Komunia Święta to niezwykłe wydarzenie, na które z niecierpliwością wyczekuje wiele dzieci oraz ich rodziców. Czy jednak przez koronawirusa uroczystość może zostać przełożona? Kościół ma już pierwsze postanowienia w tej sprawie. 

Komunia Święta i jej terminy ustalane są indywidualnie przez każdą parafię oraz podawane do informacji już we wrześniu poprzedniego roku. Zazwyczaj uroczystości te odbywają się w maju, jednak czy tym razem zostaną przełożone? Panująca sytuacja niepokoi szczególnie rodziców. Co na ten temat ma do powiedzenia Kościół? Portal nowiny24.pl postanowił zapytać o to jedną z diecezji.

Pierwsza Komunia Święta a koronawrius

Odkąd w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, a liczba chorych wciąż wzrasta, sytuacja w kraju uległa ogromnej zmianie. Wprowadzono stan epidemii oraz wydano szereg obostrzeń, które mają walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa. Jednym z podjętych środków bezpieczeństwa, jest ograniczenie liczebności zgromadzeń, również w świątyniach. Czy więc Komunia Święta może, zamiast w maju, odbyć się we wrześniu?

Jak podaje portal nowiny24.pl, wielu rodziców, w trosce o zdrowie swoich dzieci, proponuje przeniesienie uroczystości na jesień. Póki co, uczniowie nie powrócą do szkół jeszcze do Świąt Wielkanocnych, a nadal nie wiadomo, czy sytuacja ponownie nie ulegnie zmianie. W niektórych parafiach, przygotowania do uroczystości pierwszokomunijnych miały odbyć się już pod koniec kwietnia, czy jednak będzie to możliwe? Choć Konferencja Episkopatu Polski nie podjęła jeszcze decyzji, a biskupi czekają na rozwój sytuacji, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie komentuje sprawę w rozmowie z nowiny24.pl. Kiedy odbędzie się Pierwsza Komunia Święta?

  1. Wszyscy się w niej kochali. Dziś ciężko uwierzyć, że to ona, operacje plastyczne zniszczyły jej twarz
  2. Sytuacja jest poważna. Trwa dramat syna Katarzyny Dowbor i jego żony
  3. Dagmara Kaźmierska jest w szpitalu. „Królowa życia” ma pilny apel do fanów, pokazała zdjęcia

Czy Komunia Święta zostanie przełożona?

Komunia Święta zostanie przełożona, jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie. Takiego zdania jest ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej. 

Uroczystości I Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania młodzieży odbędą się dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy to będzie w zaplanowanych terminach, czy trzeba będzie wyznaczyć nowe – powiedział duchowny w rozmowie z portalem nowiny24.pl.

Jeżeli więc zamknięcie szkół ulegnie zmianie, pod znakiem zapytania staną też daty ważnych dla dzieci uroczystości. Ksiądz Tomasz Nowak podkreśla jednak, że rodzice powinni wciąż przygotowywać dzieci na to wyjątkowe spotkanie. 

– W czasie, kiedy mamy ograniczone możliwości wyjścia z dziećmi do kościoła, a możliwości nauki w szkole nie ma wcale, warto poświęcić ten czas na katechezę w domu. Mam tutaj na myśli proste rozmowy o Panu Jezusie – dodał w rozmowie z nowiny24.pl

ZOBACZ ZDJĘCIA:

komunia święta
Fot. diabosik, Pixabay

Choć nie wydano jeszcze oficjalnej decyzji, Komunia Święta może zostać przełożona, jeżeli sytuacja w Polsce nie ulegnie poprawie. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowa teoria naukowców. Koronawirus może być chimerą
  2. Pierwszy kraj wyprzedził Chiny. Tysiące przypadków zakażenia, zawrotna liczba
  3. Polska gwiazda jest w ciąży, pokazała zdjęcie. Znamy płeć dziecka i termin porodu
  4. Fryzjer zrobiła jej metamorfozę. Spojrzała na swoje włosy i wiedziała, że już nigdy nie popełni tego błędu
  5. Chińczycy wydali oświadczenie ws. hantawirusa wykrytego u zmarłego mężczyzny. Ich lekarze nie mają wątpliwości
  6. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno

źródło: nowiny24.pl

Poprzedni artykułDagmara Kaźmierska jest w szpitalu. „Królowa życia” ma pilny apel do fanów, pokazała zdjęcia
Następny artykułSą nowi wyleczeni. 5 osób z województwa lubelskiego wyszło ze szpitala z wynikiem ujemnym
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.