Lato to nie tylko czas beztroskich zabaw i wycieczek w niezwykłe miejsca. To także okres, w którym jesteśmy wyjątkowo narażeni na ukąszenia owadów: kleszczy, gzów czy komarów. Tych ostatnich jest najwięcej i bardzo trudno przed nimi uciec, nawet jeśli spędzamy jedynie wieczór w swoim ogródku. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym ci lotni krwiopijcy nie będą na nas zwracać uwagi. Jak unikać komarów – dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Ukąszenia komarów bywają bardzo problematyczne – skutkują swędzeniem i pojawianiem się bolesnych, zaczerwienionych obrzęków. Jak sprawić, by komary nie gryzły? Okazuje się, że jedną z metod jest wybranie stroju w odpowiednim kolorze.

Pot, oddech i jaskrawe barwy – czyli jak nie stać się ofiarą komarów

Zgodnie z wynikami badań profesora Jonathana Daya, istnieją konretne czynniki, które przyciągają komary – a właściwie komarzyce, bo to samice tego gatunku gryzą. Niestety, preferują one krew kobiet. Kolejnym elementem, jaki je przyciąga, jest dwutlenek węgla, jaki wydychamy. Dlatego osoby uprawiające sport lub zdyszane dzieci będą dla nich atrakcyjnym posiłkiem.

Profesor Niels Verhulst opublikował badania w piśmie „Infection, Genetics and Evolution”, w których udowodnił, że istnieje jeden typ genu HLA, który zwabia komary szczególnie mocno. Na genetykę nie mamy wpływu, jednakże możemy próbować „oszukać” owadzich prześladowców. Na rynku istnieje wiele repelentów chemicznych, odstraszających komary, zawierających substancję DEET; dowiedziono też skuteczność działania olejków eterycznych, takich jak herbaciany, lawendowy czy z trawy cytrynowej. Kolejnym sposobem jest ubieranie się w określone rodzaje kolorów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Dowiedziono, że komary przyciągają kolory bardzo jaskrawe, takie jak czerwony lub żołty, a także niebieski. Warto też unikać ciemnych barw, zwłaszcza czarnych, bo w takich nasze ciało szybciej się nagrzewa, zatem mocniej się pocimy – a to zwabi je niezwykle szybko. Badacz Clifford W. Bassett z nowojorskiego instytutu Allergy and Astma Care dowiódł, że owady te potrafią wyczuć zapach człowieka nawet z 30 metrów.

Co działa na komary, czyli jak się ubrać do lasu

Jeśli często gryzą was komary, oprócz stosowania chemicznych preparatów lub naturalnych olejków roślinnych (witamina B nie działa, to mit!), warto założyć „zbroję”, czyli ubrania, w jakich komary nie będą na was zwracać uwagi. Najlepsze są te w jasnych, neutralnych odcieniach – białym, szarym, jasnobeżowym lub jasnozielonym. Te barwy odbijają promienie słoneczne, więc nie spocimy się w nich nadmiernie. Ważny jest też rodzaj materiału – przewiewny len i cienka bawełna to tkaniny, które nie zwiększają wydzielania potu.

Jeśli będziecie przebywać na terenach, w których komary są szczególnie aktywne, na przykład w lesie lub nad wodą, ubierzcie się w stroje o grubszym splocie, takie jak płótno albo dżins – owadom będzie trudniej się przez nie przebić.

Pamiętajcie też, by nie rozdrapywać ukąszeń – to tylko pogorszy efekt swędzenia i nasili reakcję alergiczną. Dużo lepiej posmarować się żelem łagodzącym podrażnienia.

Źródło: rp.pl, twojapogoda.pl, scienceinpoland.pap.pl,

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kasia Cichopek pokazała brzuszek
  2. Pogrzeb ofiar Jacka Jaworka. Policja ochraniała żałobników
  3. Nie żyje Monika Kowalczyk