Koronawirus z Wuhan sieje zamęt i panikę, a na całym świecie przybywa zarażonych. Jak się okazuje, odcięcie części Chin od świata nie przyniosło zamierzonych efektów, a epidemia przyniesie potężne straty. 

Tysiące zakażonych, setki ofiar, odwołane loty i coraz więcej przypadków zachorowań poza granicami Chin. Co chwila na jaw wychodzą nowe dane i fakty. Według ekspertów koronawirus przyniesie potężne straty. Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Koronawirus: nowe fakty

W czwartek, 30 stycznia, z powodu podejrzeń zakażenia koronawirusem u pary Chińczyków, w jednym z portów nad Morzem Tyrreńskim utknął włoski wycieczkowiec Costa Smeralda, który przewoził na swoim pokładzie około sześciu tysięcy osób. Pierwsze przypadki koronawirusa zarejestrowano już w Wielkiej Brytanii, Indiach, Niemczech, Francji, Finlandii, USA oraz na Filipinach.

Jak podaje portal Newsweek, według ekspertów MRC Centre for Global Infectious Disease w London Imperial College, liczba zakażeń jest nawet dwudziestokrotnie większa, niż podają chińskie władze sanitarne, według których zakażonych jest 9692 osób. Choć wszyscy apelują, aby zachować spokój, sytuacja w Chinach przypomina wybuch epidemii SARS, która zabiła niemal 800 osób w 30 krajach świata. Nie zmienia to faktu, że eksperci już zaczynają liczyć straty. Szczególnie te w gospodarce.

Jakie straty przyniesie epidemia?

Epidemia może przynieść ogromne straty nie tylko w chińskiej gospodarce. Przypomnijmy, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, chińskie władze niemalże odcięły od świata 11-tysięczne miasto. 23 stycznie odwołano wszystkie loty z Wuhan, wstrzymano transport publiczny i dalekobieżny, a miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania. Te same środki zostały podjęte w innych, mniejszych miastach znajdujących się w pobliżu. Państwa na całym świecie wprowadziły ograniczenia lub wzmożone kontrole podróżnych, a coraz więcej linii lotniczych zawiesza połączenia do i z Chin. Globalne koncerny, jak Facebook czy LG Electronics wstrzymały nawet wyjazdy służbowe do Chin. Nie trudno domyślić się, że następstwem takich działań będą ogromne straty gospodarcze na całym świecie. 

Eksperci już teraz dostrzegają wpływ epidemii na gospodarkę, co widać na przykładzie reakcji światowych giełd. Jak dowiadujemy się z Newsweeka, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Adam Czerwiński ocenia, działania takie jak kwarantanna miast, odwoływanie lotów i rezygnacja z podróży turystycznych przyniosą miliardy dolarów strat, zwłaszcza w Chinach. Czy koronawirus odbije się na światowej gospodarce tak jak epidemia SARS, która przyniosła od 30 do 100 miliardów USD strat? Eksperci oceniają, że po wirusie w Wuhan można spodziewać się podobnych następstw. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

koronawirus
EAST NEWS/SCIENCE PHOTO LLIBRARY

Koronawirus odziedziczył swoją nazwę dzięki nietypowemu wyglądowi, którym przypomina koronę.

koronawirus
fot. CDC, Unsplash

Wciąż nie wynaleziono szczepionki na koronawirusa.

koronawirus
Fot. Lucrezia Carnelos, Unsplash

Władze apelują, by zachować szczególne środki ostrożności.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Z ostatniej chwili: 500 osób w Polsce monitorowanych w kontekście koronawirusa
  2. Podali Roksanie Węgiel schabowe i rosół. Ktoś włączył mikrofon, wszyscy usłyszeli co wypaliła
  3. Przez nowotwór stracił dziecko. Odebrało mu mowę, kiedy zdjął lustro w pokoju zmarłej córeczki
  4. Dwóch mężczyzn wzięło ślub w Zduńskiej Woli. Większość Polaków nie ma pojęcia o zaślubinach humanistycznych
  5. Nie żyje uwielbiana aktorka, znaliśmy ją z kultowych seriali. Miała 83 lata
  6. Łzy, żałoba, rozpacz. Córka Magdy Gessler zmarła w tragicznych okolicznościach, po latach restauratorka opowiedziała o wszystkim

źródło: newsweek.pl

 

Poprzedni artykuł50-latka sądziła, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza zwaliła ją z nóg
Następny artykułNajdłużej żyjące rasy psów. Rekord jest imponujący, właściciele mogą cieszyć się nimi długimi latami
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.