Kobiety od kilku dni masowo wychodzą na ulice polskich miast, by wyrażać swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Okazuje się, że w Szwecji kobiety solidaryzują się z Polkami i chcą dla nich bezpłatnej aborcji. Ma być to swojego rodzaju gest wdzięczności za pomoc w latach 60.

Strajk Kobiet w Polsce odbił się szerokim echem w Europie. O trwających demonstracjach i decyzji Trybunału Konstytucyjnego dowiedziały się także Szwedki, które okazały solidarność z polskimi kobietami. Chcą, by kobiety z naszego kraju miały dostęp do bezpłatnej aborcji.

Szwedki wspierają polskie kobiety

Ogólnopolski Strajk Kobiet zyskał zainteresowanie na skalę europejską. W wielu miastach Europy zbierają się protestujący, by okazać solidarność z polskimi kobietami. Do tego grona zaliczają się również Szwedki, które wyraziły szczególny sprzeciw wobec decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Według szwedzkiego dziennika Expressen ruszyła specjalna petycja, która ma doprowadzić do uzyskania jak największej ilości podpisów, by Polki przyjeżdżające do Szwecji mogły za darmo dokonywać aborcji. Ma to być swojego rodzaju forma odwdzięczenia się za pomoc, którą okazywały Polki Szwedkom w latach 60. ubiegłego wieku.

– W Polsce […] kobiety mogą dokonać aborcji tylko wtedy, gdy zaszły w ciążę w wyniku gwałtu lub kazirodztwa, a także jeśli ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub gdy płód jest poważnie uszkodzony – powiedziała Cissi Wallin, szwedzka aktorka i osobowość telewizyjna na łamach Expressen.

Aborcja w Szwecji

Aborcja w Szwecji jest dostępna za darmo, a tabletkę dzień po można dostać bez recepty. Cissi Wallin zaapelowała do Szwedzkich kobiet, by złożyły podpisy pod petycją:

– Nie możemy po prostu stać i patrzeć, kiedy jeden z krajów Unii Europejskiej rażąco narusza prawa człowieka. Żądamy, aby polski rząd wprowadził bezpłatną aborcję i zniósł wymóg przepisywania tabletek dzień po, tak jak to ma miejsce w Szwecji – apeluje aktorka.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Strajk kobiet Stockholm (@strajkkobietstockholm)

Źródło: papilot.pl

Poprzedni artykułNiebywałe słowa doradczyni Andrzeja Dudy. Powiedziała, do czego będzie namawiała prezydenta
Następny artykułNie żyje aktor, którego widzieliśmy w ”Na Wspólnej” i ”U pana Boga w ogródku”. Polacy go kochali
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl