Kolczyk w wardze to widok coraz częściej spotykany na polskich ulicach. Ozdabia przede wszystkim młode usta, choć wyjątki niekiedy potwierdzają tę regułę. Czy jednak nie jest to forma mody, która może zaszkodzić naszemu zdrowiu? Wszystko, co powinno się wiedzieć na temat ozdoby w tej części twarzy, znajduje się poniżej!

Choć twoja babcia na pewno nie jest zachwycona, powoli dojrzewasz do decyzji o zrobieniu sobie tzw. lip piercingu. Czy jednak wiesz wszystko na temat tego procesu? Jak każda drastyczna zmiana w twoim wyglądzie, piercing ma swoje wady, jak i zalety. Niekoniecznie zresztą musisz się decydować na robienie w ustach dziurki – zobacz, jakie alternatywy przygotowałyśmy pod tym względem dla ciebie! Teraz możesz podążać za modą, zdobiąc się w nieco inny sposób!

Kolczyk w wardze dolnej

Obecnie dominujące trendy skłaniają nas do pochylenia się nad latami 90. i 2000! Co wówczas było modne? Oczywiście oprócz standardowych rozwiązań w stylu jeansowych kompletów, czy jaskrawych czapek z daszkiem, ważnym atrybutem były również same ozdoby na ciele. Tatuaże to jedna z najważniejszych kwestii pod względem urodowym, ale drugą jest niewątpliwie piercing.

Jego znaczenie w kulturze jest nieocenione i do dziś można wymieniać niekończące się przykłady znanych ludzi, którzy się zdecydowali na taki sposób dekorowania twarzy, uszu, czy ciała. Piosenkarze, aktorki, sportowcy poddali się piercingowi, a my idąc ich tropem również. Kolczyk w wardze – jak się nazywa? Profesjonalne określenie na tego rodzaju dekorację ust to labret.

Czy jednak kolczyk w wardze jest zupełnie dobry pod względem zdrowia? Choć wygląda ciekawie, niekoniecznie musi być synonimem bezpieczeństwa. Kolczyk w wardze: gojenie się uprzednio zrobionej dziurki nie zawsze przebiega bezproblemowo.

Kolczyk w wardze, a usta

Usta to jedno z najbardziej wilgotnych miejsc na ciele, a dodatkowe wykonywanie nimi czynności (jedzenie, picie, mówienie, oblizywanie) nie przyczynia się do szybkiego zabliźniania rany. Przez to może wdać się zakażenie, które tym bardziej może być szkodliwe dla twojego zdrowia!

Sam zresztą proces przebicia się przez skórę w tym miejscu jest dość bolesne – okolice ust, jak i one same znajdują się pod grubą tkanką z mnóstwem zakończeń nerwowych. Dlatego, jeżeli już decydujesz się na kolczyk w wardze, koniecznie upewnij się o swojej reakcji na ból!

Kolczyk w wardze: powikłania mogą przynieść znaczącą stratę twojej jamie ustnej! Przede wszystkim narażone są twoje zęby– biżuteria metalowa nie jest najlepszym przyjacielem delikatnego szkliwa, które pokrywa zęby, zarówno te dolne, jak i górne. Jeżeli dojdzie do niebezpiecznego spotkania tych metalu i szkliwa, finał znajomości być może trzeba będzie przeprowadzić już u specjalisty stomatologii, który zaproponuje ci leczenie endodontyczne.

Czy kolczyk w górnej wardze jest bezpieczny?

Jak już wyżej wspominałyśmy, modę na kolczyk w wardze w głównej mierze został wywołany dzięki gwiazdom. Pewne utrudnienie w przekłuciu może wynikać z układu twojego uzębienia, a źle wykonane przebicie w tym miejscu może niekorzystnie wpłynąć na stan twojej higieny ustnej. Dlatego wyższa partia ust jest rzadziej wybieraną opcją na piercing, choć jej okolice to świetne miejsce na delikatną ozdobę.

Tym sposobem przekłucie, które nosi nazwę Madonna, jest niezwykle popularne również w kraju nad Wisłą, ponieważ jest wizualnie delikatne, a nie narusza znacząco ust. Kolczyk wbijany tą metodą znajduje się bezpośrednio nad górną wargą, w małym zagłębieniu po prawej jego stronie.

Poza tym kolczyk w wardze, jak i na twarzy może być swoistego rodzaju hołdem dla cenionej aktorki, czego wyrazem jest piercing Monroe. Jak się pewnie domyślasz, naturalny pieprzyk Marilyn Monroe był inspiracją dla nazwy kolczyka. Fanki aktorki marzyły o równie charakterystycznym znaku rozpoznawczym, dlatego chętnie wykonują sobie piercing nad ustami, który świetnie imituje walory jasnowłosej piękności!

Kolczyk w wardze rodzaje

Oprócz wyżej już wspomnianych rodzajów ozdobienia wargi możemy jeszcze wymienić kilka ciekawych nazw: Medusa, Angel bite, Snake bite. W przypadku pierwszego z nich możemy powiedzieć, że jest to bardziej tradycyjna metoda piercingu, podobnie jak w przypadku dwóch wyżej opisanych. Zasadniczo nie odróżniamy go od Madonny, choć czujne oko może dostrzec małe różnice w wykonaniu. Kolczyk wykonany tą metodą znajduje się również nad górną wargą, choć jest umiejscowiony bliżej nosa.

Ciekawym przykładem jest Bite, zarówno Angel, jak i Snake. Nazwa wskazuje nam na imitację śladu, jaki może zostać po ukąszenia węża. I tak rzeczywiście wygląda w praktyce kolczyk, który umieszczamy na dwa sposoby – albo na wysokości górnej wargi, albo dolnej. Kolczyk w wardze górnej to Angel. Czym się charakteryzuje? Przypomina lustrzane odbicie, ponieważ istotą tej metody jest podwójny piercing na tej samej wysokości. Szczególnie polecany dla fanek symetrii!

Snake bite to taki sam sposób umieszczenia metalowych ozdób, tyle że w dolnej części twarzy. Co ważne, należy pamiętać o wybraniu specjalisty, który jak najlepiej wykona zabieg. Kolczyk w wardze po obu stronach musi być przede wszystkim na tej samej wysokości, co jego sąsiad, dlatego bardzo ważne w tym przypadku jest precyzyjność w wymierzeniu.

Kolczyk w wardze: fakty i mity

Warto, przy okazji poruszyć najróżniejsze informacje i legendy, które narosły wokół lip piercingu. Po pierwsze, kwestia pod tytułem kolczyk w wardze a palenie. Papierosy ogólnie nie są zdrowe, a tym bardziej, gdy zapalamy je po świeżym piercingu – wydzielający się ethanol może kolidować z raną w naszych ustach. Dlatego z pewnością nie jest wskazane nałogowe zaciąganie się.

Czy za krótki kolczyk w wardze może mieć wpływ na nasze zdrowie? Tak, szczególnie jeżeli jest wchłaniany przez napuchniętą skórę podczas pierwszych dni piercingu. Wtedy należy się zgłosić do specjalisty, który pomoże ci z dobraniem odpowiednich wymiarów.

Kolczyk w wardze u chłopaka jest zbyt kobiecy? Naszym zdaniem to mit. Moda na lip piercing od zawsze stanowiła podstawę stylu nie tylko oryginalnych aktorek, piosenkarek czy młodych dziewczyn. Obecnie trudno nawet wyodrębnić, które ozdoby zarezerwowane są dla płci brzydszej – chłopaki mogą zarówno farbować włosy na pastelowe kolory, jak i ozdabiać górne i dolne wargi biżuterią. Moda jest dla wszystkich, a zabawa nią – tym bardziej!

Czy żeby mieć kolczyk w wardze, trzeba rzeczywiście przekłuć sobie usta? Zdecydowanie fałsz, ponieważ modnym rozwiązaniem jest przyklejanie sobie imitacji dekoracji na twarzy. Wystarczy spojrzeć na największe modowe wybiegi, żeby zrozumieć ten trend.

Podsumowanie

Kolczyk w wardze: co oznacza, pyta starsze pokolenie, nie rozumiejąc, po co młodzież ozdabia w ten sposób twarze. Lip piercing stał się na tę chwilę czymś powszechnym, a młodzi ludzie chcą się wyróżniać na różne sposoby! Choć kolczyk w wardze, jak każda ozdoba na ciele, może wywołać powikłania, zawsze się znajdą chętni na jego wykonanie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kolczyk w wardze
Fot.: eternvlrose/ Instagram

Kolczyk w wardze świetnie wygląda z pofarbowanymi na pastelowo włosami!

kolczyk w wardze
Fot.: trx_x/ Instagram

Lip piercing jest świetnym sposobem nie tylko na wyróżnienie, ale po prostu- ozdobę ciała.

kolczyk w wardze
Fot.: beth_drozda/ Instagram

Zwłaszcza młode dziewczyny upodobały sobie taki sposób ozdabiania twarzy!

kolczyk w wardze
Fot.: lastfeastofthewolves/ Instagram

Snake bite jest imitacją ukąszenia węża! Podoba się wam takie rozwiązanie?

kolczyk w w wardze
Fot.: chalkdabs/ Instagram

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tatuaże polskich gwiazd. Najbardziej romantyczne i szokujące przykłady
  2. Makijaż powiększający usta. Poznaj sprawdzone tricki!
  3. Najmodniejsza biżuteria 2019. Trendy w biżuterii, które pokochały kobiety
  4. Barbara Kurdej-Szatan z imponującymi brylantami. „Kto jest sroczką i kocha błyskotki tak jak ja?”

Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.