Koronawirus dosięga coraz więcej osób, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nikt nie jest w stanie przewiedzieć, kiedy ta dramatyczna sytuacja się skończy. Naukowcy wciąż badają wirusa COVID-19, aby jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Ostatnio badano, jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu, wyniki są porażające. 

Pandemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość diametralnie. Każdy dzień jest jak walka o przetrwanie. Wiele osób drży o życie swoje i swoich bliskich, którzy wciąż muszą chodzić do pracy. Naukowcy robią co w ich mocy, aby rozgryźć do końca, jak funkcjonuje COVID-19. Wygląda na to, że koronawirus nas opuści. 

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? 

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet 3 godziny. Prawda okazała się porażająca. Okazuje się, że naukowcy… popełnili błąd. Wynik był efektem nieprawidłowo przeprowadzonych badań. 

Ten eksperyment nie odzwierciedla sytuacji w prawdziwym świecie, a zatem nie oferuje żadnych dowodów na przenoszenie w powietrzu – wyjaśniała Światowa Organizacja Zdrowia.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, specjaliści przyjrzeli się wirusowi ponownie. Do tej pory oficjalnie wiadomo, że wirus przenosi się droga kropelkową. Co oznacza, że skażona kropla musiałaby dostać się do naszej jamy ustnej, nosa bądź oczu. Jest to możliwe podczas bezpośredniego kontaktu z zarażonym. Takie kropelki wydzielają się nie tylko podczas kichania, ale również mówienia, czy nawet oddychania. 

Skażone krople na niektórych materiałach mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach się znajdują. 

  1. Uroda Ireny Karel onieśmielała miliony mężczyzn. Wiemy, jak dziś wygląda polska Brigitte Bardot
  2. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
  3. Pielęgniarka wychodziła na dyżur. Za wycieraczką samochodu był list, po przeczytaniu odebrało jej mowę

Specjaliści wyjaśniają

Według naukowców koronawirus nie rozprzestrzenia się jak spray. Początkowo WHO przeprowadziło doświadczenie w warunkach laboratoryjnych, które dało fałszywe wyniki. Okazało się bowiem, że wirus utrzymuje się w powietrzu 3 godziny. Szybko powtórzono badania, które definitywnie zaprzeczyły pierwotnym wynikom. 

Kolejne próbki były pobrane z pokoju pacjenta, który chorował na koronawirusa. Cząsteczki COVID-19, znajdowały się między innymi w przewodach wentylacyjnych i na wielu powierzchniach pokoju pacjenta. Jednak pobrane próbki powietrza nie potwierdziły obecności patogenu. 

Zatem nie musimy się martwić, że przechadzając się po przestrzeni publicznej, nagle znajdziemy się w niewidzialnej, chorobotwórczej chmurze. Jedyne, o czym musimy pamiętać to częste mycie dłoni.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

koronawirus
fot. pexels.com/Chokniti Khongchum

Specjaliści przeprowadzili badania, sprawdzając jak długo, koronawirus utrzymuje się w powietrzu. 

koronawirus
fot. pexels.com/Edward Jenner

Okazuje się, że koronawirus nie utrzymuje się w powietrzu przez dłuższy czas. 

koronawirus
fot. pexels.com/
Burst

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest zachowanie higieny i regularne mycie rąk. 

koronawirus
fot. pexels.com/
Burst

ZOBACZ TEŻ:

  1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  2. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
  3. Kotlety schabowe w odmienionym wydaniu. Wystarczy zmienić jeden składnik, są przepyszne i zdrowsze
  4. Cane corso zobaczył, jak jego pan przewraca się i nie rusza. Reakcja zwierzęcia wywołuje łzy, niesamowite
  5. Pamiętacie Adasia Niezgódkę z „Akademii Pana Kleksa”? Nie uwierzycie, kim dziś jest i jak wygląda
  6. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

Źródło: jastrzabpost.pl 

Poprzedni artykułDzięki Katarzynie Dowbor 12-letni Kuba nie został odebrany dziadkom. ”Nasz nowy dom” odmienił życie rodziny w potrzebie
Następny artykułKot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
Redaktorka w Lelum.pl z wielką pasją do pisania. Ogromna fanka włoskiej kultury, języka i kuchni. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, poznawać nowe miejsca i podróżować. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni, uprawia sport i czyta książki.