Kościół to nie tylko Dom Boży czy miejsce spotkań wiernych, ale również miejsce pracy, gwarantujące stały przychód. Ile wynoszą pensje kościelnych, gosposi i organistów względem pensji samych kapłanów, i czy praca w parafii może przynieść nam majątek? Tematowi postanowił przyjrzeć się Super Express. Niektóre sumy zwalają z nóg.

Kościół zatrudnia nie tylko duchownych. Zarówno w samej świątyni jak i na plebanii pracują osoby, bez których msze czy posługa kapłańska nie wyglądałoby tak samo. Organiści, kościelni, a także gosposie mają całą górę obowiązków. Już wiadomo, ile zarabiają. Można się zdziwić!

Ile zarabia się w kościele?

W kościele zarabia się w zależności od pełnionych funkcji, tak samo jak w innych miejscach. Tak więc pensja gosposi, organisty, kościelnego czy samych księży może się diametralnie różnić. Portal Se.pl postanowił dojść do tego, ile wynoszą pensje poszczególnych osób. Kto ma najlepszą fuchę?

Jak się okazuje, kościelny, który ma całą gamę obowiązków, od otwierania kościoła, przez dbanie o świątynię i jej posesję, aż po pomoc w przygotowaniu do mszy, zarabia około 2600 zł miesięcznie. Natomiast średnia pensja organisty wynosi około 1500 zł, przy czym organiści nie pracują na cały etat, a wysokość ich wypłaty może się różnić w zależności od wielkości parafii. Gosposie, które dbają o plebanię, zazwyczaj zarabiają około 2 tysięcy złotych, choć i tu wszystko zależy od miejsca, czasu pracy jak i umowy. Ile jednak zarabia sam ksiądz?

  1. Niebezpieczny trend wśród zakochanych. Robią sobie krzywdę w imię miłości? Wstrząsające zdjęcia zalały internet
  2. Maria Czubaszek stanęłaby w obronie uciśnionych? Przypominamy jej poruszające i mocne słowa, wielu może ich nie pamiętać

Ile zarabiają księża?

Księża zarabiają bardzo różne stawki, pomiędzy którymi widnieje naprawdę spora przepaść. Dlaczego? Jak się okazuje, ilość wiernych, pozycja czy wielkość parafii mają tu ogromne znaczenie. Choć jak podaje Se.pl, ksiądz zarabia nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, według oficjalnych informacji pensja początkującego księdza może wynosić zaledwie 800 zł, przy czym jak podała Gazeta Krakowska, pensja proboszcza w Krakowie wynosi ponad 10 tysięcy złotych.

No cóż, patrząc na zarobki i obowiązki, wygląda na to, że kościół to całkiem obiecujące miejsce do szukania pracy.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

kościół
Fot. unsplash.com/Shalone Clason

Ksiądz zarabia od 800 nawet do 10 tysięcy złotych, choć według nieoficjalnych informacji, niektórzy kapłani mogą otrzymywać o wiele większą pensję.

Kościół
fot. unsplash.com/Karl Fredrickson

Jednak kościół to również miejsce pracy organistów, kościelnych czy gosposi. Ich wynagrodzenia nie są już aż tak zniewalające.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Radio Maryja podało smutną informację. Nie żyje, pożegnały go tłumy
  2. Chciał się oświadczyć ukochanej. Po chwili stało się niewyobrażalne, wszyscy zamarli
  3. Mandaryna choruje na nieuleczalną chorobę. Jej życie wywróciło się do góry nogami, niszczy ją od środka
  4. Mama przyjrzała się zdjęciu synka i osłupiała. Było o krok od tragedii
  5. Rydzyk znowu na językach, zorganizował nietypowe wakacje. Wiemy, ile trzeba było zapłacić, obiad i śniadanie w pakiecie

źródło: se.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

 

Poprzedni artykułPitbull zerwał się ze smyczy i wskoczył w krzaki. Z oddali dobiegał płacz małego dziecka
Następny artykułWielki kryzys w domu Grażyny Torbickiej. Chodzi o jej męża
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.