Lubicie podkreślać swoją indywidualność za pomocą piercingu? Jeżeli tak, z pewnością myśleliście już kiedyś o tym, by zrobić sobie kolczyk w nosie. Jakie są rodzaje tego typu biżuterii i jej nazwy? Jak pielęgnować przekłuty nos? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Kolczyk w nosie – jak się to robi?

Przebicie nosa wykonuje się za pomocą zdezynfekowanej igły. Nie jest to możliwe przy użyciu specjalnego pistoletu, jak w przypadku uszu. Zabieg nie trwa długo (około kilku minut), jednakże proces gojenia trwa nawet przez kilka miesięcy. 

Bardzo ważna jest higiena pracy, dlatego nie przekłuwaj nosa w domu, a szukając odpowiedniej osoby do wykonania piercingu, wybieraj tylko wykwalifikowanych specjalistów. W grę wchodzi Twoje zdrowie, ponieważ w ten sposób można zarazić się groźnymi chorobami, takimi jak wirus HIV, czy żółtaczka typu B lub C. 

Kolczyk w nosie – rodzaje przekłuć 

Zastanawiasz się nad kolczykiem w nosie, ale nie potrafisz się zdecydować, który z nich będzie pasować dla Ciebie najbardziej? Oto krótkie ABC, w którym dowiesz się, jak nazywają się poszczególne rodzaje przekłuć:

Bridge piercing – poziome przekłucie w miejscu między oczami. Jest to mocno wrażliwe miejsce, dlatego zabieg może być dość bolesny;
Nasallang piercing – przebicie poziome po dwóch stronach płatka nosa;
Nostril piercing – najbardziej powszechne przekłucie. Wykonuje się je na płatku nosa. Zabieg ten nie jest bolesny, w porównaniu do innych przebić w tej części ciała;
Septum piercings – bardzo popularny sposób przekłucia, wykonywany na chrząstce przegrody nosowej.

Kolczyk w nosie – jak nazywają się rodzaje biżuterii?

W nazewnictwie poszczególnych kolczyków naprawdę można się pogubić, dlatego przygotowaliśmy krótki instruktaż, który z pewnością pomoże Ci wybrać najlepszą dla siebie opcję. 

Twist – najchętniej wybierany rodzaj kolczyka. Zostaje on bezpiecznie w nosie z powodu haczykowego wykończenia. Producenci oferują bardzo duży wybór tego typu biżuterii. 
Nose Bones – ten kolczyk składa się słupka, który po swojej zewnętrznej stronie ma przymocowane różnego rodzaju ozdoby (np. mały diamencik) oraz małej kulki po drugiej stronie, którą zakłada się wewnątrz nosa.
Pin – kolczyk, który wygina się wewnątrz, dostosowując go idealnie do osoby noszącej.
L – Shape – słupek wygięty w 90 stopniach, tworząc kształt litery ,,L”.
Hoop Nose– tego typu biżuteryjne obrączki jedne z najczęściej wybieranych kolczyków. Mogą być wykończone w formie kulek lub ozdobnych gadżetów. 
Seamless Ring Hoop Nose – grubość obręczy w tym kolczyku dostosowuje się do rozmiaru przekłucia.

Kolczyk w nosie – pielęgnacja

Przekłucie nosa, jak każda rana jest bardziej podatne na infekcje. Zawsze myj ręce przed dotknięciem tego miejsca.

Jak ognia unikaj spirytusu i wody utlenionej. Do przemywania przekłucia używaj roztworu z wody i soli fizjologicznej. W ten sposób najlepiej zdezynfekujesz miejsce przebicia.

Proces gojenia przyspieszy olejek z drzewa herbacianego, który posiada także właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Warto wcierać go w miejsca po przekłuciu. 

Poprzedni artykułTVP złamało przepisy? Widzowie są oburzeni ignorowaniem zasad przez stację
Następny artykułOmbre na paznokciach – jak zrobić krok po kroku
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.