Wiadomość z ostatniej chwili. Dziś, tj. 12 maja podczas zorganizowanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali długo wyczekiwane informacje na temat luzowania obostrzeń. Przyspieszone zostało otwarcie kin i teatrów o 8 dni. Dostępne będą od 21 maja. Wszystko ma się odbywać w reżimie sanitarnym. 28 maja ma zostać otwarta branża sportowa.

10 maja w życie weszło rozporządzenie zezwalające na organizowanie zgromadzeń do 25 osób, a od 29 dnia miesiąca ma się to zwiększyć dwukrotnie. Tymczasem Mateusz Morawiecki wraz z Adamem Niedzielskim ogłosili, że wcześniej pójdziemy do kin i teatrów.

Mateusz Morawiecki ogłasza luzowanie obostrzeń. Kina i teatry od 21 maja

Pierwotnie konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego miała odbyć się we wtorek, 11 maja, jednak z nieznanych przyczyn została przeniesiona na środę.

Rzecznik rządu, Piotr Müller w dzisiejszym porannym wydaniu Programu 1 Polskiego Radia zapewnił, że jeśli zespół zarządzana kryzysowego podejmie decyzje ws. luzowania obostrzeń to zostaną ogłoszone podczas konferencji prasowej.

Jak zapewniał, tak się stało. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili, że już 21 maja będziemy mogli pójść do kin i teatrów. Co więcej, branża sportowa będzie mogła zostać uruchomiona dzień wcześniej niż wcześniej zapowiadano, czyli 28 maja. Wszystko ma funkcjonować z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Premier zdradził, że personel, jak to nazwał „niemedyczny” otrzyma jednorazowy dodatek do wypłaty w wysokości 5 tys. złotych. Dodał także, że już wkrótce rząd będzie chciał zaszczepić roczniki młodsze od tych, które osiągnęły pełnoletniość. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że kluczem powrotu do normalności jest zaszczepienie jak największej ilości osób.

Obecnie obowiązujące obostrzenia

W związku z ogłoszonymi przez premiera i ministra zdrowia zmianami należy przypomnieć o obecnie obowiązujących restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. W dalszym ciągu konieczne jest zachowanie 1,5 metra dystansu pomiędzy spacerującymi pieszymi.

Dopiero od 15 maja będziemy mogli zdjąć maseczki na otwartych przestrzeniach, obecnie istnieje taka konieczność w całym kraju. Obecnie wyjątkiem są tutaj jedynie: parki, ogrody botaniczne, zabytkowe, plaże, czy podróże prywatnymi samochodami. 

Jednak zakaz nie zostanie zniesiony w przestrzeni zamkniętej, tj.: sklepy, kościoły, czy galerie handlowe. W dalszym ciągu w zamknięciu pozostają kina, teatry, czy biblioteki. Dopiero od soboty będziemy mogli odwiedzać te miejsca, zachowując ścisły reżim sanitarny.

Działalność hoteli została wznowiona, jednak obecnie może w nich przebywać jedynie 50% gości. Nie obowiązuje to wojska, czy pracowników służby wojskowej. Przyspieszono również wcześniej wspomniane organizacje manifestacji zbiorowych. Do niedawna udział w nich mogło brać jedynie 5 osób. Dziś już jest to możliwe dla 25 ludzi.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. ,,Rolnicy. Podlasie”. Andrzej mówi, kto przejmie jego gospodarstwo
  2. Mariusz Ryjek nie żyje. Zbiórka zorganizowana przez przyjaciół przekroczyła najśmielsze oczekiwania
  3. Polski duchowny skuty kajdankami na środku ulicy. Nagranie trafiło do sieci, wiadomo za co został zatrzymany

Źródło: Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, wiadomosci.onet.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl