Komar tygrysi jest najczęściej występującym gatunkiem na obszarze Azji Południowo- Wschodniej. Jak jednak podają media w całym kraju, niewielki krwiopijca pojawił się w Polsce! Jak wygląda komar tygrysi? Jakie są skutki ugryzienia przez komara tygrysiego, to wyjątkowo niebezpieczny owad.

Komar tej odmiany to niezwykle niebezpieczny owad! Jego ukąszenie może skutkować szeregiem chorób, a nawet śmiercią… Jego obecność w Polsce ma potwierdzić zdjęcie, wykonane przez jednego z pracowników naukowych. Czy jest się czego bać?

Co to komar tygrysi?

Komar tygrysi to bardzo inwazyjny i szybko rozprzestrzeniający się gatunek owada. Występujący na terenie Azji insekt, przenoszony przez ludzi, na przestrzeni lat pojawiał się również na innych kontynentach.

W 1975 roku jego obecność stwierdzono w Europie. Od tego czasu skutecznie przemieszcza się na zachód i północ. W 2011 roku jego występowanie odnotowano na obszarze Bułgarii.

Czy komar tygrysi jest groźny?

Zetknięcie z owadem może wywoływać szereg groźnych dla człowieka chorób, w tym tych pochodzenia tropikalnego. Wyróżnia się chikungunyę, dengę, japońskie zapalenie mózgu oraz żółtą febrę, która może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego właśnie względu komar tygrysi uznawany jest za jedną z najgroźniejszych odmian.

Jak wygląda komar tygrysi?

Specyficzna nazwa owada nawiązuje do srebrnobiałych pasków, które pokrywają jego czarne ciało. Ten azjatycki komar potrafi osiągnąć od 2 do 10 milimetrów długości.

Samice posiadają długą trąbkę ssącą i żywią się krwią, przekuwając skórę ofiary. Budowa samców różni się rozmiarem i budową aparatu gębowego. Są oni o około 20% mniejsi od przedstawicielek tego gatunku, a także pobierają wyłącznie pokarm roślinny.

Komar tygrysi w Polsce?!

Pod koniec maja, w Katowicach, jeden z pracowników naukowych, dr Winiarski, odnotował obecność niebezpiecznego krwiopijcy:

— 28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce — poinformował w Dzienniku Zachodnim — Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu. Zdjęcie wykonałem aparatem fotograficznym Nikon Coolpix P510 — uściślił.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

komar tygrysi
pixabay.com/ FotoshopTofs

Komar tygrysi to inwazyjny i szybko rozwijający się gatunek komara.

komar tygrysi
unsplash.com @enjoybrady

Najliczniej występuje na terenie Południowo- Wschodniej Azji, jednak na przestrzeni kilku dekad, jego występowanie odnotowano również w Europie.

komar tygrysi
pixabay.com @tweasel

Komar tygrysi posiada charakterystyczne srebrnobiałe paski, które odróżniają go od znanych nam przedstawicieli tej grupy insektów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Chłopiec choruje na bielactwo. Otuchy dodaje mu pies, który zmaga się z tą samą chorobą
  2. Jak pozbyć się cellulitu? 6 sprawdzonych sposobów, które warto znać
  3. Gdzie jest wątroba? Pytanie, które zadaje sobie każdy
  4. Dieta dr Dąbrowskiej. Jak wygląda i czy faktycznie jest skuteczna?
  5. Co najłatwiej przedawkować? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista!

Źródło: wikipedia.org, gk24.pl

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.