Koronawirus w Polsce. Według szacunków dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego, Grzegorza Gieleraka już wkrótce Polacy będą musieli się liczyć z największą dotychczasową liczbą dziennych zakażeń COVID-19. Według eksperta może ona liczyć nawet powyżej 40 tys. Wszystko ma się wydarzyć na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni.

Grzegorz Gielerak nie ma wątpliwości, że najskuteczniejszą metodą w walce z pandemią jest przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego i edukowanie społeczeństwa, jak skutecznie unikać zakażenia. Koronawirus w Polsce rośnie w siłę, zatem nie należy lekceważyć słów eksperta.

Koronawirus w Polsce: Czeka nas 40 tys. przypadków dziennie?

W dniu dzisiejszym na łamach Polsat News pojawił się wywiad z dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego, Grzegorzem Gielerakiem. Ekspert powiedział, że już wkrótce możemy spodziewać się rekordowej liczby dziennych przypadków zakażenia koronawirusem. Jego zdaniem przekroczy ona nawet 40 tys. 

– Należy liczyć się teraz z największą od początku epidemii liczbę zakażonych, bardzo prawdopodobne, że niebawem będzie to więcej niż 40 tys. nowych przypadków dziennie – powiedział w wywiadzie dla Polsat News dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Wszystko ma wydarzyć się na przestrzeni dwóch najbliższych tygodni. Wzrost zakażeń przełoży się również na zwiększoną liczbę hospitalizacji. Zdaniem Gieleraka najwyższa dotychczas odnotowywana liczba zakażeń sprawi, że dziennie będzie umierać tyle osób, iż skala zjawiska wykroczy poza dotychczasową wiedzę oraz doświadczenie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Ekspert zwrócił uwagę na fakt, że każdy wzrost zakażeń w naszym kraju poniekąd był poprzedzany o kilka tygodni podobnymi kryzysami, które dotykały nie tylko naszych sąsiadów, ale także kraje odległe.

Grzegorz Gielerak: Do końca wakacji jedynie incydentalne objawy zakażeń

Szef WIM podkreślił, że razem z rosnącą liczbą wykrywanych zakażeń, równolegle wzrastać będzie liczba ozdrowieńców. To oni razem z zaszczepionymi ludźmi zaliczają się do grona osób odpornych na zakażenie koronawirusem. Szacuje, że w momencie ustąpienia fali zakażeń, czyli za ok. 4-5 tygodni odporność populacyjna w Polsce będzie szacowana na poziom 45-50 proc.

Gielerak dodaje, że uzupełnienie jej o kolejne 20 proc. razem z postępującym krajowym programem szczepień do końca wakacji bieżącego roku objawowe zakażenia koronawirusem będą jedynie incydentalne.

Jednak istotny jest fakt, iż ekspert, podobnie jak wielu innych podkreślił, że szczepienie społeczeństwa polskiego powinno zostać przyspieszone, gdyż wirus w każdej chwili może zmutować i mogą pojawić się jego kolejne warianty.

Jeszcze dziś rzecznik prasowy rządu Piotr Müller w towarzystwie wiceministra infrastruktury Marcina Horały ogłosili nowe zmiany dotyczące podróżujących do Polski. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj<. Równie ważne informacje podało Ministerstwo Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Polsat News

Poprzedni artykułMonika Zamachowska chciałaby mieć jeszcze jedno dziecko. Zaskakujące wyznanie gwiazdy tuż po rozstaniu
Następny artykułAndrzej Piaseczny prosi o pomoc dla dziecka. Na nagraniu słychać, że jeszcze nie doszedł do siebie po koronawirusie
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl