Konturowanie twarzy to trend, który kilka lat temu wypromowały siostry Kardashian. Od tego czasu wprowadziły na rynek kosmetyczny wiele produktów oraz linii przeznaczonych do tej techniki makijażu. Konturowanie to bardzo prosty kosmetyczny trick, który modeluje twarz, wyszczupla ją, podkreśla zalety i koryguje wszelkie defekty. Ta technika sprawia, że nasza skóra wygląda zdecydowanie lepiej i bardziej promiennie. W tym artykule prezentujemy krok po kroku, jak wykonać ją w kilka minut oraz doradzamy, jakie kosmetyki będą do tego najlepsze. 

Konturowanie twarzy na mokro

Metoda odpowiednia dla każdego typu cery. Efekt prezentuje się bardzo naturalnie, ponieważ produkt idealnie wtapia się w skórę. Metoda konturowania twarzy na mokro jest bardzo trwała, dlatego makijaż powinien wyglądać świetnie nawet przez cały dzień.

KROK 1: Podkład

Nałóż cienką warstwę podkładu. Wyrównasz w ten sposób koloryt cery. Użyj do tego pędzla do podkładu. 

KROK 2: Rozjaśnianie

Wykorzystaj do tego korektor o jeden ton jaśniejszy od podkładu. Pędzle idealne do blendowania są okragłe lub mają spłaszczone wykończenia. 

Rozpocznij od skóry pod oczami. Rysuj korektorem prostopadle do doliny łez kreski długości od oczu (przez całą ich szerokość) do kości policzkowych.

Następnie nałóż korektor na okolice dolnej wargi, łuku kupidyna, czoło w strefie T, brodę oraz przez całą długość nosa, pomijając jego bez koniuszek. Rozcieraj korektor pędzlem do makijażu.

KROK 2: Przyciemnianie

Idealnie sprawdzi się ciemniejszy korektor w musie, pisaku lub pędzelku. Do blendowania potrzebny będzie większy pędzel z naturalnym włosiem. Warto pomyśleć o modelu ze spłaszczonym wykończeniem. 

Zaczynamy od kości jarzmowej – od górnej części ucha rysujemy lekko zaokrągloną linię w kierunku ust. Powinna kończyć się ona na wysokości wewnętrznego kącika oka. Rozetrzyj kosmetyk pędzlem kulistymi ruchami zmierzając ku górze.

Następnie przystępujemy do konturowania czoła. Nakładamy ciemny korektor na jego boczne części i blendujemy je pędzlem. Ten zabieg optycznie wyszczupli czoło. 

Linia żuchwy – świetnie koryguje jej szerokość, a nawet drugi podbródek. Nałóż produkt wzdłuż lini szczęki i rozetrzyj go pędzlem do konturowania.

Wzdłuż nosa – ten zabieg sprawi, że będzie wyglądać na wąski. Nałóż korektor do konturowania po prawej i lewej stronie nosa, omijając jego środek. Następnie dokładnie rozetrzyj produkt, używając małego pędzla, którego zazwyczaj używasz do blendowania makijażu oczu.

KROK 4: Utrwalenie

Makijaż utrwal sypkim pudrem za pomocą aplikatora w gąbce. Delikatnie muśnij różem oba policzka.

fot. Roberto Delgado Webb

Konturowanie twarzy na sucho

Łatwiejsza metoda, odpowiednia także dla osób początkujących, stawiających swoje pierwsze kroki w makijażu. Do jej wykonania wykorzystujemy produkty w sprasowanej formie. Ta technika pięknie modeluje twarz, lecz nie sprawdzi się w przypadku bardzo suchej skóry, ponieważ może w ten sposób uwydatnić odstające, nieestetyczne skórki.

KROK 1: Podkład

Wyrównaj koloryt skóry za pomocą podkładu w odcieniu swojej skóry. Zaaplikuj go specjalnym pędzlem lub gąbeczką typu Beauty Blender.

KROK 2: Konturowanie

Za pomocą prosto ściętego pędzla, zaaplikuj bronzer w chłodnej tonacji na kość jarzmową. Rozetrzyj nadmiar produktu okrężnymi ruchami. W ten sam sposób stopniowo przyciemniaj boki czoła. 

By pozbyć się tzw. ,,drugiej brody” i nadać szczęce ładnego kształtu, aplikuj brązer poniżej linii żuchwy, zmierzając pędzlem w kierunku szyi.

Kontur, który wykonaliśmy po bokach twarzy powinien przypominać kształt cyfry 3. 

Jeżeli chcesz optycznie pomniejszyć nos, podobnie jak w przypadku konturowania na mokro, nałóż kosmetyk po jego bokach, omijając środkową część. Rozetrzyj produkt za pomocą małego pędzla.

KROK 3: Wykończenie makijażu

Nie zapomnij użyć rozświetlacza. Nada Twojej cerze ładnego, promiennego wyglądu. Polecamy produkty w kolorze szampana. To barwa, która jest odpowiednia dla wszystkich typów urody. Spróbuj rozświetlacz w płynie. Łatwo się go aplikuje i sprawia wrażenie błyszczącej tafli.

Konturowanie twarzy – kosmetyki

W zależności od wybranej techniki konturowania twarzy, dobiera się do niej odpowiednie kosmetyki. 

Do wykonania metody na sucho potrzebny Ci będzie brązer w chłodnej tonacji, płaski, równo ścięty pędzel oraz mały pędzelek do blendowania cieni.

By wykonać technikę na mokro potrzebujesz podkładu w swoim kolorze skóry oraz dwóch korektorów – o ton ciemniejszego oraz o ton jaśniejszego. Produkty rozciera się dwoma pędzlami z naturalnego włosia – większy powinien mieć spłaszczone wykończenie, a mniejszy to ten sam, który zazwyczaj używa się do blendowania cieni do powiek.

Wielu producentów posiada w swojej ofercie kosmetyki do konturowania twarzy. My polecamy następujące marki: Wibo, Avon, Golden Rose i Sephora. Warto zwrócić także uwagę na produkty marki firmy Bell – kosmetyki dostępne e bardzo niskiej cenie w supermarkecie Biedronka. 

Poprzedni artykułSombre blond – wskazówki, które musisz poznać
Następny artykuł30% Polaków ma te same objawy. Przypominają koronawirusa, ale to zupełnie inne choroba
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.