Konwalie to symbol zbliżającego się Maja. Te leśne rośliny od lat kojarzą nam się z egzaminem maturalnym, pierwszymi wiosennymi randkami czy spacerami po lesie. Gdy sięgniemy pamięcią jeszcze głębiej, przypomni nam się nasza pierwsza Komunia Święta, w wielu tradycjach dziewczynkom do kościoła wręczało się mały bukiecik pachnących konwalii. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, jak śmiertelną mają moc te kwiaty? Jedna rzecz potrafi wyrządzić nieodwracalne szkody.

Konwalie to popularne rośliny letnie. Wiele kobiet uwielbia ich zapach. Ale zanim postanowisz sobie zrobić z nich perfumy, musisz wiedzieć o jednej rzeczy. To bardzo niebezpieczne!

Konwalie – cisi truciciele

Kwiat konwalii jest piękny, białe dzwoneczki zachwycają wszystkie kobiety. Jest wśród nas wiele wielbicielek ich zapachu, które wśród swoich perfum mają te o podobnej nucie zapachowej do tego kwiatu. O ile chemicznie wytworzone perfumy przez profesjonalną firmę kosmetyczną nam nie zaszkodzą, tak gdybyśmy postanowiły zrobić je same, mogłoby się to źle skończyć.

Konwalie mają bowiem w swoim składzie niebezpieczne glikozydy o działaniu nasercowym. Są silnie trujące. Medycyna zanotowała liczne przypadki otrucia się tymi kwiatami. Niestety ofiarami otrucia się tymi roślinami są dzieci, które spożyły białe kwiaty, łodygi lub jagody tego kwiatu. Trucizna oddziałuje od razu na serce i zabija.

  1. Była jedną z najbardziej lubianych prezenterek TVP, znali ją wszyscy. Niestety, odeszła nagle w wieku 51 lat
  2. Pilne ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Jeśli dostałeś podobnego SMS-a, natychmiast go usuń
  3. 500 plus nie zadziałało? Nowe statystyki urodzeń mogą wielu zaskoczyć

Niebezpieczne kwiaty

Niestety zdarzały się przypadki, że dzieci wypijały wodę, w której stały konwalie. Woda, nasączona trującą substancją jest tak samo niebezpieczna jak spożycie kwiatu. Dlatego musimy być szczególnie ostrożni, jeśli trzymamy te kwiaty w domu w obecności małych dzieci.

Nie należy oczywiście maluchów straszyć, raczej uświadamiać o tym, że konwalie choć piękne, są bardzo trujące. Zresztą tak jak wiele innych roślin i ziół, o których nasze dzieci powinny wiedzieć. Kupując więc w nadchodzącym miesiącu te pachnące kwiaty, zachowajmy wszelką ostrożność i pod żadnym pozorem nie wykorzystujmy ich do niczego innego poza podziwianiem ich w wazoniku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

konwalie
fot.pixabay.com/ danutaniemiec

Konwalie to wiosenne kwiaty. Ich intensywny zapach jest kuszący, jednak musimy pamiętać, jak bardzo trująca znajduje się w nich substancja.

konwalie
fot.pixabay.com/ miaikransen

Zbieranie konwalii leży w naszej tradycji. O tym wonnym kwiecie powstało mnóstwo słowiańskich legend i baśni.

konwalie
fot. pixabay.com/ mohamed_hassan

Musimy pamiętać, by nie tworzyć nigdy perfum z konwalii. Trujące substancje przedostaną się na naszą skórę. Może to skończyć się nawet śmiercią.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kiedy spadnie deszcz? Prognoza IMGW rozwiewa wszystkie wątpliwości
  2. Niewielu wie, że Kim Dzong Un ma troje dzieci. Wiadomo, czemu żadne nie może przejąć po nim władzy
  3. Miasto jest zupełnie wolne od pandemii. Wciąż nie zanotowano tam nawet jednego przypadku
  4. Kotlety ze szpinaku? Może brzmieć dziwnie, ale rozpływają się w ustach. Zrobisz je w kilka chwil
  5. Minister Zdrowia powiedział, jaka jest skuteczność testów na koronawirusa. Nie wszyscy będą zadowoleni
  6. Jest opinia Sądu Najwyższego. „Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali”

źródło: onet.pl

 

Poprzedni artykułOgromny malamut pierwszy raz widzi niemowlę. Zareagował natychmiast
Następny artykułUczniowie nie będą zadowoleni. Szef MEN zdradził, co będą musieli robić po powrocie do szkoły
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl