Kościoły już funkcjonują w ograniczonym trybie, obowiązują w nich limity osób na metr kwadratowy. Czy coraz poważniejsza sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawi, że świątynie zostaną całkowicie zamknięcie? Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie. Swoje słowa szczególnie skierował do osób najstarszych, które są w największej grupie ryzyka.

Kościoły: czy będzie lockdown? Wielu wiernych zadaje sobie teraz to pytanie. Szef rządu zabrał głos i postanowił odpowiedzieć. W swoim wystąpieniu skierował się szczególnie do seniorów.

Czy kościoły są zamknięte?

Jak na razie kościoły nie są zamknięte, ale obowiązują w nich limity uczestników we mszy świętej. Zostały one wyliczone na metr kwadratowy (mkw) powierzchni.

Kiedy istniał jeszcze podział na strefy czerwone i żółte, ograniczenia różniły się w poszczególnych regionach. W strefie żółtej w zgromadzeniach religijnych mógł brać udział 1 wierny na 4 mkw. Natomiast w czerwonej — 1 osoba na 7 mkw.

Od 24 października premier ogłosił, że Polska znalazła się w czerwonej strefie. Oznaczało to również, że obostrzenia właśnie z tej strefy, zostały rozszerzone na cały kraj. Dotyczyło to również limitów wiernych w kościołach.

Wobec coraz poważniejszej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju wiele osób zastanawia się, jakie następne kroki podejmie rząd, aby walczyć z koronawirusem. Niektórzy uważają, że może to być całkowite zamknięcie świątyń.

Premier Mateusz Morawiecki na wczorajszej konferencji prasowej został o to zapytany przez jednego z dziennikarzy. Szef rządu miał do przekazania ważne słowa, skierował je szczególnie do seniorów.

Dziś lockdownu w kościołach nie ogłaszamy, aczkolwiek zachęcamy, aby starsi, w szczególności starsi ludzie uczestniczyli we mszy przez transmisję w internecie lub telewizji — powiedział Morawiecki.

  1. Gigantyczne manifestacje ruszyły, ulice są sparaliżowane. Wszędzie policja i wojsko, słychać tylko krzyki
  2. Trwa walka o życie, sytuacja jest krytyczna. Widzowie TVN wstrzymali oddech, Anna Dymna poinformowała
  3. RMF właśnie przekazało tragiczne informacje. Niestety, nie żyją. Śmierć nadeszła nieoczekiwanie

Czy cmentarze będą zamknięte?

Cmentarze będą zamknięte — jak ogłosił na piątkowej konferencji prasowej premier. Zakaz wejścia na nekropolie obejmuje dni od 31 października do 2 listopada i nie dotyczy uroczystości pogrzebowych oraz czynności z nimi związanych.

— Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień przed Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte — powiedział szef rządu.

Premier podkreślał, że jest to bardzo przykra sprawa. Ale w obecnej sytuacji, kiedy Polska ma już ponad 20 tys. zakażeń dziennie, Mateusz Morawiecki uznał, że „tradycja jest mniej ważna niż ludzkie życie”.

Oprócz zalecenia, żeby najstarsi ludzie uczestniczyli we mszach poprzez internetowe i telewizyjne transmisje, premier miał dodatkowy apel do seniorów.

— Powyżej 70 roku życia zagrożenie rośnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu, instrukcji, dyspozycji, żeby seniorzy zostali w domu przez co najmniej dwa tygodnie. Seniorzy muszą pozostać w domach. Nie spotykać się z dziećmi, wnukami, młodzieżą — powiedział.

Rząd musiał podjąć decyzję o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych. Myślicie, że jednak nastąpi lockdown kościołów?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

kościoły
Fot. chuttersnap/unsplash.com

Na razie rząd nie ogłosił lockdownu w kościołach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Tysiące Polaków nie zadbają w tym roku o groby bliskich. Na szczęście jest wyjście z trudnej sytuacji
  2. Czarny scenariusz się spełnił, WizzAir potwierdził. Cios dla tysięcy Polaków
  3. Maciek: „Jeśli nie jesteś gotowa zostać w domu i nie pracować, nie jesteś prawdziwą kobietą. Ktoś musi gotować i sprzątać”
  4. Ważne: Minister Zdrowia przekazał kilka minut temu. Właśnie ogłosił co z obostrzeniami
  5. Sprzed chwili: Trwa konferencja Premiera, zapadła ostateczna decyzja ws. 1 listopada, już wszystko jasne
  6. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
  7. Tajna broń naszych babć na przeziębienia i grypę. Syrop z liści laurowych zachwyca potężnym działaniem

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl