Epidemia koronawirusa wybuchła w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Już wtedy wszystkie oczy świata zwróciły się na Państwo Środka. Jednak nikt nie traktował zagrożenia poważnie. Oprócz Agencji Wywiadu, która monitorowała sytuację. Gazeta Wyborcza podaje, że rząd miał wgląd w te zapiski.

Epidemia koronawirusa była zagrożeniem, o którym wiedziały wcześniej polskie władze? Według Gazety Wyborczej tak właśnie było.

Epidemia koronawirusa była zignorowanym zagrożeniem

Według Gazety Wyborczej notatka Agencji Wywiadu o potencjalnym zagrożeniu epidemią istniała już w styczniu. Polski rząd wobec tego musiał wiedzieć o nadchodzącym kryzysie. Posłowie Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki (PSL), czyli członkowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych twierdzili, że nie mieli pojęcia o trudnej sytuacji, jaka miała nadejść.

Według Gazety Wyborczej notka pojawiła się w styczniowym biuletynie NATO, w którym polscy agenci ostrzegali przed nadchodzącym wirusem. Poważnie ostrzeżenia potraktowała tylko Estonia, która przygotowała się pod względem maseczek, rękawiczek i laboratoriów. Ostrzeżenia zignorował nawet Prezydent USA Donald Trump. 

  1. Lekarze dostaną wytyczne, których zakażonych nie ratować. Druzgocące doniesienia z zagranicznego kraju
  2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
  3. Pacjent oszukał lekarza, powód poraża. Udawał zakażenie, prawda wyszła na jaw po kilku godzinach

Agencja wywiadu poinformowała o zagrożeniu

Gazeta Wyborcza uważa, że rząd powinien być poinformowany o zagrożeniu już w styczniu, podczas spotkania posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych. W tym właśnie miesiącu powinno zostać omówione możliwe zagrożenie nadchodzące z Chin. Wprowadzenie kwarantanny i zamknięcie lokali publicznych, oświatowych i kulturowych jest najbardziej skutecznym sposobem. Polacy wyjątkowo dobrze stosują się do zalecanej kwarantanny.

Niestety, prawdopodobnie tak się nie stało. Tymczasem z uwagi na przegapienie momentu pojawienia się koronawirusa w wielu krajach, liczba zachorowań wzrasta w zatrważający sposób. Cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Dane są zatrważające, w ciągu jednej doby w niektórych miastach liczba zachorowań wzrasta o 1000 osób. Wiadomo jednak, że Chiny już poradziły sobie z epidemią i pomału chcą wracać do normalnego życia. Niestety, uniemożliwia im to stan panujący na świecie. Gospodarka światowa bardzo odczuje czas pandemii. Nie wiadomo kiedy nastąpi eskalacja pandemii.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

epidemia
Photo by Anna Shvets from Pexels

Na całym świecie panuje obowiązkowa kwarantanna. Kraje, które ją zignorowały jak Włochy czy Hiszpania, traktując zwolnienie z pracy lub szkoły jak wakacje, ponoszą tragiczne konsekwencje.

epidemia
fot. unsplash.com

Cena produktów spożywczych od wprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego jest horrendalnie wysoka. Wszystko przez kłopoty z dostawą i swobodnym przepływem towarów.

epidemia
policja.pl

Policjanci sprawdzają każdą osobę przekraczającą polską granicę. A te są zamknięte i poddane szczegółowej kontroli.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda
  3. Szczeniak urodził się z pięcioma łapkami. Jego wygląd odbiera mowę, jest niezwykły
  4. Uczestniczka „Tańca z Gwiazdami” jest w ciąży. Pokazała zdjęcie
  5. Po 2 latach rozłąki pies zobaczył właściciela. Sznaucer stracił przytomność z emocji
  6. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie

źródło: forsal.pl

Poprzedni artykułÓsma ofiara koronawirusa w Polsce. Nie żyje 83-letni mężczyzna
Następny artykułPandemia sprawi, że 20 tysięcy więźniów wyjdzie do domów? Ministerstwo Sprawiedliwości ma już projekt
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl