Koronawirus to jedyne, o czym ostatnio mówi się w światowych mediach. Jak długo trwa leczenie COVID-19 i od czego zależy okres rekonwalescencji po zakażeniu? Ekspert WHO, dr Michael Ryan, odpowiada na najbardziej nurtujące pytania w rozmowie z CNN
 
 
Koronawirus, który dotarł już do 114 krajów, zagraża najbardziej osobom starszym oraz z problemami zdrowotnymi. Czy uda nam się go całkowicie wyleczyć, czy powróci po czasie i stanie się nową chorobą niczym jesienna grypa? Z dnia na dzień przybywa coraz więcej spekulacji jak i pytań. Zamiast jednak wierzyć internetowym, samozwańczym ekspertom posłuchajmy, co na ten temat ma do powiedzenia Światowa Organizacja Zdrowia. 
 
 
Czy koronawirus jest wyleczalny?
 
Koronawirus jest wyleczalny. Choć wciąż odnotowuje się wzrost liczby nowych zakażeń, należy pamiętać o tym, że na całym świecie – a przede wszystkim w Chinach, w których wskaźnik osób chorych był największy – rośnie również liczba tych, którym wirus udało się pokonać. Jak dowiadujemy się z portalu medonet.pl, ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów powróciła już do zdrowia. W ludziach jednak narastają wciąż nowe pytania.
  1. Oficjalny komunikat sklepów ws. zamknięcia. Ważne: już wiadomo, czy trzeba robić zapasy i gdzie
  2. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  3. Ziemniaki są nie tylko pysznym składnikiem obiadu. 10 zastosowań, o których byś nie pomyślał
 
Ile wraca się do zdrowia po zarażeniu koronawirusem?
 
Po zarażeniu koronawirusem wracamy do zdrowia w ciągu kilku dniu, jeżeli choroba przebiega łagodnie. Należy liczyć się z dłuższym okresem rekonwalenscencji jeżeli wirus zaatakuje płuca. Wtedy, jak podkreśla w rozmowie z CNN ekspert WHO, wyleczenie choroby zajmuje nawet sześć tygodniu. Osoby z bardzo ciężką postacią infekcji, mogą dochodzić do siebie nawet przez kilka miesięcy. Tacy pacjenci poddani są opiece na oddziale intensywnej terapii. 
 
Kiedy następuje wyleczenie koronawirusa? 
 
Wyleczenie koronawirusa następuje wtedy, gdy pacjent nie wykazuje objawów i w odstępie co najmniej jednego dnia otrzyma dwa kolejne negatywne wyniki.
 
Czy koronawirus zginie latem?
 
Koronawirus nie zniknie latem. Choć z początku snuto takie przypuszczenia, gdyż większość wirusów dłużej przeżywa w warunkach niskich temperatur i wilgotności, Michael Ryan podczas piątkowej konferencji prasowej WHO w Genewie nie pozostawił żadnych złudzeń
 
– Wiara w to, że koronawirus po prostu zniknie latem, tak jak grypa jest fałszywą nadzieją – ocenił ekspert Światowej Organizacji Zdrowia do spraw sytuacji nadzwyczajnych. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIA:
koronawirus
fot. pexels.com @Polina Tankilevitch

Koronawirus jest wyleczalny, ale całkowite wyzdrowienie może zająć nawet kilka miesięcy.

koronawirus
@Polina Tankilevitch, Pexels

Według specjalisty pandemia nie minie latem.

ZOBACZ TEŻ:
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.