Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kocimiętka dla kota. Jak działa i czy jest niebezpieczna?
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 30.12.2018 11:48

Kocimiętka dla kota. Jak działa i czy jest niebezpieczna?

kocimiętka dla kota
Fot. pixabay.com.pl / CatCrazy

Kocimiętka dla kota jest świetną alternatywą na humory twojego futrzaka. Działa pobudzająco, a nawet wprowadza zwierzaka w „odmienny stan świadomości”. Wiele ludzi wykorzystuje ją do szkoleń lub zabawy z kotem. Czym właściwie jest kocimiętka? Czy jest bezpieczna? Kiedy ją stosować? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kocimiętka dla kota jest ogólnie dostępna. To by tłumaczyło, dlaczego ludzie tak chętnie po nią sięgają. Nie od dziś mówi się o jej cudownych właściwościach, które przyciągają koty. Nepeta Cataria, bo tak nazywa się roślina, może okazać się szczególnie przydatna w wychowaniu twojego kota.

Kocimiętka dla kota

Każdy człowiek reaguje inaczej niż zwykle na pewne rzeczy. Będzie to dotyczyło także zwierząt, które mogą oszaleć na punkcie pewnych zapachów. W przypadku kota będzie to nam wszystkim znana kocimiętka. Jej rewolucja trwa wieki, a zainteresowanie rośliną rozpoczęło się, kiedy ludzie zaczęli zauważać dziwne zachowanie zwierzaka po bliskim kontakcie z rośliną. Czym właściwie jest i jak działa?

Czym jest kocimiętka?

Dla wielu ludzi, którzy nie posiadają kota, kocimiętka może kojarzyć się z zabawką. Często słyszy się, że kot oszalał na punkcie kocimiętki. Zanim jednak znajdziemy jej zastosowanie i wpływ na kota, słusznym byłoby się zastanowić, czy właściwie jest? Dla niektórych może okazać się to zaskoczeniem, ale kocimiętka jest rośliną. Nie działa wyłącznie na zwierzęta, ale również na ludzi. Już w starożytności była wykorzystywana w celach relaksujących. Niekiedy ja palono, aby zbudzić działania psychoaktywne. Możliwe, że robiono tak z uwagi na zachowania kotów po wyczuciu kocimiętki. Roślina ta obecnie uważana jest za koci narkotyk, przez podobne działanie. Koty, lecz nie wszystkie, są szczególnie wyczulone, a ich reakcja potrafi być naprawdę zabawna.

Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych, która ma ponad 200 gatunków. Jest uprawiana w Europie i Azji, można ją znaleźć również w niektórych miejscach Afryki. Rośnie dziko, ale jest też chętnie uprawiana przez ludzi, bo łatwo jest zdobyć nasiona. Jej nazwa nie jest przypadkowa, od dawna wiadomo, jak działa na koty, dlatego już jej łacińska nazwa (Nepeta Cataria ) nawiązuje do jej właściwości. Do jej cech przypisane są właściwości lecznicze, roślina jest także miododajna. Niekiedy używa się jej w celach ozdobnych, w tym przypadku warto ją zastosować, kiedy w pobliżu jednak nie ma kota, bo może ją zniszczyć. Ludzie często uprawiają kocimiętkę, bo odstrasza ona komary, owady, a nawet szczury.

Jak wygląda kocimiętka?

Kocimiętka dla kota swoim wyglądem dla niektórych może przypominać pokrzywę, szczególnie z uwagi na podobieństwo liści. Ma grubą, rozgałęzioną łodygę, która rośnie na wysokość mniej więcej jednego metra. U dołu krótkoogonkowe, zielone liście mają trójkątno-sercowy kształt. U góry są już bardziej podłużne. Kwiat kocimiętki może być biały, niebieski lub fioletowy.

Co to jest kocimiętka dla kota?

Każdy posiadacz kota zastanawiał się kiedyś, jak zwierze zareaguje na tę roślinę. Niejeden spróbował odurzyć swojego zwierzaka. Wbrew pozorom kocimiętka jest niegroźna, a nawet ma szerokie zastosowanie w wychowaniu kota. Czym jest kocimiętka dla kota? Działa jak wabik, a wszystko przez wydzielane olejki eteryczne. Do nich należy między innymi nepetalakton, który jest uważany za koci feromon. Zapach przyciąga te zwierzęta i nagle je pobudza. W wyniku tego często roślina zostaje przez nie zniszczona.

Kocimiętka dla kota, jak działa?

Jej działanie porównuje się do przynęty na kota, bo stymuluje receptory w jego mózgu. Prawdą jest, że nie wszystkie koty będą na nią podatne. Roślina będzie oddziaływać na około 2/3 kotów. To nie rasa będzie miała na to wpływ, a gen, który jest dziedziczony. U małych kotów, które mają mniej niż pół roku, także nie będą pojawiać się objawy, które wskazywałyby na narkotyczne działanie kocimiętki. Jeżeli już wasz kot reaguje na jej zapach, po wyczuciu kocimiętki zacznie zachowywać się inaczej.

Jak zachowuje się kot po kocimiętce? Będzie bardzo pobudzony, może zacząć miauczeć, buszować w roślinie, tarzać się po podłodze, energicznie machać łapkami. Niekiedy koty łapią za jej kwiat i zaczynają go lizać lub podgryzać. Często wycierają swoje policzki o jego liście lub tarzają się w niej po to, aby uszkodzone liście wytwarzały więcej olejku. Koty czują wtedy, że zapach jest bardziej intensywny. Po tych czynnościach zauważymy obfite ślinienie się kota. Koty zaczynają mieć nieskoordynowane ruchy, ludzie porównują to do kociego ‚haju’. Zwierze pozostaje w amoku przez około 10 minut, po czym wszystko ustępuje. By zwierze ponownie mogło wyczuć kocimiętkę potrzeba mu na to kilka godzin.

Czy kocimiętka dla kota jest szkodliwa?

Chociaż niektórzy mogą uważać, że specjalne podawanie kotu kocimiętki jest niehumanitarne, to prawda jest inna. Koty kochają kocimiętkę, bo ta pobudza w nich działania, które są związane z seksualnością. Warto podkreślić, że kocimiętka nie uzależnia, jednak kot, któremu jest podawana zbyt często, może uodpornić się na jej działanie. Jeżeli celowo podajemy ją naszemu kotu, ważne jest dawkowanie. Zaleca się podawanie rośliny lub innych produktów, które ją zawierają około 1-2 razy w tygodniu.

Zastosowanie kocimiętki

Jej niezwykłe działanie na koty, a przy tym całkowicie bezpieczna forma stały się powodem, dla których ludzie specjalnie wykorzystują kocimiętkę. Mając prawie pewność, że kot na nią zareaguje, kupując różne jej formy, aby skłonić kota do wykonywania różnych czynności. Dodatkowo kocimiętka jest uwielbiana przez te zwierzaki, co sprzyja w wykorzystaniu jej do szkoleń i zabaw. W sklepach zoologicznych dostępne są produktu, które ją zawierają, znaczy to, że możemy wykorzystać ją, by ułatwić życie swoje i kota. Kiedy stosować kocimiętkę? Jakie są jej zastosowania?

Zabawa

Kocimiętka dla kota przydaje się, kiedy zwierzaki są bardzo rozleniwione. Właściciele często zastanawiają się, co jest nie tak i jak im pomóc. Odpowiedzi na nurtujące je pytania szukają w internecie lub u weterynarzy. Ci drudzy często polecają właśnie kocimiętkę, która dostarczy zwierzakowi energii i rozrywki. Warto zauważyć, że kocimiętka często jest dodawana do zabawek zwierzaków. Wykazują one wtedy większe zainteresowanie i chęci do wspólnej zabawy. Należy jednak pamiętać, że należy ograniczać dostęp do tego rodzaju zabawek, gdyż w tym przypadku, również mogą się na nią uodpornić.

Oduczenie niszczenia mebli

Kocimiętka dla kota jak stosować? Do częstych problemów, które stwarzają koty, jest niszczenie przez nich mebli. Właściciele bardzo często skarżą się na podrapane drewno albo rozwaloną kanapę. W takiej sytuacji często kupują drapak, którego kot nie zawsze chce używać. Jeżeli zauważysz, że stoi w kącie i się kurzy, a kot dalej niszczy twoje meble, powinnaś zastosować kocimiętkę. Sprawdzonym sposobem na nauczenie kota korzystania z drapaka jest wytarcie o niego tego kwiatu, by mógł zostawić woń. Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić sobie świeżą rośliną, możesz przejść się do sklepu zoologicznego, który będzie posiadał kocimiętkę, ale w innej formie.

Transport zwierzaka

Niekiedy ciężko jest przekonać zwierzęta do transportera. Nie wszystkie będą przyjaźnie reagować. Dla wielu ludzi to uciążliwy problem, szczególnie kiedy kot reaguje agresją. Podrapane ręce nie są niczym miłym, a kot, który się zapiera, może sprawić, że zaplanowany wcześniej wyjazd będzie klapą. Istnieje jednak sposób na to, aby przekonać zwierzaka do transportera. Oczywiście nic na siłę, jednak warto spróbować. Zwierze może mieć awersję do transportera również z twojej winy. W takim przypadku szczególnie powinieneś zadbać, aby mógł się do niego przekonać, a przy tym czuł się bezpiecznie. Sposobem na przekonania jest wyznaczenie jego strefy. Można to uzyskać za pomocą kocimiętki. Popsikaj sprejem lub potrzyj świeżą rośliną miejsca, do których pragniesz, aby twój kot się przekonał.

Przekonanie do nowych miejsc

Podobnie będzie w przypadku nowych miejsc. Nie chodzi tu już o transporter lub domowe zakątki, a całkowicie nowe miejsca zamieszkania. Kot o wiele szybciej się do nich przekona, jeżeli co jakiś czas wyczuje lekką woń kocimiętki. Nie wykorzystuj jej celowo, by doprowadzić kota do ‚haju’, nie będzie to aż tak potrzebne.

Zabicie własnego zapachu

Ludzie często nie doceniają zmysłu węchu u kotów i traktują go pobłażliwie. Niekiedy koty nie lubią zapachu innych zwierząt. W niektórych przypadkach koty, które wyczuły nie swój zapach, mogą stać się agresywne. Wszystko przez to, że zwierze czując innego osobnika, może zacząć zachowywać się tak, jakby był on w pobliżu. Istnieją przypadki, w których kot z miłego, przytulnego zwierzaka, zamieniał się w agresora, który atakuje wszystko i wszystkich. Są to skrajne przypadki, jednak warto o nich wspomnieć. Lekiem na ich podejrzliwość i podejrzane zachowanie będzie spryskanie się zapachem kocimiętki po wyjściu od znajomych.

Przywołanie apetytu

Koty w odróżnieniu od psów nie są pożeraczami wszystkiego. Mając kota, zauważasz pewnie, że miska z jego jedzeniem z reguły jest napełniona. Koty potrzebują pokarmu, jednak nie są na niego aż tak łase. Z tego powodu czasami możesz nie zauważyć, że twój kot stracił apetyt. Sposobem na zachęcenie go do jedzenia i picia, jest dodatnie do wody lub pokarmu pokruszonych liści kocimiętki.

Zachęta do nielubianych zabawek

Jak używać kocimiętki? Kupiłeś swojemu kociakowi mnóstwo zabawek, a ten i tak najbardziej lubi tą prowizoryczną wykonaną ze sznurka? Szkoda, aby niektóre się marnowały i kurzyły, zwłaszcza że są skonstruowane tak, aby wzbudzić w twoim kocie myślenie. Zapewniamy, że większe zainteresowanie nimi może przybyć wraz z zostawieniem na zabawkach zapachu kocimiętki. Koty czując ten zapach, zawsze są bardziej zainteresowane i skoncentrowane.

Kocimiętka gdzie kupić?

Roślina dla kota występuje pod wieloma postaciami i jest ogólnie dostępna w Polsce. Jeżeli pragniesz wychować swojego kota właśnie za pomocą ziela, masz mnóstwo możliwości. Gdzie można kupić kocimiętkę? W jakich postaciach występuje kocimiętka dla kota? W zależności od twoich upodobań i celu możesz wybrać postać ziela, która najlepiej się sprawdzi w danych warunkach. Kocimiętka w jakich postaciach?

Żywa roślina

Oczywiście najpopularniejszą postacią kocimiętki jest roślina. Pisaliśmy już o niej wcześniej, jednak na tym etapie warto dodać, że dobrze znosi tutejszy klimat. Możesz poszukać nasion lub kupić sadzonkę, która jest dostępna w dużych sklepach budowniczych w dziale roślin. Sadzonka o wysokości 15-30 cm kosztuje około 7-10 złotych. Świetnym sposobem na zatrzymanie kocimiętki, będzie ususzenie liści rośliny i przetrzymanie ich na zimę. Należy pamiętać, aby potrzeć wcześniej ususzone liście, by wydobyć aromat.

Sprej

Sprej świetnie sprawdzi się, kiedy będziesz chciał oduczyć swojego kota wchodzenie na meble. Wprawdzie będzie odpowiedni do każdego typu nauki, np. korzystania z drapaka. Uwaga, nie powinieneś rozpylać go zawsze i wszędzie, bo kot w pewnym momencie może przestać na niego reagować. Tego typu spreje znajdziesz w większości sklepów zoologicznych.

Olejek z kocimiętki

Na rynku jest także dostępny olejek z kocimiętki. W tej postaci przyda się w szczególności, kiedy będziemy chcieli przekonać kota do nowego miejsca. Olejek z kocimiętki można kupić na internecie lub w sklepach indyjskich.

W zabawkach lub przysmakach

Bardzo często do zabawek dla kota dodawana jest roślina, aby ten chętniej się nią bawił. Znajdziesz ją w myszkach lub różnego rodzaju pluszakach. W środku najczęściej znajdują się suszone liście rośliny. Ciekawą alternatywą mogą być piłeczki, które są wykonane wyłącznie z kocimiętki. Ma bardzo intensywny zapach. Wybierając tę zabawkę, musisz wziąć pod uwagę to, że nie powinna być cały czas dostępna dla kota. Trzymaj ją w szufladzie i podawaj swojemu kotu co jakiś czas.

W karmie

Każda postać kocimiętki będzie miała przeznaczenie do danego problemu. W przypadku, kiedy kot nie ma apetytu i jest niejadkiem, możesz kupić mu karmę z dodatkiem kocimiętki. Jak wiadomo, przyciąga ona kota, dlatego zwierzak chętniej podejdzie do karmy i zacznie ją spożywać.

Co, gdy kocimiętka nie działa?

Jak wspominaliśmy wcześniej, nie wszystkie koty będą reagowały na kocimiętkę. Jeżeli twój kot również jest w tym gronie, nie oznacza to, że nie będziesz w stanie go oduczyć drapania mebli czy zachęcić do zabawy. Oprócz feronomowej rośliny są też inne, na które koty silnie reagują, a przede wszystkim je lubią.

Koziołek lekarski

Alternatywą może być koziołek lekarski, nazywany również walerianą. W tym przypadku na nie będą reagowały wszystkie koty. Zawdzięczać to możemy zawartością kwasu walerianowego, który działa jak feromony i przyciąga do siebie zwierze. Jeżeli rozmyślasz nad kupnem ziela, zdecyduj się na to, które jest w sklepie zoologicznym. Producenci często dodają korzeń waleriany do zabawek dla kotów. Podczas zabawy z zabawki zacznie wydobywać się woń przyjemna dla kota. Zareaguje on na pewno. Koziołek lekarski możesz także wykorzystać w innych celach, na przykład tych, o których pisaliśmy wcześniej. Wystarczy, że kupisz go w aptece i zostawisz zapach na drapaku czy w transporterze. Uwaga na postać waleriany, bo ta w kroplach, którą często stosują ludzie, będzie szkodliwa dla twojego zwierzaka. W składzie możesz znaleźć alkohol. Najlepiej jest wybrać tą w postaci korzenia, możesz ją kupić za około 5 złotych.

Suszone liście kiwi

Chociaż waleriana ma większy wpływ na koty, to suszone liście kiwi wyjątkowo im smakują. Mogą również zostawiać pożądany przez koty zapach. Ten patent polecamy jednak osobom, które są zafascynowane ogrodnictwem, ponieważ w Polsce ciężko będzie dostać liście kiwi. Prawdą jest jednak, że Aktinidii, czyli mini kiwi jest możliwe do uprawy we własnym ogródku, wymaga jednak cierpliwości, bo zakwitnie dopiero po 2-3 latach.

Podsumowanie

Kocimiętka to roślina, która nie wymaga specjalnych warunków. Można ją bez problemu uprawiać w ogródkach. Po jej nasiona, czy sadzonki chętnie sięgają posiadacze kotów, gdyż działa na nie jak wabik. Wszystko przez wydzielane olejki eteryczne, a dokładnie nepetalakton. Zapach przyciąga koty, a bliski kontakt z rośliną powoduje 10-minutowe odurzenie kota. Zwierzak zaczyna się ślinić, tarzać po ziemi, buszować po roślinie i miauczeć. Jest silnie pobudzony. Po euforii znowu wraca do swojego normalnego stanu i nie jest w stanie wyczuć rośliny przez kolejne kilka godzin. Kocimiętka znalazła zastosowanie w wychowaniu kota. Jej suszone liście często są dodawane do zabawek, by koty chętniej się nimi bawiły. Na rynku znajdziemy także spreje lub krople, dzięki którym możemy przekonać kota do używania drapaka lub przyzwyczaić go do nowych miejsc. kocimiętka dla kota jest tak uniwersalna, że znajduje wiele zastosowań.

Należy pamiętać, że nie wszystkie koty będą na nią reagowały. Ta cecha jest dziedziczona i około 2/3 kotów są wyczulone na zapach rośliny. Jeżeli twój zwierzak nie zalicza się do tej grupy, możesz wykorzystać walerianę, która również przyciąga do siebie te zwierzaki.

KOCIMIĘTKA DLA KOTA, ZOBACZ GALERIĘ:

kocimiętka dla kota

Koty po spożyciu kocimiętki zachowują się inaczej niż zwykle. Są bardzo pobudzone, zaczynają buszować w roślinie, tarzać się po ziemi i głośno miauczeć. Możemy zauważyć również ślinotok.

kocimiętka dla kota

Swojego leniwego kota możesz pobudzić za pomocą kocimiętki. Jeżeli nie ma ochoty do zabaw, kup mu zabawki, które w mają w środku ususzone liście rośliny.

kocimiętka dla kota

Kocimiętka nie działa na 1/3 kotów. Dodatkowo nie są wyczulone na nie małe koty, które nie mają jeszcze 6 miesięcy.

kocimiętka dla kota

Kocimiętka działa na koty jak wabik. Jeżeli chcesz oduczyć kota siadania na meblach, możesz zostawić jej zapach tam, gdzie chcesz, aby twój futrzak spędzał czas.

kocimiętka dla kota

Kocimiętka jest w pełni bezpieczna dla naszych zwierzaków. Należy pamiętać jednak, by ograniczać dostęp do niej, bo kot może się uodpornić na jej zapach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Weronika Rosati: Robert Śmigielski mówi dość. Czy aktorka stanie przed sądem?
  2. Dlaczego kot mruczy? Wszystko na temat kociego mruczenia
  3. Dorota Szelągowska: syn gwiazdy ma sławnego tatę. Do kogo jest bardziej podobny?