Kobiety, które ukończyły 21 rok życia, natychmiast powinny wybrać się do lekarzy. Medycy biją na alarm, bo jak się okazuje, wiele Polek niepotrzebnie zwleka z jedną, bardzo ważną rzeczą. Sprawa jest na tyle poważna, że chodzi o nasze życie, a jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń, konsekwencje mogą być tragiczne. Statystyki mówią same za siebie.

W czasach kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa, nie powinnyśmy zapominać, że nie tylko COVID-19 stanowi zagrożenie dla naszego życia. Jak pokazują statystyki z kilku poprzednich lat, kobiety w Polsce wciąż odwlekają jedno, bardzo ważne badanie. Niestety, konsekwencje takich działań są tragiczne. 

Kobiety w Polsce nie badają się na raka szyjki macicy

W Polsce na raka szyjki macicy co roku umiera około 1700 z trzech tysięcy kobiet, u których został wykryty nowotwór. Niestety, choć problem jest nagłaśniany, Polki bardzo rzadko wykonują cytologię. Statystki mówią same za siebie. 

Jak przekazał portal Wyborcza.pl, sześć lat temu cytologię w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy zrobiło 22 procent kobiet, w 2016 roku 20 procent. Niestety, w roku 2018, cytologię w ramach programu wykonało zaledwie 18 procent kobiet. Choć dziś statystki prezentują się nieco lepiej, wynik wciąż nie jest zadowalający.

Dodatkowo rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce. Kto powinien udać się na badanie i co ile powinnyśmy wykonywać cytologię? Medycy biją na alarm.

  1. Sytuacja jest krytyczna. Anna Dymna na antenie TVN poinformowała o walce o życie
  2. Morawiecki wyjaśnił, dlaczego rząd nie zamknie kościołów. Wypowiedź skomentował ekspert
  3. Nie żyje gwiazda Polsatu. Wstrząsająca informacja o śmierci

Rak szyjki macicy: Kto powinien wykonać cytologię?

Cytologię powinna wykonać każda z nas. Jak się okazuje, kobiety powinny zacząć udawać się do ginekologów najpóźniej w wieku 21 lat, jeżeli nie zaczęły wcześniej współżycia, lub nie miały innych zdrowotnych problemów. Co ile powinnyśmy wykonywać cytologię?

Cytologię powinnyśmy wykonywać co trzy lata, jeżeli jesteśmy poniżej 21 roku życia i nie jesteśmy aktywne seksualnie ani nie znamy żadnych czynników ryzyka, dotyczących wystąpienia u nas nowotworu. To samo, jeżeli jesteśmy poniżej 21 roku życia, ale jesteśmy aktywne seksualnie.

Kobiety pomiędzy 21 a 29 rokiem życia powinny wybrać się na badanie cytologiczne również co trzy lata, a powyżej 30 roku życia, potarzać je co 3 lub 5 lat. Kobiety powyżej 65 roku życia mogą nie potrzebować już badań cytologicznych, jednak w tak ważnej kwestii najpierw powinny skonsultować się ze swoim ginekologiem. 

Dlaczego cytologia jest tak ważna?

Cytologia jest tak ważna, ponieważ może ocalić nam życie. Jak przekazuje Krajowy Rejestr Nowotworów, aż 40 procent nowodiagnozowanych przypadków raka szyjki macicy w Polsce to kobiety, u których nowotwór jest bardzo zaawansowany, a szanse na ich wyleczenie niemal zerowe. Zaledwie 27 procent Polek robi badania cytologiczne. 

Pamiętajmy, że regularne robienie cytologii pozwala zapobiec większości przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy, a samo badanie jest szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Dodatkowo, kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia mogą skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, badać należy się nawet co rok.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

kobiety
fot.pexels.com/Tima Miroshnichenko

Lekarze apelują do kobiet. Niestety, tylko 27 procent Polek robi badania cytologiczne.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  2. Obowiązkowe testy dla Polaków, jeśli nie zrobisz, to Cię nie wpuszczą. Europejski kraj stawia wysokie wymagania
  3. Czy Sylwester 2020 się odbędzie? Premier Morawiecki przekazał wiadomość dla obywateli
  4. Ostatni moment. Już za 2 dni nie będziemy mogli zrobić jednej rzeczy, nowe obostrzenia wchodzą w życie
  5. Za chwilę kierowcy złapią się za głowę, ministerstwo poinformowało o swoich planach. Nie będą zadowoleni
  6. Sesja narzeczeńska u Pawła z „Rolnik szuka żony”. Zakochani z Baśkami w tle
  7. Złapali się za głowę, gdy usłyszeli, co zdaniem Gessler jest sekretem idealnego rosołu. Prawie każdy gotuje go w inny sposób

źródło: wyborcza.pl, gov.pl

Poprzedni artykułNie wszyscy uczniowie będą musieli uczyć się z domu. Podano wyjątki, wiele Polek odetchnie z ulgą
Następny artykułDramat fanów ”M jak miłość”. Po kilkunastu latach uwielbiana aktorka odchodzi z serialu
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.