Kora na chwilę znów znalazła się wśród nas? Polska artystka stworzyła hologram kultowej wokalistki. Wyświetlenie hologramu odbiło się ogromnym echem, prezentację rejestrowały liczne media. Na wydarzeniu był obecny partner Kory. Czuje się jakąś taką duchową obecność – powiedział Kamil Sipowicz na kanale Leia Display System.

Kora zmarła 28 lipca 2018 roku. Śmierć artystki była bardzo dużym przeżyciem dla Polek i Polaków, dla polskiej branży muzycznej. Sposób na upamiętnienie legendy polskiej muzyki znalazła firma AR73, wspólnie ze start-upem Leia Display Syste. Wydarzenie wyświetlenia hologramu było niezwykłe.

Kora hologram

Pomysł firmy AR73 wspólnie ze start-upem Leia Display System zrealizowano za zgodą Kamila Sipowicza, który udostępnił mnóstwo zdjęć artystki z lat 90., by umożliwić powstanie hologramu.

Projekt powstał za pomocą technologii Deep Fake, która jest oparta na sztucznej inteligencji oraz sieciach neuronowych. W rolę Kory wcieliła się aktorka Aleksandra Popławska, która naśladowała ruch ciała, mimikę artystki, a na jej twarz nałożono twarz Kory.

Muszę powiedzieć, że to chyba moje największe aktorskie wyzwanie. Trzeba oddać swoje ciało, mimikę, na którą nakładana jest twarz Kory – tłumaczyła Aleksandra Popławska.

– Właściwie stałam w jednym miejscu, w jednym punkcie na green screenie. Jest to takie odarte z jakiejś duchowości, z takiej atmosfery, którą Kora często miała na przykład na koncertach – wyjaśniła w nagraniu ze zdarzenia aktorka.

  1. Zamykają siłownie na stałe. Wszystko przez koronawirusa, znana sieć złożyła wniosek o upadłość
  2. Andrzej Duda wygłosił pilne orędzie do wszystkich Polaków. Padła szokująca obietnica
  3. Liderki Strajku Kobiet podjęły decyzję. Niedziela będzie kluczowa, cała Polska wstrzymała oddech

Kamil Sipowicz o hologramie artystki

Na wydarzeniu, podczas którego wyświetlono hologram, byli obecni liczni artyści, w tym partner Kory, Kamil Sipowicz. Hologram wyświetlano przez kilka minut, zaprezentowano utwór Po prostu bądź.

Kamil Sipowicz przyznał, że podobne doświadczenie jest bardzo dziwne, ale jak można było wywnioskować z jego wypowiedzi, możliwe, że hologram kiedyś faktycznie zostanie wykorzystany.

-To bardzo skomplikowane doświadczenie. Z jednej strony jest przeświadczenie, że Kory nie ma, że to jest tylko technologia. A z drugiej czuje się jakąś taką duchową obecność – wyjaśnił Kamil Sipowicz w rozmowie opublikowanej na kanale Leia Display System.

– Hologram pokazuje Korę w jej bardzo charakterystycznych gestach, minach, spojrzeniu, ruchu i tańcu… Tak naprawdę nie wiemy, z czym mamy do czynienia – ze sztucznym wirtualnym bytem, czy Kora jest tutaj naprawdę obecna – dodał. – To jest jakiś sposób na zmartwychwstanie – wyjaśnił Sipowicz.

Hologram Kory jest pierwszym takim projektem poświęconym polskiej artystce. Do tej pory hologramy na świecie wykorzystywano podczas koncertów, odtwarzając Whitney Houston czy Michael Jackson. Sprawa hologramów nie jest jednak jednoznaczna, jest to przecież w jakiś sposób pośmiertne wykorzystanie wizerunku bez pewności czy artysta by sobie tego życzył. Z drugiej strony jest to niezwykłe doświadczenie, a Sipowicz nie wyklucza użycia hologramu Kory przez nowych artystów.

ZOBACZ WIDEO:

Odtworzenie hologramu było niezwykłym wydarzeniem.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Iga Świątek wydała majątek na prezent dla trenera. Gest tenisistki robi wrażenie
  2. Co za chaos. Jest nie do opanowania. Żywioł za granicą niszczy wszystko bez wyjątku, odradzamy wszelkie podróże
  3. Ola i Rafał z ”Love Island” rozstali się? Niestety, fani są niemal pewni, wiele wskazuje, że ich relacje nie sa dobre
  4. Martyna Wojciechowska bez ubrań. Widok zapiera w dech w piersiach, jest przepiękna
  5. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej o Edycie Górniak: ”swoją wiedzę ma z czasów starożytności”
  6. Cudowny produkt, bije na głowę sklepowe wersje. Jeśli masz jabłka, zrobisz go błyskawicznie
  7. Przepis Anny Lewandowskiej na pyszne domowe gołąbki zaskakuje. Wszystko za sprawą 1 składnika, który dopełnia ich smak

Źródło: polsatnews.pl

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl