Koronawirus w Polsce może mieć zupełnie inne rozmiary, niż się tego spodziewamy. Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego podają porażające dane. Dziennik Gazeta Prawna opublikował, jakie są przewidywania ekspertów oraz ilu z nas naprawdę choruje na COVID-19.

Koronawirus w Polsce: liczba zakażonych aktualnie Polaków może być znacznie wyższa od danych, jakie prezentują dobowe komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Dziennik Gazeta Prawna wyjawił istotne informacje na ten temat, liczba, jaką podaje, dosłownie rozkłada na łopatki.

Koronawirus w Polsce – ile naprawdę jest zakażonych?

DGP opublikował zatrważające dane, jakie wyliczyli matematycy Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z nich, że liczba dziennych zachorowań może być od 9 do 12 razy większa, niż podają dane. Chodzi o chorych, którzy nie zostali wykryci testami. Dziennik podaje, że wobec tych wyliczeń w Polsce mamy od 200 do 300 tysięcy aktualnie zakażonych. 

Matematycy podają tę wartość na podstawie wielu czynników, m.in.: według liczby zgonów i hospitalizacji. Naukowcy doszli zatem do wniosku, że faktyczna liczba chorych na ten moment jest 9 razy większa, niż podają oficjalne dane, a to oznacza, że wczoraj nie mieliśmy 10 tysięcy nowych zachorowań, a 90 tysięcy. 

Co ciekawe, DGP podaje także, że według analityków z ICM, do marca 2021 roku zakażenie koronawirusem przejdzie ponad połowa naszego kraju, czyli 54 %. Będzie to łącznie 1,6 miliona osób. 

Przypomnijmy, że najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia donoszą, że dziś, 22 października odnotowano 12 107 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie od początku epidemii mamy 214 686 chorych na COVID-19. 

  1. Będzie trzecia i czwarta fala koronawirusa? Słowa Morawieckiego nie pozostawiają wątpliwości
  2. Szef WHO nie pozostawił wątpliwości. Bardzo złe wieści dot. koronawirusa w Polsce
  3. Nowy przepis w sprawie robienia zakupów. Rząd zdecydował po 11 godzinach, ogromna zmiana

Koronawirus w Polsce – czy Polacy obawiają się epidemii?

W sondażu United Surveys zamówionego wspólnie z radiem RMF FM Polacy wskazali, jak odnoszą się do epidemii i czego najbardziej się obawiają. Z badań wynika, że powiększająca się liczba zakażeń, nie powoduje lęku o samego siebie, a o swoich bliskich. Aż 37 procent badanych obawia się, że zachoruje ich rodzina, przyjaciele, dzieci. Tylko 24 procent uważa, że najbardziej obawia się o swoje zdrowie. 

Epidemia powoduje nie tylko lęki społeczne, ale także gospodarcze. Wielu z nas straciło pracę lub musiało zawiesić, zamknąć swoją firmę. Wielu z nas do dziś ponosi konsekwencje jesiennego lockdownu. Te nastroje odzwierciedliły się we wspomnianym sondażu. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, aż  75 procent ankietowanych jest zdecydowanie przeciwna wprowadzaniu ówczesnych restrykcji.

Tylko 26 procent ankietowanych było za ponownym wprowadzeniem lockdownu. O wiele więcej zmartwień dotyczy sytuacji psychicznej, w jakiej znajdą się osoby poddane izolacji. Bardzo wiele osób, bo aż 31 procent obawia się złego samopoczucia i depresji, a tylko 18 procent martwi się o sytuację gospodarczą i utratę pracy. Z kolei 15 procent ankietowanych boi się obniżki pensji. 

Na razie w Polsce obowiązuje podział na trefy żółtą i czerwoną. Rząd wielokrotnie zapewniał, że drugi lockdown nie będzie miał miejsca. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że rząd szuka rozwiązań, które będą zawierać restrykcje, nie zaprowadzą jednak do całkowitego zamrożenia gospodarki. 

– Potrzebujemy tych restrykcji, zakazów, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki – zapewniał na początku października szef rządu podczas konferencji prasowej.

Na razie rząd stara się, by utrzymać te postanowienia. Od 17 października w Polsce obowiązują nowe, znacznie zaostrzone restrykcje. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

KORONAWIRUS W POLSCE
fot. unsplash.com/ Gabriella Clare Marino

Według danych ekspertów z UW w Polsce może być znacznie więcej zachorowań, niż pokazują to testy. Do marca 2021 roku, ponad połowa kraju miałaby chorować na COVID-19. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Bank proponuje rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Chętnie skorzystasz, jeśli chcesz być eko
  2. Lekarze biją na alarm. Wiedzą, kto jest najbardziej narażony na zarażenie koronawirusem. Powinni w ogóle zrezygnować z podróży
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  7. Makłowicz dodał do farszu na ruskie pierogi 1 nietypowy składnik. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania

Źródło: wiadomosci.interia.pl, Dziennik Gazeta Prawna

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl