Nazwiska takie jak Dior i Lancôme stworzyły swoje własne linie tych produktów. Czym są kosmetyki z probiotykami? W tym artykule wyjaśniamy dla kogo są one odpowiednie.

Probiotyki – czym są?

Każdy obszar twojego ciała ma swój własny, unikalny mikrobiom (głównie dobrych) wirusów, grzybów i bakterii. Tak, zgadza się – dobrze usłyszałaś! To one zapobiegają szkodom środowiskowym, zwiększają odporność, regulują poziom pH. 

Kluczowa jest także mnogość rodzajów bakterii – im większa różnorodność ich gatunków na skórze, tym zdrowsza będzie jej bariera i tym mniej będziesz odczuwać na niej suchości, stanów zapalnych i swędzenia.

Celem wspierania tej bogatej i zróżnicowanej społeczności drobnoustrojów są najnowsze probiotyczne formuły do ​​pielęgnacji skóry. Zawierają one żywe kultury bakterii, znane również jako probiotyki, które wspomagają pracę bakterii na naszej skórze. 

Jak kosmetyki z probiotykami wpływają na naszą skórę?

Przewlekłe stany zapalne, stres, zmiany poziomu pH skóry i dieta mogą powodować nierównowagę w poziomie drobnoustrojów. Zachwianie równowagi ekosystemu może skutkować infekcjami lub chorobami skóry, takimi jak trądzik, egzema i trądzik różowaty. Tu właśnie pojawiają się kosmetyki z probiotykami.

Kosmetyki z probiotykami – dla kogo są odpowiednie?

Zrównoważony mikrobiom może pomóc znacząco zredukować wypryski, trądzik, suchość skóry, a nawet zmarszczki i ryzyko raka skóry związane z uszkodzeniem przez promieniowanie UV.

PH skóry wzrasta wraz z wiekiem, czyniąc ją bardziej suchą i umożliwiając wzrost większej ilości „złych” bakterii, dlatego kosmetyki te odpowiednie będą dla cery dojrzałej.

Ponadto, dobrze sprawdzą się u osób z uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV przez słońce. Kosmetyki te odbudowują zdolność skóry do zwalczania wolnych rodników, które są produktami ubocznymi procesów metabolicznych w organizmie, które uszkadzają komórki cery. 

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.