Koronawirus jest w ciągłej fazie rozwoju, a specjaliści robią wszystko, by znaleźć sposób na jego zatrzymanie. Portal finanse.wp.pl przeprowadził rozmowę z dr. hab. Piotrem Rzymskim. Specjalista jest przekonany, że wirus może utrzymywać się na naszym ciele przez długi czas. Jednak w niektórych przypadkach sprawa może być jeszcze poważniejsza. 

Ekspert poinformował, gdzie i na jaki czas koronawirus może osiąść. Okazuje się, że istnieją przypadki, w których COVID-19 może utrzymywać się nawet do kilku dni. Dr hab. Piotr Rzymski opowiedział w rozpowie z portalem finanse.wp.pl jak najlepiej można sobie pomóc.

Koronawirus: Jak skutecznie dezynfekować ręce?

Aby odpowiednio zdezynfekować ręce, należy nanieść na dłonie odpowiednią ilość płynu dezynfekującego lub mydła, dokładnie potrzeć dłonie, by preparat pokrył ich całą powierzchnię, spleść palce, by każda część była odpowiednio zabezpieczona, a następnie zaczekać aż wyschną.

W rozmowie z portalem finanse.wp.pl dr hab. Piotr Rzymski podał kilka niezbędnych wskazówek dotyczących szybkiego zapobiegania wirusa. Zdaniem eksperta koronawirus na naszej skórze może utrzymać się przez długi czas – Wirus, na skórze ludzkiej może przetrwać do 9 godzin – informuje specjalista.

Wraz z początkiem rozwoju epidemii w marcu 2020 roku eksperci zaczęli przeprowadzać badania nad tym, gdzie i jak długo koronawirus może przetrwać. Wyniki wykazały, że wszystko zależy od tego, w jakim miejscu wirus osiądzie.

Jak słusznie zauważono najbardziej problematycznymi miejscami są przestrzenie publiczne, czyli takie, gdzie mamy styczność z klamkami, barierami, czy wózkami sklepowymi. Wówczas każdy z nas powinien mieć przy sobie płyn dezynfekujący zawierający alkohol.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domów
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Jak długo koronawirus utrzymuje się na ubraniach?

Koronawirus utrzymuje się na naszych ubraniach nawet do dwóch dni – informuje portal finanse.wp.pl. Należy pamiętać o tym, że wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, m.in. przez usta, co utrudnia transmisje z ubrań. Dr Piotr Rzymski zaznaczył:

– Badania wskazujące, że wirus może się utrzymać na tkaninach to badania, w których te tkaniny po wcześniejszym nałożeniu wirusa wkładano do specjalnego płynu, który go z tych tkanin wymywał. To jest model, który jednak absolutnie nie odzwierciedla tego, co dzieje się w rzeczywistości, bo to by oznaczało, że my musielibyśmy później np. ssać lub lizać naszą odzież, żeby tego wirusa wydostać z włókien -podaje dr Piotr Rzymski.

W przeprowadzonej rozmowie ekspert poinformował również, że wirus może przetrwać na plastiku i stali nawet do 72 godzin. Co istotne, część badań miała wykazać, że czas ten może być zdecydowanie dłuższy i wynosić nawet od 6 do 7 dni.

Ekspert nawołuje do regularnej dezynfekcji rąk: W miejscach publicznych i miejscach pracy powierzchnie powinny być dezynfekowane, a my powinniśmy regularnie dbać o higienę rąk i to również, jeśli nosimy maseczki, bo one też nie są doskonałą, idealną formą ochrony. Po powrocie do domu pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk bądź ich zdezynfekowaniu – apeluje dr Piotr Rzymski.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżach
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej
  7. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: finanse.wp.pl

Poprzedni artykułMało kto nagłaśnia, jest drugie dno wyroku TK. Odbierają kobietom odszkodowania
Następny artykułZ ostatniej chwili: Kinga Duda zabrała głos w sprawie wyroku TK. Wywołała burzę
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl