Okazuje się, że coraz więcej pacjentów zmagających się z COVID-19 opowiada o problemach pokarmowych w przebiegu choroby. Osoby te narzekają na bóle, biegunkę i wymioty. Co ciekawe, dolegliwości mogą utrzymywać się jeszcze wiele tygodni po pokonaniu koronawirusa.

Z tego artykułu dowiesz się, że:

  • Jaki objaw koronawirusa powinien być niepokojący
  • Co oprócz kaszlu i gorączki może sugerować zarażenie COVID-19
  • Czy bóle brzucha mogą występować po pokonaniu koronawirusa

Jak podaje portal ABC Zdrowie, 36-letnia Ewa Wojnar zachorowała na koronawirusa miesiąc temu. Miała wszystkie typowe dolegliwości takie jak gorączka i kaszel. Do tego doszły bóle brzucha. 

Koronawirus — nowy objaw

Ból był taki jak przy rotawirusie, dosłownie skręty jelit — opowiada Elżbieta.

36-latka bardzo ciężko przechodziła infekcję. Według testów pokonała już koronawirusa, ale wcale nie czuje się lepiej. 

Prawie przez 2 tygodnie utrzymywała się gorączka 39-40.5°C. Do tego odczuwałam okropny ból ciała i pleców. Wróciłam już do pracy, ale niestety ból się utrzymuje, do tego są biegunki. Lekarz powiedział mi, że przy tak silnej chorobie, jest to jedno z możliwych powikłań po zakażeniu koronawirusem. Zostały też bóle głowy i bezsenność — zdradziła.


 

Pani Ela nie jest jedyną osobą, która zmagała się z bólami brzucha w trakcie koronawirusa. Joannę Mus też męczyły dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Choruję od 27 października. Zaczęło się od zatok, a kolejno dochodziły: ból głowy, ból gardła, duże osłabienie, biegunka, wymioty. Ciężko mi było mi wziąć głębszy oddech, bo od razu mnie zatykało — powiedziała portalowi ABC Zdrowie

Pani Joanna nie miała apetytu, węch i smak pozostały. Nadal dokuczają jej m.in. niestrawność i nudności.

Koronawirus — problemy żołądkowe

Marzena Dobrowolska miesiąc temu wyszła ze szpitala. Oprócz klasycznych objawów miała też bóle brzucha, nudności, biegunkę, pojawił się jadłowstręt.

— Po tygodniu to minęło, ale teraz problem pojawił się znowu. Po około tygodniu od ozdrowienia i negatywnego wyniku testu zaczęłam odczuwać bóle brzucha, takie głodowe bóle. 6 lat temu miałam zapalenie żołądka i to wróciło pod wpływem COVID-19 — relacjonuje.

Z analizy 36 badań opublikowanych do 15 lipca wynika, że dolegliwości pokarmowe mogą być częstszym objawem COVID-19 niż wcześniej przypuszczano. 

Te objawy rzeczywiście występują u kilku do kilkudziesięciu procent pacjentów. Najczęściej są to takie symptomy jak nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, a rzadziej jadłowstręt. Większość analiz pokazuje, że te dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się na samym początku całej infekcji, niejako poprzedzając rozwój tych bardziej typowych objawów, jak gorączka, duszność, kaszel — mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Po ponad półrocznym okresie walki z pandemią, eksperci nie mają wątpliwości. Koronawirus może atakować nie tylko drogi oddechowe, lecz także wątrobę i jelita. Niektóre objawy pojawiają się tylko u mężczyzn.

Aczkolwiek nie jest to rozległy stan zapalny przypominający ten, który jest wywoływany przez wirusa w płucach. W przypadku przewodu pokarmowego zmiany są mniejsze — tłumaczył prof. Piotr Eder.

Należy pamiętać, aby nie bagatelizować żadnego objawu choroby. 27 grudnia Polki i Polacy zobaczyli szansę na pokonanie pandemii, ponieważ do Polski trafiły pierwsze dawki szczepionek.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: ABC Zdrowie


 

Poprzedni artykułPrzełom w sprawie koronawirusa. Dzisiaj ważna data dla wszystkich Polek i Polaków, nadchodzą zmiany
Następny artykułDuże zmiany dla uczniów i rodziców. Przemysław Czarnek właśnie podpisał rozporządzenie, za chwilę wchodzi w życie
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com