Kobiety zgwałcone to ofiary, a ofiary są zobowiązane do cierpienia. Gwałt wytwarza na nich tak potężną traumę, że nie wolno już im budować nowej rzeczywistości, zaczynać od nowa. Maja Staśko, autorka książki Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu? postanowiła walczyć z błędnymi przekonaniami społecznymi i uchylić tajemnicę dotyczącą kim najczęściej są oprawcy, gwałciciele. 

Kobiety, które doświadczyły gwałtu, żyją w wiecznym poczuciu winy, choć nie są niczemu winne. Powodem wyrzutów sumienia jest tożsamość ich oprawców. Kampania, która mówi inaczej o gwałcie, właśnie ruszyła. Kobiety, które ją organizują, tłumaczą, że należy obalić mity i przedstawić gwałt w nowym świetle.

Kobiety to częściej ofiary swoich bliskich

Kobieta nie zawsze jest zgwałcona jednorazowo, to może trwać w jej życiu latami, choć powszechnie nie jest znane takie rozumowanie. A to wynika głównie z tego, kogo postrzegamy za potencjalnego oprawcę. To nie są mężczyźni w prochowcach czyhający w krzakach pobliskiego parku. Niestety częściej są to osoby, które z kobietą mają jakąś relację. Czasem jest to mąż, przyjaciel, ktoś z bliskiej rodziny, kto powinien chronić przed krzywdą, a nie ją wyrządzać.

Gwałcone kobiety myślą, że to wynik zmęczenia, albo błąd, który się nigdy nie powtórzy i to właśnie powtarzają sobie za każdym razem. Takie podejście niszczy kobietę, ona wypiera fakt, że ktoś jej bliski, nie rozumie niezgody, używa przemocy. Wyjście z takiej relacji wymaga odwagi, nie dlatego, że nasz mąż stanie przed sądem i będziemy musiały uzewnętrzniać swoje cierpienie, ale też dlatego, że zostaniemy oskarżone społecznie o zgodę przez wszystkie lata tej krzywdy.

  1. Nie żyje gwiazdor TVP. Widzowie go kochali, poruszające słowa Marty Manowskiej
  2. W Bydgoszczy znaleziono ciała bliźniąt. Ich matka jest w ciężkim stanie, próbowała odebrać sobie życie

Kobiety to ofiary nie tylko gwałtu, ale też błędnych przekonań

Gwałt obrósł już w sferę mitu. Oprócz głośnych akcji typu #metoo, które zmieniły trochę postrzeganie kobiety w akcie tego typu przemocy, niewiele się zmieniło w społecznym rozumieniu. Kobieta zgwałcona bez przerwy obwinia samą siebie, ciągle myśląc, że mogła nie być w danym miejscu, że mogła się nie malować i tym podobne.

Jest to bardzo krzywdzące, bo ofiara bardzo się gubi pomiędzy tym, że została skrzywdzona, a tym, że w jakimś stopniu wybacza swojemu oprawcy. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy oprawcą jest ktoś bliski.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kobiety
pixabay.com/geralt

Tworzenie tego typu oczywistych w wyrazie haseł zmieniło postrzeganie stosunku seksualnego, który wymaga zgody obu partnerów!

kobiety
unplash.com/ jen theodore

Dzięki kampaniom zaczęto mówić o oprawcach, a nie tylko o ofiarach.

kobiety
unsplash.com/ Anthony Tran

To kobieta jest rozliczana z tego, jak zachowuje się po gwałcie, a nie oprawca!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Znaki zodiaku i ich największe wady i zalety w randkowaniu. Niektóre zodiaki potrafią wszystko zepsuć
  2. Panna młoda dzień po ślubie obudziła się nie w swojej sypialni. Była przywiązana do łóżka
  3. Chłopiec dyskretnie położył rachunek na stoliku policjanta. Napisał na nim wiadomość, mężczyzna wybiegł za dzieckiem

Źródło: kobieta.onet.pl

Poprzedni artykułTrzy dorosłe psy otoczyły nowo narodzone kocięta. Finał nie mógł być inny
Następny artykułIwona Pavlović została blondynką. Na najnowszym zdjęciu nie przypomina siebie
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.