Kora

Obraz 1 z 8

Fot.instagram.com @kora_fanclub

Kora dzieci wychowała wśród muzyki, jednak żaden z jej synów nie podążył drogą muzyczną tak jak ich mama. Kiedy Kora zmarła 28 lipca tego roku, cała Polska zaczęła zastanawiać się kim są dzieci Kory. Jesteście ciekawi?

67-letnia legenda polskiego rocka przez kilka lat zmagała się z rakiem jajników. Walczyła dzielnie i do końca była otoczona bliskimi osobami, w tym swoimi dziećmi. Zastanawialiście się kiedyś kim są i co robią dzieci Kory?

Kim jest Kora?

Nie trzeba nikomu przedstawiać tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki rockowej. Kora tak naprawdę nazywała się Olga Sipowicz i urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Miała 4 rodzeństwa, z czego wokalistkę przeżyła jedynie siostra Anna — bracia Kory zmarli na nowotwory spowodowane w głównej mierze alkoholem. Mała Olga większość swojego dzieciństwa spędziła w domu dziecka Jordanowie. Kiedy dorosła nawiązała liczne przyjaźnie z krakowskim środowiskiem artystycznym. Tam poznała swojego pierwszego męża i założyła z nim zespół Maanam.

Kora uważana jest za jedną z najlepszych wokalistek rockowych polskiej sceny muzycznej. Charakterystyczna barwa głosu, odważna i nietuzinkowa prezencja na scenie i mocne, chwytliwe piosenki zapewniły Korze status królowej polskiej sceny rocka. Zespół Maanam powstał w 1975 roku i szybko zdobył popularność. Maanam aktywnie działał aż do 2008 roku. Do największych hitów tej formacji zalicza się m.in. Cykady na Cykladach, Szare miraże, Boskie Buenos czy Kocham cię kochanie moje. Zespół zawiesił działalność w 2008 roku i od tej pory Kora występowała jako solowa artystka.

Kto jest mężem Kory?

Kora poznała swojego pierwszego męża Marka Jackowskiego zaraz po maturze. Pobrali się dość szybko, gdy piosenkarka miała zaledwie 20 lat. W 1975 roku założyli duet M-a-M, który przekształcił się później w Maanam. Marek Jackowski był gitarzystą i autorem większości tekstów do piosenek zespołu. Para spędziła razem 13 lat i oficjalnie rozwiodła się w 1984 roku.

Jednak już w 1975 roku Kora przeprowadziła się z Krakowa do Warszawy i to właśnie w stolicy poznała miłość swojego życia – Kamila Sipowicza. Para szybko nawiązała romans, który przerodził się w długoletnią relację. Sipowicz z wykształcenia był historykiem filozofii. Ponadto był poetą i rzeźbiarzem – na początku kariery rzeźbił w drewnie i metalu, obecnie zajmuje się grafiką komputerową. Kora i Marek Jackowski oficjalnie rozstali się w 1984 roku. Z Sipowiczem wokalistka weszła w związek małżeński dopiero w 2013 roku, po śmierci Jackowskiego.

– Miło nam powiadomić, iż 12 XII 2013 o godz. 12 przed urzędniczką Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa-Bielany zawarliśmy związek małżeński. (…) Towarzyszył nam utwór muzyczny Billy’ego Idola „White Wedding” – powiedziała Kora w oficjalnym oświadczeniu.

Kamil Sipowicz i Kora byli ze sobą do końca. Na pogrzebie Kory Sipowicz trzymał na rękach jej ukochanego pieska, Ramonę.

Kora dzieci. Kim są synowie Kory?

Kora dzieci miała tylko dwójkę. Syna Mateusza, urodzonego w 1972 roku oraz Szymona urodzonego w 1976 roku. Mateusz jest synem Marka Jackowskiego, pierwszego męża wokalistki Maanamu. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową. Zaprojektował nawet kilka okładek płyt zespołu Maanam. Jeśli chodzi o drugiego syna Kory, Kamila – wiąże się z nim historia rodem z telenoweli. Nie przesadzamy.

Kiedy Kora była w ciąży z Kamilem już wtedy potajemnie spotykała się z Kamilem Sipowiczem, będąc jednocześnie żoną Jackowskiego. W 1976 roku na świat przyszedł Szymon wszyscy myśleli, że jest synem Marka Jackowskiego. O tym, że Szymon tak naprawdę był synem Kamila Sipowicza pierwszy mąż Kory dowiedział się dopiero po rozwodzie, w 1986 roku. Syn Szymon przez przypadek odkrył prawdę po jednym z koncertów Maanamu. Czym zajmuje się syn Kory? Szymon Sipowicz jest… legendą polskiej sceny deskorolkarskiej.

Szymon Sipowicz był gościem Dzień Dobry TVN, gdzie opowiedział nie tylko o swojej zmarłej matce, ale również o swojej miłości do deskorolce:

– W wieku 14 lat przeprowadziłem się z Krakowa do Warszawy i większość moich nowych kolegów jeździła na deskorolce. W tamtych czasach sprzęt do skateboardingu był w Polsce niedostępny. Trzeba go było sprowadzać z Zachodu — wspominał Szymon w studiu Dzień Dobry TVN.

Oprócz deskorolki wielką miłością Szymona Sipowicza jest grafika komputerowa — pasja i artystyczne zacięcie dzieli ze swoim starszym bratem, Mateuszem.

Jak wyglądał pogrzeb Kory?

Kora dzieci wychowała na świadomych i otwartych ludzi, co udowodnili na pogrzebie swojej mamy. Jak wyglądał pogrzeb Kory? Podczas wzruszającej przemowy, jej młodszy syn Szymon zwrócił się do obecnych:

Chciałbym, żebyście nigdy nie zapominali, że mama walczyła o najważniejsze rzeczy: wolność i tolerancję. Pamiętajcie, żeby wokół was było piękno, żeby tworzyć piękno. Tworzyć dobrą sztukę. – powiedział młody Sipowicz.

Wolność i tolerancja była dla Kory bardzo ważna – nigdy nie pozwoliła nikomu poczuć się wykluczonym czy odepchniętym. Wielu twierdzi, że była jak polska Madonna, wspierająca tych, którzy nie mogli tego wsparcia otrzymać od swoich bliskich i państwa. Kora do końca wspierała aktywnie środowiska LGBT w Polsce i dla wielu osób z tej społeczności była prawdziwą ikoną i wzorem do naśladowania.

Pogrzeb Kory odbył się 8 sierpnia 2018 roku na warszawskich Powązkach. Wokalistkę przyszły pożegnać największe sławy polskiego show-biznesu oraz politycy, m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wojciech Mann, Nina Terentiew, Kuba Wojewódzki, Andrzej Chyra, Grażyna Torbicka czy Ryszard Kalisz z żoną. Dokładnie 49 dni po śmierci Kory zmarł jej ukochany piesek, Ramona z żalu i tęsknocie po stracie swojej pani.

Nie ma wątpliwości, że Kora dzieci swoje kochała, a one kochały ją. To ogromna strata nie tylko dla polskiej muzyki, ale przede wszystkim dla najbliższych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kora bardzo nie chciała umierać w szpitalu. Ostatnie chwile spędziła w domu
  2. Kora straciła największe szczęście. Poruszająca wiadomość tuż przed śmiercią
  3. Przygotowanie pogrzebu. Wszystko co musisz wiedzieć

źródło: se.pl, gala.pl, fakt.pl, natemat.pl, jastrzabpost.pl, wikipedia.org, polki.pl, pikio.pl