było zostanie solistką, a następnie primabaleriną baletu Państwowej Opery Bałtyckiej. Kobieta wielokrotnie występowała w krajowych, a także międzynarodowych konkursach tanecznych. W 1961 udało jej się uzyskać trzecią nagrodę Międzynarodowego Konkursu Tańca w Rio de Janeiro.

Kobieta o ogromnym talencie

Kobieta w swoim życiu wcieliła się w ogromną ilość ról, które na zawsze zostaną w pamięci jej wielbicieli. Ich uwagę, a także uwielbienie zyskała jako Odetta w Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego, a także Julia w Romeo i Julii Siergieja Prokofiewa. Ogromną popularnością cieszyły się, także inne sztuki z jej udziałem, takie jak: Dziewczyna w Cudownym mandarynie Béli Bartóka, Niobe w balecie o tej samej nazwie, Juliusza Łuciuka czy Zobeida w Szeherezadzie Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

W 2000 roku kobieta otrzymała od Rady Miasta Gdańsk, Medal Księcia Mściwoja II. To właśnie ona osiągała ogromne zasługi artystyczne, a także rozsławiała Gdańsk w kraju i za granicą. W tym samym roku zdobyła nagrodę Terpsychory przez Sekcję Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich, a 9 lat później złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kobieta
http://fototeka.fn.org.pl

Kobieta zmarła 23 grudnia 2019 roku.

kobieta
fot. screen youtube.com,
Janusz de Woyciechowski

Alicja Boniuszko otrzymała w swoim życiu wiele wyróżnień.

ZOBACZ TEŻ:

  1. W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotych
  2. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  3. Beata Tyszkiewicz nie lubi świętować Sylwestra. Dama wyjawiła ważny powód
  4. Tata samotnie wychowuje 7 dzieci. Tuż przed świętami zaczepił go nieznajomy i wywołał morze łez
  5. Horoskop miłosny na styczeń. Kogo czekają romantyczne uniesienia, a kogo same rozczarowania?
  6. Viki Gabor po raz pierwszy pokazała swojego brata! Prawdziwy adonis, dziw bierze, czym się zajmuje
źródło: fakt.pl, gwiazdy.wp.pl

Redaktorka Lelum.pl Studentka filologii polskiej na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się modą, muzyką alternatywną oraz show-biznesem. Jej największą pasją są podróże. Z przyjemnością angażuje się w działania społeczne i kulturalne.