Lelum.pl

Fot. Jason Douglas, 24 November 2006, commons.wikimedia.

Koci seniorzy: 5 powodów, dla których warto przygarnąć starego kota

4 Stycznia 2019

Autor tekstu:

Redakcja Lelum

Koci seniorzy nie są chętnie adoptowanymi zwierzętami. Przykro to przyznać, ale to niestety fakt. Bezdomne koty, przebywające na wolności lub w schronisku największą szansę mają na przygarnięcie, kiedy są jeszcze małe. Dlaczego warto adoptować starszego mruczka?

Koci seniorzy nie są chętnie adoptowanymi zwierzętami. Przykro to przyznać, ale to niestety fakt. Bezdomne koty, przebywające na wolności lub w schronisku największą szansę mają na przygarnięcie, kiedy są jeszcze małe. Dlaczego warto adoptować starszego mruczka?

Koci seniorzy, choć nie mają już tyle sił na zabawę i wymagają nieco większego zaangażowania opiekuna, mogą być wspaniałymi przyjaciółmi. Oto 5 powodów, dla których warto przygarnąć kociego seniora.

1. Koci seniorzy: możesz dać im nowe życie

Mylne jest stwierdzenie, że koci seniorzy to zwierzęta, których nie da się już wychować, bo za dużo przebywały w schronisku lub na wolności. Starszy, adoptowany ze schroniska kot, doskonale zdaje sobie sprawę ze zmiany sytuacji i po kilku dniach w nowym domu zrozumie, że znalazł się w przyjaznym otoczeniu. Kiedy już się z nim oswoi, wyrobi sobie pozytywne nawyki i zrozumie panujące w domu reguły.

2. Koci seniorzy: twój pupil będzie ci wdzięczny za okazane serce

Nie jest prawdą, że koci staruszek nie będzie umiał okazać wdzięczności za adopcję. Często bywa, że adoptowany, z początku lękliwy i nieufny kot, w nowym miejscu okazuje się rozmruczanym pieszczochem, który nie odstępuje pana na krok. W ten sposób mruczek udowadnia, że doskonale rozumie, komu zawdzięcza swoje nowe życie.

3. Koci seniorzy: możesz znacznie przedłużyć życie zwierzaka

Niektórzy obawiają się, że koci seniorzy to zwierzęta o tyle problematyczne, że z racji wieku wymagają o wiele bardziej intensywnej opieki. Nie do końca jest to prawdą. Problem zdrowotny może dotyczyć także niektórych młodych zwierząt. Koci staruszek może być bardzo dobrze zahartowany przez dotychczasowe niełatwe warunki życia. Choć w dniu zabrania ze schroniska nie będzie miał pięknej, błyszczącej sierści, pod twoją opieką ma szansę rozkwitnąć i to szybciej niż myślisz.

Po adopcji często wystarczy wizyta u weterynarza, który doradzi, jak wzmocnić twojego zwierzaka i jak go karmić. Poza tym wolontariusze schroniska powinni poinformować cię o wszystkim, co wiedzą na temat mruczka. Dzięki twojej opiece i poprawie bytu zwierzaka, koci senior może pożyć jeszcze kilka długich lat. Przyjęło się, że kocia starość zaczyna się po 10. roku życia.

4. Koci seniorzy: adoptując starsze zwierzę, dasz dobry przykład innym

Im więcej osób, które zdecydują się na opiekę nad starszym zwierzęciem, tym lepszy dadzą przykład innym. Motto „nie kupuj, adoptuj” zmieniło naprawdę wiele w schroniskowej rzeczywistości. Dzięki postawie takiej jak twoja, inni mają szansę dowiedzieć się, że warto adoptować starsze zwierzęta, zarówno koty, jak i psy.

5. Koci seniorzy: starszy mruczek naprawdę cię potrzebuje

Nie tylko koci seniorzy, ale koty w ogóle, mają nieco złą sławę zwierząt wyrachowanych i obojętnych wobec ludzi. Nie jest to prawdą. Choć koty okazują swoje przywiązanie nieco inaczej niż psy, są zwierzętami domowymi, które potrzebują opieki człowieka. To, że schroniskowe lub wolno żyjące koty uciekają lub syczą na twój widok, świadczy tylko o tym, że są przestraszone. Tym bardziej potrzebują domu i twojej opieki, by resztę życia spędzić w spokoju i godnych warunkach.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

koci seniorzy

Koci seniorzy potrzebują kochającego domu.

koci seniorzy

Starszego mruczka też da się wychować i nauczyć panujących w domu reguł.

koci seniorzy

Schroniska są pełne kocich seniorów.

koci seniorzy

Koci senior odwdzięczy się swoim przywiązaniem za okazane mu serce.

koci seniorzy

Młode zwierzęta mają większą szansę na adopcję niż koci senior.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czy koty wyczuwają raka? Oto jak się wtedy zachowują
  2. Jak psy okazują miłość? 10 oznak, że twój psiak cię kocha
  3. Czy koty mogą pić mleko? Obalamy wszystkie MITY!

Źródła: Szanownypankot.org, Royalcanin.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Ogromne niebezpieczeństwo zbliża się do Polski? Policja apeluje: „może być niebezpieczne dla społeczeństwa”
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Widzisz kota na zdjęciu? 4 obrazki podbijają sieć, ludzie głowią się nad odpowiedzią
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Znajdziesz kota na zdjęciu? 95% osób nawet nie podejmuje się zadania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu ukryty jest kot. Aż 90% osób nie jest w stanie go znaleźć w mniej niż 30 sekund
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu znajduje się pies. 98% osób poddaje się po 10 minutach szukania
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę
Czytaj więcej >
Redakcja Lelum

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]