Kobiety w polskim rządzie powinny stanowić 50 procent? Co sądzicie o sprawdzeniu takiej zasady? Czy waszym zdaniem powinna ona wejść w życie, a w sejmie powinno zasiadać więcej kobiet? W IX kadencji, a więc do 2023 roku, kobiety stanowią w sejmie 29 procent. 

W IX kadencji sejmu zasiadają 132 posłanki i 328 posłów. Czy w kolejnych latach liczby te powinny ulec znacznej zmianie, a kobiety powinny zajmować 50 procent miejsc? 

Kobiety w polskim rządzie

W 2015 roku, na początku VIII kadencji Sejmu, w ławach poselskich zasiadało 335 mężczyzn i 125 kobiet. Jak się okazuje, przez cztery lata w tej kwestii niewiele się zmieniło, gdyż w sejmie zasiadło zaledwie 7 kobiet więcej, nic podczas ostatniej kadencji. 

Obecnie kobiety w sejmie stanowią zaledwie 29 procent. Jak przypomniano w sejmie X kadencji w latach 1989-1991 było zaledwie 61 kobiet, co stanowiło zaledwie 13 procent.

Czy kobiety w polskim rządzie powinny stanowić 50 procent?

W społeczeństwie pojawiają się głosy, że w rządzie powinno pojawić się więcej kobiet, a podział miejsc w sejmie wynosić 50/50 dla kobiet i dla mężczyzn. Czy twoim zdaniem takie rozwiązanie powinno wejść w życie i pomogłoby rozwiązać problem podziału płci i kwestię równości?

Jak wygląda obecnie podział w rządzie? PiS zdobył 235 mandatów poselskich, Koalicja Obywatelska 134 mandaty, Lewica – 49 mandatów, PSL / Koalicja Polska – 30 mandatów, a Konfederacja – 11 mandatów. Posłem został również poseł Mniejszość Niemiecka.

Co więcej, najwięcej kobiet w swoim klubie, jak zapowiadał Forbes, miał mieć w panującej kadencji, z powodu największej liczebności w sejmie, Prawo i Sprawiedliwość. Kobiety z list Koalicji Obywatelskiej stanowią 36,5 procent. Jednak najlepiej w tym przypadku wypada Lewica, którą w sejmie reprezentuje aż 43 procent kobiet, a więc 21 posłanek na 49 posłów. 

Poprzedni artykułZacznie się już dziś między 17, a 19. Cała Polska odczuje skutki, już zaczynają ostrzegać
Następny artykułZamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w tym tygodniu? Nieoficjalne informacje Radia ZET
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.