Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej i każdego dnia władze informują o nowych przypadkach zakażeń. Wielu ludzi ma jednak problem z odróżnieniem COVID-19 od grypy. Na portalu parenting.pl pojawiły się wypowiedzi ekspertów. Jeden z nich poinformował o nietypowym objawie, który może zwiastować koronawirusa u dzieci.

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o nowych, potwierdzonych 16,3 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Jest to dotychczasowy rekord przypadków w przeciągu jednej doby. Pewien lekarz podczas rozmowy z portalem parenting.pl przekazał informację o nietypowym objawie, który może wskazywać, że twoje dziecko zaatakował koronawirus.

Jakie są objawy koronawirusa?

Najbardziej znane objawy koronawirusa to: suchy kaszel, wysoka gorączka, utrata smaku i węchu, zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem. Do rzadziej występujących objawów można zaliczyć bóle mięśni, zapalenie spojówek, biegunkę, czy ból gardła.

Dziennikarze portalu parenting.pl przeprowadzili rozmowę z ekspertami od zdrowia. Jednym z nich był dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny z Warszawy: Sezon przeziębieniowy już się rozpoczął. Mamy masę pacjentów zgłaszających się z kaszlem i gorączką – opowiada dr Michał Domaszewski.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski został zapytany, czy w domowych warunkach można rozróżnić koronawirusa od zwykłej grypy u dziecka? Jego zdaniem postawiona przez lekarza diagnoza w 60-80 proc. pokrywa się później z wynikiem testu na obecność COVID-19 w organizmie:

– Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ dzieci mogą przechodzić zakażenie inaczej, niż dorośli. Objawy są zdecydowanie bardziej nietypowe. Jeden z moich pacjentów tylko przez jeden dzień miał gorączkę i kaszel, a już następnego dnia czuł się świetnie. Przy tym wynik testu był wciąż pozytywny […]  Dlatego tak ciężko jest opracować konkretne wytyczne do diagnozowania COVID-19 u dzieci – tłumaczy dr Michał Sutkowski.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. Internauta zapytał córkę Kaczyńskiej o protesty ws. aborcji. Odpowiedź zwaliła wielu z nóg
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Nietypowy objaw koronawirusa u dzieci

Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego u części dzieci chorych na koronawirusa mogą pojawić się wysypki skórne. Jednak występują one tylko w skrajnie ciężkich przypadkach zachorowań. Zdaniem doktora pojawiają się one bardzo rzadko:

– Dotyczy to jednak tylko ciężkich przypadków. Zamiany skórne mogą zwiastować syndrom PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem SARS-CoV-2), który prowadzi do bardzo ciężkich powikłań. Takie przypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko – mówi w rozmowie z parenting.pl dr Michał Sutkowski.

Dr Lidia Stopyra, pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie opowiedziała, czym różni się koronawirus od grypy u dzieci:

–  U dzieci zakażonych koronawirusem pojawiają się bóle głowy, bóle mięśni. Może wystąpić również katar i kaszel, czyli typowe objawy przeziębieniowe. Często dochodzą też wymioty i biegunka. Może być tak, że w tych postaciach przeziębieniowych na początku występuje duża gorączka, a z kolei w cięższych przypadkach, kiedy rozwija się wirusowe zapalenie płuc, może być tylko stan podgorączkowy – informuje specjalistka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżach
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. Tragiczne wydarzenia w nocy i z samego rana w Polsce. Są ofiary śmiertelne w wypadku
  7. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: parenting.pl

Poprzedni artykułMiarka się przebrała, oficjalna strona Muminków skomentowała wpis Kai Godek. Nie chcą mieć z nią nic wspólnego?
Następny artykułAgata i Kinga Duda publicznie wyśmiane. Nie mieli dla nich litości, zdjęcie krąży po sieci
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl