Koronawirus w Polsce w ostatnim czasie dał się we znaki szczególnie na Śląsku, gdzie pojawiło od 140 do 170 nowych przypadków zakażeń dziennie. Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, w rozmowie z WP opowiedział, jak będą wyglądały działania służb. Nie wykluczył, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób będzie musiało się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Jak przyznał Janusz Dzisko, znaczna część osób zostanie poddana dochodzeniu, a wszystko w związku z nagłym skokiem zakażeń koronawirusem w Polsce. Podjęte działania mają pomóc w opanowaniu rozwijającego się ogniska epidemii na Śląsku. 

Koronawirus w Polsce: ognisko epidemii na Śląsku

Od 7 kwietnia testom na koronawirusa poddano 9 i pół tysiąca pracowników kopalń na Śląsku, a ich wyniki potwierdziły COVID-19 u górników, którzy nie przejawiali żadnych objawów. Obecnie na Śląsku jest 3708 zakażeń, a nagły wzrost zachorowań do 140-170 kolejnych przypadków dziennie spowodował, że służby zdecydowały się na przeprowadzenie dochodzenia. 

– W opanowaniu ogniska koronawirusa na Śląsku kluczowy jest czas. Musimy szybko dotrzeć do osób, które miały kontakt z zarażonymi. Odizolować je, zlecić im badania – powiedział Janusz Dzisko, szacując, że obowiązkowej kwarantannie może zostać poddane nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak będzie wyglądało dochodzenie?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

  1. Odwołali ci wakacje? Ile będziesz czekać na zwrot pieniędzy? Ogromna zmiana, nieprędko je odzyskasz
  2. Od dzisiaj w życie wchodzi wielka zmiana. Wielu Polaków czekało na ten dzień
  3. Gdzie Polacy będą mogli pojechać na wakacje 2020? Wiceminister rozwoju wymienił kraje

Koronawirus w Polsce: śledztwo epidemiologów

Zespół pracowników sanepidu z Olsztyna weźmie udział w dochodzeniu epidemiologicznym, podczas którego zostaną przeprowadzone rozmowy z górnikami, ich rodzinami i mieszkańcami osiedli, zlecona zostanie również izolacja i testy.

– Typowanie i dotarcie do osób, które miały kontakt z zarażonym to najbardziej skuteczny sposób tropienia epidemii i w kolejnym kroku przerwania serii zakażeń. Liczę na to, że każdy z chorych przedstawi listę swoich kontaktów z innymi osobami za ostatnie 7 dni. Potem przeanalizujemy te dane, oceniając ryzyko zakażenia wirusem – powiedział WP dyrektor Janusz Dzisko. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

koronawirus w polsce
fot. pexels.com / Polina Tankilevitch

Na Śląsku, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce i nagłym wzrostem zachorowań, zostanie wszczęte dochodzenie. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Śmiertelny wypadek na Mazowszu. Nie żyje młody motocyklista
  2. Chiny zablokowały całe miasto przez koronawirusa. Nagły powrót, najwyższy stopień zagrożenia
  3. Dramat Katarzyny Skrzyneckiej. Nie żyje najbliższa jej osoba, miała koronawirusa
  4. W lipcu czeka Polaków przykra niespodzianka. Nadchodzi wiadomość, która zmieni życie wielu
  5. Michał Wiśniewski uderzył syna? Nagranie trafiło do sieci, słychać na nim: „Nie bij już tato”
  6. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

źródło: wiadomosci.wp.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.