Koronawirus w Polsce: premier Mateusz Morawiecki informuje o kolejnych etapach odmrażania gospodarki. Trwa konferencja, podczas której rząd ogłasza kolejne luzowane obostrzenia. Znamy datę.

Jakie obostrzenia zostaną złagodzone? Od 4 maja otwarte zostaną hotele, miejsca noclegowe i galerie handlowe. Od 6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola. To jednak nie wszystko. Rząd podjął także decyzję dotyczące instytucji kulturalnych. 

Koronawirus w Polsce: Drugi etap rozmrażania gospodarki

Już od 4 maja zrobimy zakupy w sklepach budowlanych także w sobotę i w niedzielę, pod warunkiem, że te będą handlowe. Podobnie galerie handlowe, z których sklepów będą mogły korzystać ograniczone ilości osób w tym samym momencie. Z wyłączeniem obecnych w galeriach restauracji, kręgielni, kin. Ograniczenie jest zgodne z tym, które przyjęto 20 kwietnia dla supermarketów, czyli jedna osoba na każde 15m2.

Tak samo, od najbliższego poniedziałku do pracy będą mogli wrócić rehabilitanci. Nie oznacza to jednak otwarcia gabinetów masażu. Na to musimy jeszcze poczekać.

Otwarte zostaną również kasyna. Hotele i miejsca noclegowe, będą mogły na powrót wrócić do pracy, z zastrzeżeniem, że nie mogą być w nich otwarte restauracje.

Jak mówi premier, data możliwości wynajmowania miejsc noclegowych i hoteli jest specjalnie wybrana na czas po majówce. Ta możliwość nie ma zachęcać do wyjazdów i zapominania o zachowaniu zasad ostrożności.

W planach jest także otwarcie miejsc kultury takich jak: muzea, galerie sztuki czy biblioteki. Jednak o tym kiedy zostaną otwarte i w jaki sposób będą funkcjonowały, decydują dyrektorzy placówek, po uprzednim skonsultowaniu się z sanepidem. Miejsca takie jak, teatry, kina, czy te organizujące wydarzenia kulturalne nie będą na razie odmrażane z uwagi na to, że ich działalność opiera się na zebraniu publiczności.

Rząd planuje przywrócenie możliwości wypożyczania rowerów miejskich. 

  1. KNie żyje gwiazdor kinowych hitów. Rodzina przekazała smutne wiadomości, miał 53 lata
  2. Rząd w ostatniej chwili zmienił zdanie. Rodzice poznali kluczową datę
  3. Dowiedziała się o śmiertelnej chorobie gdy była nastolatką. Dziś aktorka walczy o każdy oddech, szpital nie może jej przyjąć

Kolejne etapy rozmrażania co dwa tygodnie

Premier Mateusz Morawiecki planuje odmrażanie gospodarki w cyklu dwutygodniowym. Co dwa tygodnie więc będą ogłaszane kolejne miejsca, które będą mogły powrócić do normalnego funkcjonowania. W zależności od panującej sytuacji niektóre z elementów etapów mogą zostać przyspieszone, na razie jednak nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje. 

Kolejny, trzeci etap, będzie według założeń rządu dotyczył gastronomii i lokali usługowych, takich jak fryzjer, kosmetyczka. Planuje się także możliwość organizacji wydarzeń sportowych, w których udział będzie mogło brać do 50 osób. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kasjerka Biedronki zakażona koronawirusem. Zaniepokojeni klienci piszą maile
  2. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe
  3. Każde dziecko bez problemu rozwiąże tę zagadkę. Większość dorosłych nie jest w stanie podać dobrej odpowiedzi
  4. Kacperka szuka już ponad 200 osób. Ujawniono zupełnie nowy scenariusz zaginięcia
  5. Suczka codziennie sama podróżuje autobusem. Pasażerowie byli wzburzeni, potem zauważyli jej obróżkę
  6. Na światło dzienne wyszły nowe fakty o dniu zaginięcia małego Kacperka. Co mogło się wydarzyć w Nowogrodźcu?

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułSuczka codziennie sama podróżuje autobusem. Pasażerowie byli wzburzeni, potem zauważyli jej obróżkę
Następny artykułŁukasz Szumowski skrytykował zachowanie Polaków. „Lekceważenie i pokazanie egoistycznej postawy”
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.