Koronawirus przewrócił świat do góry nogami, a skutki pandemii odczuli niemal wszyscy. Niektórzy w związku z tym domagają się finansowej rekompensaty od ubezpieczyciela, czy jest ona możliwa? Jakiś czas temu media okrążyła wieść, że jeden z ubezpieczycieli we Francji został zmuszony do wypłaty odszkodowania w związku z epidemią. Czy w Polsce również możemy spodziewać się odszkodowań?

Jak podaje Fakt, sąd uznał, że zarządzona przez rząd przerwa w przyjmowaniu klientów, która miała miejsce w czasie kwarantanny, jest uwzględniona w ochronie ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel prawdopodobnie ma inne zdanie i może odwołać się do wyroku sądu, jednak sprawa rodzi wiele pytań, między innymi czy w Polsce takie odszkodowanie dla przedsiębiorcy również będzie możliwe?

Odszkodowania za koronawirusa?

Eksperci, na których powołuje się Fakt podkreślają, że warto sprawdzić swoje umowy ubezpieczeniowe. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to dokument, który otrzymuje się przy podpisaniu umowy, a w nim znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat warunków wypłaty ubezpieczenia. Wymienia także przypadki, w których pieniędzy nie otrzymamy.

Jak wyjaśnił dla Faktu Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej ubea.pl, brak dokładnego wskazania na epidemię w OWU wcale nie oznacza, że pieniądze rzeczywiście się nam należą.

Może się bowiem okazać, że polisa ubezpieczeniowa nie zapewnia ochrony związanej z następstwami nadzwyczajnych działań państwa lub skutkami działania tzw. siły wyższej – czytamy.

  1. Kierowca autobusu z Warszawy był pod wpływem substancji psychoaktywnych? Najnowsze informacje wprawiają w osłupienie
  2. Co za widok, do internetu trafiło zdjęcie Gessler bez makijażu w turbanie na głowie. Kompletnie nieumalowana gwiazda „Kuchennych rewolucji” zaskoczyła wszystkich
  3. Pamiętacie Stanisławę Ryster z „Wielkiej gry”? Niewiarygodne jak skończyła, smutne doniesienia

Czy można dostać odszkodowanie za koronawirusa?

Wszystko zależy od umowy, jaką zawarliśmy z ubezpieczycielem. Niestety, może się okazać, że koronawirus i epidemia są ukryte właśnie pod hasłem siły wyższej, które nie posiada dokładnej definicji. Fakt podaje, że na podstawie wyroków sądowych można wywnioskować jednak, że siła wyższa to rzeczywiście wydarzenie niezależne od ubezpieczonego, którego nie mógł przewidzieć ani mu zapobiec. 

Jednak ubezpieczyciel wciąż może definiować pojęcie na korzystny dla siebie sposób. Choć Paweł Kuczyński, prezes ubea.pl podkreśla, że epidemia zazwyczaj będzie mieściła się pod hasłem siły wyższej, warto dokładnie zapoznać się z warunkami swojej polisy – istnieje cień szansy, że odszkodowanie nie będzie niemożliwe do uzyskania.

Warunkami różnią się także ubezpieczenia prywatne i firmowe. Firmy, które wykupiły ubezpieczenia business interruption (BI), mają szansę na odszkodowanie z polisy, jednak pod warunkiem, że wykupiły uprzednio dodatkową ochronę na wypadek szkód niematerialnych. W Polsce ta metoda nie jest zbyt popularna, jednak są firmy, które się na nią decydują – wówczas mogą uzyskać pieniądze z odszkodowania.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

bank
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Jeśli koronawirus sprawił, że nasz biznes ucierpiał, warto dokładnie sprawdzić warunki polisy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wiadomości TVP bez skrupułów zmanipulowały jej wypowiedź. Zadziwiające sceny na antenie, jest mocna odpowiedź
  2. Prezydent Sopotu nie wytrzymał. Mówi o turystach ze Śląska
  3. Niewyobrażalna tragedia, matka i dwójka dzieci zginęły na oczach rodziny. Zawalił się na nie budynek, porażające informacje z Włoch
  4. Załamana Ewa Wachowicz przeżywa prawdziwy dramat. Gwiazda prosi internautów o wsparcie, padła ofiarą oszustwa
  5. Patryk Vega będzie miał kłopoty? Do sieci wyciekło tajne nagranie, „Igrasz z ogniem”
  6. Gdy panna młoda weszła do kościoła, starsze osoby prawie zemdlały na jej widok. Niewiele kobiet by się odważyło

źródło: Fakt.pl

Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.