Koronawirus w Polsce: czy i kiedy mamy oczekiwać trzeciej i czwartej fali koronawirusa? Mateusz Morawiecki nie pozostawia żadnych wątpliwości. Premier był gościem programu Gość wydarzeń, gdzie powiedział jasno, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.

Premier podczas spotkania z prowadzącym Gościa wydarzeń w stacji Polsat, nie miał pozytywnych informacji. Okazuje się, że rząd szykuje się na długofalową strategię walki z koronawirusem. Mateusz Morawiecki powiedział, że koronawirus jest i będzie naszą codziennością, ale przez jaki czas?

Koronawirus w Polsce: czeka nas trzecia i czwarta fala?

W Polsce wczoraj padł rekord zachorowań. Testy wykazały 10 040 nowych zakażonych w Polsce. Zmarło kolejnych 130 osób. Premier w programie Polsatu odniósł się do tych danych, nie pozostawiając Polakom, żadnych złudzeń, wciąż możemy spodziewać się rosnącej liczby zakażeń:

– Mamy do czynienia dzisiaj z bardzo groźnym zjawiskiem – z drugą falą, i trzeba powiedzieć to tutaj również, że być może grozi nam trzecia fala, ponieważ zależni jesteśmy od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo bądź szczepionka na COVID-19 – zaznaczył w rozmowie z prowadzącym premier. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Premier zaznaczył także, jak wygląda strategia walki z koronawirusem. Rząd przyjął cztery linie obrony, które mają być skutecznym sposobem ochrony, jak zaznaczył premier, przede wszystkim służby zdrowia:

-Mamy pierwszą, drugą, trzecią i czwartą linię obrony. Pierwsza linia obrony, to nasze obostrzenia, maseczki, testowanie i wyłapywanie przypadków osób chorych. Druga to cały system szpitali, kwarantanny, izolacja, ale przede wszystkim ludzie, medycy. Trzecia linia to dodatkowe łóżka. Tych jeszcze nie ma, ale za kilka dni pojawi się ich w systemie dodatkowe 13 tysięcy – zaznaczył szef rządu.

  1. Wiadomość sprzed kilku minut, Radosław Majdan nagle trafił do szpitala. Pudelek: ma koronawirusa
  2. Pielęgniarka nie mogła dłużej milczeć. Powiedziała co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  3. Coraz powszechniejszy objaw koronawirusa, pojawia się po zakażeniu. Dotyczy w szczególności kobiet

Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce?

Obostrzenia w Polsce obowiązujące od 17 października są znacznie bardziej rygorystyczne. Do tej pory dość duże różnice między żółtą i czerwoną strefą zostały zatarte. Większość restrykcji dla obu stref jest taka sama. 

W strefie żółtej i czerwonej obowiązują te same obostrzenia dla sfery gastronomii: lokale mogą być czynne w godzinach od 6:00 do 21:00, z wyłączeniem podawania dan na wynos. Zajęty w lokalu może być co drugi stolik, powinna zostać także wydzielona przestrzeń 1 klient na 4 metry kwadratowe.  

W obu strefach w trakcie wydarzeń kulturalnych, w kinach i teatrach może zostać zajęte 25 % widowni. Widzowie mają mieć możliwość zajęcia miejsc zapewniających dystans społeczny. Obowiązuje zasłanianie nosa i ust.  Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale obowiązuje zakaz uczestnictwa widowni. 

W przypadku basenów i aquaparków oraz siłowni w obu strefach te miejsca są wyłączone z działalności. Istnieją jednak wyjątki, czyli baseny, w ramach których uczniowie odbywają zajęcia na studiach lub w szkole, oraz w miejscach leczniczych, w których jest to element kuracji pacjentów. Siłownie działają tylko dla sportowców uprawiających sport wyczynowy. Obowiązuje także zakaz prowadzenia działalności tj.: solarium, łaźnia, sauna, gabinet fizjoterapii, salon odchudzający.

Koronawirus: wesela i przyjęcia rodzinne

Ważne zmiany zaszły także w kwestii przyjęć rodzinnych i weselnych: w żółtej strefie można organizować takie spotkania do 20 maksymalnie 20 osób, bez możliwości tańczenia. Z kolei w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji przyjęć rodzinnych i okolicznościowych. Kluby nocne, dyskoteki i szkoły tańca mają całkowity zakaz działalności. 

Działalność uzdrowisk zostaje utrzymana, jednak warunkiem uczestnictwa w zjeździe sanatoryjnym jest aktualny negatywny test na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem kuracji. Te zasady dotyczą także wyjazdów uzdrowiskowych dla dzieci. Ważna zmiana dotyczy także uczestnictwa w mszach świętych. W kościołach obowiązuje zasłanianie nosa i ust, a także został wprowadzony limit osób, mogących przebywać w świątyni. W żółtej strefie jest to jedna osoba na 4 metry kwadratowe, z kolei w czerwonej 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

W centrach handlowych i sklepach ograniczenia są narzucone tylko w przypadku strefy czerwonej, gdzie właściciel danego sklepu musi zapewnić 15 metrów kwadratowych na 1 klienta. W strefie żółtej nie ma ograniczeń osób, obowiązują jednak te same zasady, zasłaniania nosa i ust, dezynfekowania rąk. W kwestii edukacji w strefie czerwonej obowiązuje zdalne nauczanie dla szkół ponadpodstawowych i wyższych, zaś w strefie żółtej hybrydowe dla szkół ponadpodstawowych i wyższych, co wiąże się z tym, że nauczanie zdalne przeplata się ze stacjonarnym zgodnie z decyzją dyrekcji i sanepidu. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Koronawirus
fot. twitter.com/mateusz morawiecki

Koronawirus: Premier w wywiadzie dla Polsatu zaznaczył, że możemy spodziewać się także trzeciej fali zachorowań, rząd z tego powodu szykuje długofalową strategię. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. “W mordę jeża!” – powiedziałby serialowy Boczek. Wspominając Dariusza Gnatowskiego, trudno zapomnieć o jego kultowych tekstach
  2. Pasażer jechał bez maseczki, nagle podeszła do niego policja. Ręce opadają, co było potem
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. „Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny”. Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil

Źródło: gov.pl, polsatnews.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl