Kobiety nowoczesne to kobiety, która zdają sobie sprawę z nierówności społecznych na tle płci i są zdeterminowane, aby z nimi walczyć. Przekonaj się, czy jesteś jedną z nich, odnosząc się do tych 20 stwierdzeń.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzony został sondaż, który dotyczył definiowania przez panie zwrotu kobieta nowoczesna. Jego pomysłodawcą jest producent podpasek popularnej marki Always. Jakie odpowiedzi padały? Zebrał je dla was serwis papilot.pl. Zgadzacie się z nimi? 

Co myślą kobiety nowoczesne?

 1. Mogę nosić to, co chcę – jednego dnia jeansy i trampki, a drugiego sukienkę i szpilki.
 2. Wierzę w to, że kobieta powinna otrzymywać identyczną pensję, co mężczyzna pracujący na tym samym stanowisku.
 3. Wierzę w to, że kobiety mają dokładnie takie same prawa jak mężczyźni.
 4. Mam prawo i ochotę zarządzać własnymi pieniędzmi.
 5. Nie czuję przymusu, aby jak najszybciej wyjść za mąż / żyć w długoletnim związku.
 6. Czuję, że mam możliwość pokierowania swoim życiem według własnych potrzeb.
 7. Jeśli zostanę mamą, moje dzieci bez względu na płeć będą miały takie same prawa i możliwości.
 8. Potrafię okazywać prawdziwe emocje.
 9. Nie czuję przymusu, by urodzić dziecko.
 10. Nie czuję się zmuszona do noszenia makijażu i maluję się przede wszystkim dla własnej przyjemności.

Co myślą kobiety nowoczesne? cd.

 1. Nie uzależniam swojego szczęścia od pracy na wysokim stanowisku, ale wiem, że zawsze mam taką możliwość.
 2. Potrafię prowadzić rozmowy biznesowe.
 3. Jestem dobrą przyjaciółką.
 4. Potrafię wstawić się w obronie innej kobiety, ale także mężczyzny.
 5. Okazuję współczucie i dobro wszystkim, bez względu na płeć.
 6. Jestem za tym, by w czasie randki rachunek był dzielony na pół, ale jeśli mężczyzna chce zapłacić – nie mam nic przeciwko.
 7. Jeśli zechcę, mogę zostać mamą na pełen etat i kurą domową, a to nie będzie oznaczało, że jestem kobietą gorszej kategorii.
 8. Kocham siebie za swoją kobiecość, ale mężczyzn też potrafię kochać.
 9. Mam zamiar wychować swoje dzieci w taki sposób, aby wiedziały, że płeć nie czyni nikogo lepszym, ani gorszym.
 10. Zawsze głosuję w wyborach i namawiam innych do tego samego.

Kiedy kobiety uzyskały w Polsce prawa wyborcze?

Kobieta uzyskała w Polsce prawa wyborcze w 1918 roku. Wcześniej paniom prawo do głosowania przyznały kraje takie jak Nowa Zelandia, Australia, Norwegia, Dania i Islandia. 

W wywiadzie udzielonemu Newsweekowi Małgorzata Fuszara, polska prawniczka i socjolożka tłumaczy, co mogło mieć wpływ na nadanie kobietom praw wyborczych stosunkowo szybko. Francuzi nadali je im dopiero w 1944 roku! 

– Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że u władzy był Józef Piłsudski, który wywodził się z Polskiej Partii Socjalistycznej, gdzie bliskie były postulaty równościowe. Aleksandra, żona marszałka, nazywając siebie zaciętą feministką, otwarcie walczyła o prawa kobiet. Piłsudski nie był na to ani ślepy, ani obojętny, zdawał sobie sprawę, że kobiety już nie odpuszczą – stwierdziła ceniona socjolożka.

– Ostatnie kilkadziesiąt lat w historii – zabory, walka o niepodległość, wielka wojna – pokazy, że świat podzielony na mężczyzn rycerzy walczących za ojczyznę i kobiety, które ewentualnie szarpią prześcieradła na bandaże, się skończył. Coraz wyraźniej słychać było głosy kobiet świadomych swojego wkładu w wyzwolenie, a skoro walczyłyśmy równie usilnie, nie było żadnego powodu, by ograniczać nam prawa obywatelskie – powiedziała.

– Okresy powojenne zwykle są najlepszym czasem dla kobiet i ich praw. Zakończenie I wojny światowej miało tu niebagatelny wpływ, nie tylko w Polsce. Podobnie było zresztą po II wojnie światowej, gdy przyszedł czas na drugą falę krajów, w których kobiety uzyskały prawa wyborcze. Jednak mimo otwarcia i postępu na całym kontynencie niemal tylko Polkom udało się to tak szybko – przyznała Fuszara.

Obecnie w naszym kraju toczy się dyskusja na temat dostępu do aborcji, zresztą podobne tematy podejmowane są również w innych częściach świata. 30 września w Warszawie odbędzie się marsz Pro-Chocie, na którym pojawią się zwolenniczki możliwości przejmowania ciąży, bez konieczności podawania przyczyny tej decyzji. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Kobieta
Fot. pixabay.com @Engin_Akyurt

ZOBACZ TEŻ:

 1. Dzień Chłopaka 2018. Pomysły na prezent
 2. Te znaki zodiaku najbardziej kochają… jedzenie. Jesteś wśród nich?
 3. Polska gwiazda lat 90.: „Dawali jej trzy miesiące życia”

źródło: papilot.pl, newsweek.pl

Poprzedni artykułNajmodniejsze kolory paznokci na jesień. Piękne?
Następny artykułAgnieszka Sienkiewicz pokazała swój nieidealny brzuch. Jest z niego dumna!
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jej największą pasją jest podróżowanie. Kocha dobre jedzenie, filmy i seriale. Jej największym marzeniem jest przejechanie wraz z przyjaciółmi słynnej drogi 66 w Stanach Zjednoczonych. Miłośniczka Disney'a. Uwielbia poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę.