Koronawirus w dalszym ciągu rozprzestrzenia się bardzo szybko, a ministerstwo zdrowia codziennie podaje nowe statystyki związane z epidemią COVID-19 w Polsce. Na portalu medonet.pl pojawiła się właśnie informacja o nowym objawie, który można dostrzec po przebytej chorobie. Doświadcza go coraz więcej osób. 

Pandemia COVID-19 codziennie przysparza ogromnej ilości problemów. Rząd wprowadził restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania zagrożenia, jednak z uwagi na narastającą liczbę zakażeń, co chwila rozważane są nowości w obostrzeniach. Portal medonet.pl podał wiadomość o nowym objawie, który coraz częściej pojawia sie po tym, jak koronawirus dostanie się do naszego organizmu. 

Nowy objaw po przebyciu koronawirusa

Na portalu medonet.pl pojawiła się informacja o nowym objawie, który można zauważyć po przebyciu choroby związanej z zakażeniem COVID-19. Skarży się na niego coraz więcej ludzi. Podano, że głównie przejawia się on u kobiet.

Naukowcy w Irlandii postanowili podjąć się badań polegających na prześledzeniu długofalowych objawów u personelu oraz pacjentów St James Hospital. Jak się okazuje, ponad połowa z nich miała skarżyć się na dokładnie tę samą dolegliwość.

Objaw, na który wskazują to uporczywe i długotrwałe zmęczenie. Badacze mają podkreślać, że utrzymujące się przemęczenie po przebytej chorobie powoduje znaczne obciążenie organizmu. Według statystyk, na ten problem mają skarżyć się głównie kobiety.

Według statystyk podawanych przez portal medonet.pl koronawirus obecnie dotknął ponad 30 milionów ludzi na całym świecie, z czego co najmniej 943 tysiące zakończyły się śmiercią zakażonych osób.

Irlandzcy naukowcy mieli zintensyfikować badania, ze względu na średnie i długotrwałe skutki choroby. Pochylono się nad dochodzeniem, jakie konsekwencje może nieść za sobą przechodzenie koronawirusa i objawy po jego przebyciu:

– Symptomy zakażenia SARS-CoV-2 zostały już opisane, natomiast wciąż nie do końca znamy średnio- i długoterminowe skutki zakażenia – cytuje słowa dr Liama Townsenda z Trinity Translational Medicine Institute w Dublinie portal medonet.pl.

W przeprowadzonym badaniu miało brać udział 128 ludzi i okazało się, że 52 proc. z nich miało zgłosić długo utrzymujące się objawy przemęczenia organizmu. Grupa miała zostać przepytana na 10 tygodni po wyzdrowieniu. Średni wiek przebadanych osób wynosił 50 lat.

Według Irlandzkich badaczy osoby, które wcześniej cierpiały na depresję, lub zmagały się ze stanami lękowymi, mają być bardziej narażone na przeciągające się i długo odczuwane przemęczenie organizmu. Jednak według autorów testu, potrzeba większej ilości testów, by dokonać oceny długoterminowego wpływu koronawirusa na rekonwalescentów:

– „Nasze odkrycia wskazują też, że u osób, u których przebieg pierwszej fazy COVID-19 był ostry, wystąpienie po wyzdrowieniu długotrwałego zmęczenia, jest bardziej prawdopodobne – mieli podsumować Irlandzcy badacze.

  1. Wielkie zaskoczenie na Wszystkich Świętych. Nikt się nie spodziewał, właśnie podano informacje
  2. Wiadomość z ostatniej chwili: rzecznik rządu potwierdził. Wszyscy Polacy oficjalnie dowiedzą się jutro
  3. Maciej: „Jestem bogaty i spotykam się z biedną dziewczyną. Za parę butów robi rzeczy, jakich sobie nie wyobrażacie”

Jakie objawy ma koronawirus?

Koronawirus objawia się poprzez wysoką gorączkę, uporczywy suchy kaszel, brak smaku oraz węchu, a także niejednokrotnie bóle gardła, głowy, czy też wymioty. Dodatkowo, w niektórych przypadkach można zaobserwować wysypkę, czy obrzęki na stopach.

Naukowcy w dalszym ciągu przeprowadzają nowe badania nad objawami, czy powikłaniami po przebytym zakażeniu COVID-19. Podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych miały pojawić się sugestie, że każdy osobny przypadek zachorowania, jest wart wczesnej interwencji i dalszych badań.

Z uwagi na to, że epidemia koronawirusa opętała całą ziemię, uczeni skupiali się głównie bezpośrednich skutkach, jakie może wywołać. Liczone były miarą zgonów oraz przypadków hospitalizacji. Portal medonet.pl podaje, że koronawirus może wywołać także efekty długoterminowe.

W lipcu bieżącego roku przeprowadzone zostało badanie we Włoszech, w którym brali udział ozdrowieńcy. Okazało się, że 87 proc. z nich wykazywało minimum jeden objaw choroby w przeciągu dwóch miesięcy od jej przebycia. 

Najczęściej miały być wymieniane problemy z oddychaniem oraz uporczywe i przeciągające się zmęczenie organizmu. Naukowcy z londyńskiego King’s College przeprowadzają projekt śledzenia długoterminowych efektów koronawirusa.

Według ich szacunków jedna na dziesięć osób korzystających z aplikacji koronawirusowej zauważa u siebie objawy po 30 dniach, a w niektórych przypadkach nawet po kilku miesiącach po odbytej chorobie.

Zmęczenie ma być jednym z najczęściej podawanych skutków po przebytej chorobie COVID-19. Ma się ono objawiać jednakowo u pacjentów, którzy przebyli chorobę w łagodnie, a także tych, którzy wymagali hospitalizacji:

– Szeroki zasięg podobnych objawów jest powodem, dla którego trzeba ograniczać transmisję wirusa, nawet wśród młodzieży, u której przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny – miał powiedzieć Michael Head z Uniwersytetu of Southampton.

ZOBACZ TEŻ:

  1. “W mordę jeża!” – powiedziałby serialowy Boczek. Wspominając Dariusza Gnatowskiego, trudno zapomnieć o jego kultowych tekstach
  2. Śnieg i mróz uderzą w Polskę. Wiemy kiedy, zostało bardzo mało czasu
  3. Pilna wiadomość od Ministerstwa Zdrowia z samego rana. Polacy muszą się zastosować
  4. Dagmara z „Królowych życia” pokazała nagle drugiego syna. Ma 25 lat i jest niezwykle blisko z Conanem
  5. Oddał mocz na Katarzynę Cichopek. Cała Polska zobaczyła, co stało się na wizji TVP
  6. Mateusz Morawiecki nagle podjął zadziwiającą decyzję. Chodzi o wszystkich Polaków, gigantyczne zmiany
  7. Gołąbki Kuronia są mistrzostwem. Prześwietny przepis został ujawniony, proste i obłędne w smaku

Źródło: medonet.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl