Kolor oczu zawsze miał jakieś znaczenie. Przynajmniej w naszej wyobraźni. Oczy niebieskie, życie królewskie; oczy zielone, życie szalone; oczy piwne, życie dziwne; oczy czarne, życie marne było najpewniejszą dziecięcą przepowiednią, przesądzająca w naszych umysłach losy wszystkich, do końca świata. Czy jednak rzeczywiście się ona sprawdzi? Ostatnie badania naukowców wskazują na to, że może być dokładnie na odwrót. 

Magazyny Clinical and Experimental Ophthalmology oraz  Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention. Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Georgia State University w USA. Szwedzki Uniwersytet Orebro. Wszystkie z tych organizacji opublikowały badania, które łączą kolor oczu z innymi cechami, nie koniecznie związanymi z naszą aparycją. Kto ma największe szanse na zachorowanie na raka, kto będzie miał problemy ze wzrokiem a kto… może wypić najwięcej alkoholu?

Co kolor oczu mówi o człowieku?

Kolor oczu mówi o człowieku bardzo dużo, jak się niedawno dowiedzieliśmy. Na przykład, jeśli masz jasne, szczególnie niebieskie, oczy — uważaj! Jesteś w grupie podatnej na utratę wzroku, raka skóry i czerniaka oka! A to dlatego, że twoja tęczówka nie broni się zbyt dobrze przed promieniami słonecznymi. Koniecznie pamiętaj o okularach z filtrem UV. Jesteś natomiast bardziej odporna na ból i… alkohol. 

Osoby ciemnookie są mniej podatne na choroby fizyczne, natomiast jest większe prawdopodobieństwo, że wpadną w depresję. Jeśli masz ciemny kolor oczu, prawdopodobnie doświadczasz więcej stresu i negatywnych myśli. Jesteście za to bardziej asertywne i dominujące oraz lepsze w sporcie! Możecie mieć natomiast problemy z zadaniami analitycznymi. Zaplanowanie wczesnej pobudki również może być dla was zadaniem ponad siły. 

Który kolor oczu występuje najrzadziej, a który najczęściej?

Najrzadziej występującym kolorem oczu jest szary, a najczęściej — brązowy. Brązowy zdecydowanie dominuje na świecie, jednak w Polsce nie jest tak częsty. Wręcz przeciwnie, ciemnoocy są u nas w zdecydowanej mniejszości. Stanowią tylko około 10 procent, natomiast reszta populacji jest w miarę równo podzielona pomiędzy kolory jasne i mieszane — czyli wszystkie odcienie oczu niebieskich, zielonych i piwnych. 

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest heterochromia. To zjawisko, w którym każda z tęczówek danej osoby ma inny kolor. Takie osoby stanowią najmniejszy odsetek ludności, jeśli chodzi o podział według kolorów oczu. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kolor oczu
unsplash.com

Osoby, które mają jasny kolor oczu są najbardziej podatne na choroby.

kolor oczu
fot. ihadissafari, unsplash.com

Co oznacza kolor twoich oczu?

kolor oczu
unsplash.com

Heterochromia prezentuje się zjawiskowo. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  2. Pani Irenka od 30 lat nie je mięsa. ”Mam 93 lata i nie mam na co umrzeć”
  3. Nastolatka wysłała mamie zdjęcie swojego pokoju. Kobieta zauważyła jeden niepokojący szczegół
  4. Miała dość bałaganu męża. By go zawstydzić, założyła konto, które podbija Instagram
  5. Ksiądz zażądał od pary młodej dwukrotnie większej stawki za ślub. Powód jest oburzający
  6. 10 faktów o Zbigniewie Wodeckim. Nie każdy o tym wiedział!

źródła: msn.com, antropologia-fizyczna.pl, worldatlas.com

Poprzedni artykułAgnieszka Woźniak-Starak nie poprowadzi „Big Brothera”. Zastąpi ją młodsza koleżanka
Następny artykułKolczyki frędzle to hit, który nie wychodzi z mody. Komu pasują i z czym je łączyć?
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego